Je pre vás ťažké vstávať ráno z postele? Určite patríte k väčšine. Dospelý človek strávi takmer tretinu svojho života spánkom – v priemere asi sedem hodín denne. A nie je žiadnym tajomstvom, že po dobrom spánku a zdravej porcii odpočinku ste na druhý deň produktívnejší a výkonnejší ako po prebdenej noci. Naopak, mnohým viac „spestruje“ život tá druhá, odvrátená tvár nočného relaxu, ktorou je nespavosť. A to je zlé.
Počas noci sa telo regeneruje, prebiehajú v ňom dôležité metabolické procesy a spracovávajú sa udalosti dňa. Napriek tomu mnohí z nás spia príliš zle alebo príliš málo.
Existuje však niekoľko spôsobov, vychytávok, vďaka ktorým môžete spať v noci lepšie.
Vyhýbajte sa svetlu z obrazoviek mobilu a tabletu
Vypnite všetky obrazovky aspoň hodinu pred spaním a nepoužívajte mobil ani tablet. Modré svetlo z obrazoviek brzdí uvoľňovanie hormónu melatonínu, ktorý reguluje denno-nočný rytmus v tele. Práve toto modré svetlo vám pomerne často, bez toho, aby ste si to uvedomovali, sťažuje zaspávanie.
Kúpte si kvalitný matrac
Ak máte problémy so spánkom, môže to byť aj kvôli vášmu matracu. Možno je príliš tvrdý, mäkký, malý alebo starý. Matrac vymeňte každých päť až desať rokov. V určitom veku a momente je možno lepšie investovať do špeciálneho zdravotného matraca, pretože naše telo sa časom mení a potrebuje na kvalitný spánok univerzálnejšie podmienky.
Medzi univerzálne podmienky môže patriť aj špecifická veľkosť matraca. Aj v tomto smere si ale môžete vďaka širokej ponuke výrobcov vybrať. Ideálne pre jednotlivcov sú klasické kvalitné matrace 90×200 cm, pre páry je to rozmer 180×200 cm.
Matrace môžu byť spojené a tvoriť jeden celok, čo nemusí byť pre pohodlie druhého partnera ideálne. Alebo si môžete vybrať dva rovnaké modely. Pre ľudí s ochoreniami chrbtice, vyššie a ťažšie postavy – si je lepšie kúpiť matrac na mieru.
Zastavte „kolotoč“ myšlienok
Určite to poznáte, keď sa v čase pokoja večerných hodín vaše myšlienky točia okolo uplynulého dňa, nadchádzajúcich úloh a nevyriešených problémov? Aby vám to nekomplikovalo zaspávanie, urobte si večer čas na zhodnotenie dňa, pripravte zoznam úloh na ten ďalší a vyčistite si myseľ. Ak sa nemôžete odpútať od svojich myšlienok, môže vám pomôcť zvuková kniha alebo hudba v slúchadlách.
Zaobstarajte si štuple do uší
Niekoho môže zachrániť pred nespavosťou návšteva dobrej alergológie v Trenčíne, pretože dráždivá reakcia tela na okolité podmienky vie poriadne potrápiť. Čo však s chrápaním partnera?
Presne tak. Aj zdieľanie postele s partnerom môže viesť k nepokojnému spánku. Pomôcť môžu nielen delené matrace, ale aj lamelové rošty a prikrývky. Niekomu sa zas lepšie osvedčili štuple do uší.
Po zvonení budíka vždy vstaňte
Ešte päť minút … Tlačidlo snooze na budíku je príliš lákavé. Ale krátky spánok medzi tónmi budíka nie je upokojujúci a ešte viac vás unaví. Akokoľvek je to ťažké: okamžite po prvom zvonení budíka vstaňte. Alebo si nastavte budík o niekoľko minút neskôr.
Zdroj obrázka: fizkes/Shutterstock.com