Fánky tvarohové – recept aj pre začiatočníkov

2

Tvarohové fánky bezpochyby patria k fašiangom. Sú však tak dobré, že si ich môžete pripraviť kedykoľvek. Hodia sa na ktorúkoľvek nedeľu. A ich príprava je jednoduchá, takže ich zvládnu aj začiatočníci.

Zatiaľ aj trošku histórie, lebo podľa mňa je dobré vedieť, ako ktoré jedlo vzniklo a odkiaľ je. Navyše mi príde tento gurmánsky exkurz veľmi zaujímavý.

Fánky sú vlastne sestry alebo sesternice šišiek alebo aj amerických donutov Donuty – kysnuté s ružovým zdobením – recept. Akurát nie sú kysnuté a sú tak pripravené pomerne rýchlo.Avšak, aj toto cesto si vyžaduje svoj čas. Čas na oddych a spojenie chutí. Ono varenie a pečenie je vo veľkej miere o tom, že budeme trpezliví a dáme jedlu čas na spojenie :)

DONUTY

Takže, ako som už spomínala, fánky patria k fašiangom. Fašiangy sa začínajú deň po Troch kráľoch 7. januára a končia sa pohyblivým utorkom pred Popolcovou alebo tzv. škaredou stredou. Sú obdobím jedla a zábavy. Potom prichádza pôst.

Fašiangy poznáme z územia stredoeurópskeho priestoru, a najmä z nášho, ešte v predkresťanskom kontexte.

Boli to obchôdzky slúžiace na privolanie jari rôznymi magickými spôsobmi. Toto obdobie poznali aj východní Slovania, u ktorých sa slávili v podobe „maslenice“. Samotný názov hovorí, že to bolo obdobie bohaté na kalorické jedlá.

Naši predkovia žili a stravovali sa striedmo, ale počas fašiangov pred pôstom bolo zvykom jesť do sýtosti. Tradičnými jedlami boli fánky, šišky, pampúchy, záviny a rôzne zabíjačkové špeciality.

Fánky tvarohové – Recept

Potrebujeme:
450 gramov hladkej múky
250 gramov tvarohu
100 gramov masla
1 kávovú lyžičku sódy bicarbóny
3 vajíčka
Práškový cukor na obaľovanie

Postup:
1. Všetky ingrediencie okrem práškového cukru zmiešame a miešame dovtedy, kým nám vznikne hutné cesto.

2. Necháme cesto oddýchnuť. Potom ho vyvaľkáme na približne 0,5 cm a vykrojíme košostvorce. Do stredu urobíme dve čiary.

3. Smažíme na horúcom oleji z obidvoch strán. Ešte teplé ich obalíme v práškovom cukre.
http://samanskesviecky.sk

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.