Ako správne používať umývačku riadu

0

Hoci v dnešnej dobe disponuje umývačkou riadu už množstvo domácností, stále sa nájde veľa ľudí, ktorí ju nevedia správne používať. Nejde pritom o nič zložité, avšak stačí zopár minimálnych zmien a výsledok bude naozaj dokonalý. Nesprávnymi postupmi totiž nielen, že znižujete kvalitu umytého riadu, ale aj ku zníženiu úspory energie. Poďme sa spolu pozrieť na to, ako to robiť ešte lepšie.

Nezbavujete riad zbytkov jedla


Hoci umývačka slúži na to, aby váš riad dokonalo vyčistila, predsa len je potrebné jej aj trošku pomôcť. Nebojte sa, neznamená to, že riad máte vkladať do umývačky už umyté, celkom postačí, keď z nich odstránite zvyšky jedál. V opačnom prípade totiž môže dôjsť k upchatiu filtra a riad nemusí vyjsť z umývačky tak dokonalo čistý ako by ste si predstavovali.

Správne uloženie je základ


Ak ste doteraz vkladali riad do umývačky len podľa toho ako sa vám to hodilo, robili ste chybu. Aj keď nám umývačka riadu často pripomína obľúbenú hru tetris, predsa len má určité pravidlá. Iba vďaka nim totiž vyberiete z umývačky riad dokonale čistý a lesklý. Vo všeobecnosti platí, že by ste jednotlivé kusy riadu nemali na seba ukladať príliš blízko. V opačnom prípade by voda medzi ním poriadne neprúdila, a riad by nebol dokonalo umytý.

Najviac znečistené riady ukladajte vždy na spodok umývačky, krehké sklo naopak patrí hore. Poháre a všetky nádoby pritom ukladajte dnom smerom nahor. Príbory ukladajte do koša, ktorý je na to určený.

Toto do umývačky riadu nepatrí


Aj keď by sa na prvý pohľad mohlo zdať, že do umývačky môžete vopchať úplne všetko, nie je tomu celkom tak. Do umývačky nikdy nevkladajte:

– Drevené predmety
– Mäkké plastové nádoby a misky
– Krištáľové poháre
– Dekorovaný riad a keramiku
– Cín či striebro
– Riad zašpinený od vosku

Ak chcete ušetriť, doprajte jej čas


Ak často siahate po krátkom programe v domnienke, že budete ekologickejší, rýchlo na to zabudnite. Aby si umývačka vynahradila skrátený čas umývania, musí minúť oveľa viac vody na oveľa vyššej teplote, ako je tomu pri dlhých programoch. Zvýši sa tým samozrejme aj vaša spotreba. Z toho vyplýva, že čím je program dlhší, tým je aj ekonomickejší.

Aj o umývačku sa musíte starať


To, že umývačka čistí váš riad neznamená, že je nemusíte čistiť. To máte to isté ako pri práčke, tiež je ju potrebné z času na čas poriadne vyčistiť od všetkých nánosov a usadenín, ktoré sa tak časom usadia. Pred samotným čistením si nezabudnite prečítať si odporúčania od samotného výrobcu. Najčastejšie ide o tieto úkony:

Pravidelne čistite filter – stačí ho prepláchnuť vodou, vďaka čomu odstránite možné usadeniny

Raz za čas spustiť samočistiaci program umývačky ( samozrejme za predpokladu, ak ním disponuje )

Raz za čas pustiť naprázdno umývačku pridaním špeciálnych prostriedkov určených na čistenie umývačky

Treba pripomenúť, že veľa ľudí používa aj nesprávne čistiace prostriedky alebo nie zrovna správne dávkovanie. Mimoriadny obľúbenou značkou je Glanz meister, ktorej produkty nájdete v online drogérii myAustria.sk. V ponuke nájdete aj ďalšie tablety do umývačky od obľúbených značiek ako Claro, Somat či Finish.

Sponzorovaný článok

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.