Prečo a ako pomáhajú termálne vody naše telo liečiť a omladzovať

0
Termálne kúpele

O liečivej sile pramenitej vody vedeli ľudia v celej Európe po dlhé stáročia. Viete aj vy, prečo sú dnes termálne kúpele také populárne? Prečo sú ich účinky v dobe modernej medicíny stále aktuálne?

Už v staroveku ľudia vedeli o blahodarnej sile termálnych vôd a využívali ich na liečenie rôznych neduhov a na udržanie zdravia. Aj dnes sú však termálne pramene a mnohé luxusné kúpele obľúbenou dovolenkovou destináciou. Pokračujte v čítaní a dozviete sa, prečo?

Čo sú vlastne termálne pramene?

Prirodzené termálne pramene vznikajú tam, kde horúca voda, ktorá bola zohriata v tekutom, horúcom jadre vnútra Zeme, vystupuje na povrch.

Mnohé zo starovekých národov, napríklad v Rímskej ríši alebo v starovekom Grécku, využívali tieto teplé zdroje vody na to, aby si na konkrétnych miestach stavali kúpele, takže tento prírodný úkaz využívali priamo pri zdroji.

Prečo sú termálne pramene a kúpele tak obľúbené aj dnes?

Obľúbenosť termálnych prameňov a kúpeľov vychádza z presvedčenia, že pramene liečia rôzne neduhy a celkovo podporujú všeobecnú pohodu. A všetci veľmi dobre vieme, že tých neduhov, ktoré nás v dnešnej dobe trápia, je naozaj veľa.

Aj keď neexistuje presné vedecké vysvetlenie príčiny a následku, niet pochýb o tom, že horúce pramene svojou liečivou silou naďalej lákajú mnohých hostí absolvovať pri zdroji termálneho prameňa príjemný kúpeľný pobyt, ktorý je v mnohých prípadoch často lepší ako luxusná dovolenka pri mori.

Pomáhajú zmierňovať negatívne príznaky viacerých ochorení

Jedným z dôvodov liečivej sily vody je určite vysoký obsah minerálov. Tie sa líšia v závislosti od typu horniny a podložia každého regiónu, kde sa konkrétny zdroj termálneho a vysoko mineralizovaného prameňa nachádza.

Minerály sú absorbované telom počas kúpania, často aj v procese pitnej kúry, čím pomáhajú zmierňovať mnohé ochorenia. Predpokladá sa, že k uzdraveniu prispieva aj teplota vody.

Teplo uvoľňuje telo a zmierňuje bolesti svalov a kĺbov, stimuluje tiež tepelnú cirkuláciu tela a prirodzenú detoxikáciu, pretože pri potení sa cez pokožku uvoľňujú viaceré toxické látky.

Bez ohľadu na presný dôvod liečivých síl pramenitých vôd, si preto užite pobyt v termálnom kúpalisku alebo kúpeľoch a vaše telo aj myseľ sa vám poďakujú. A kto vie, možno sa zbavíte aj nepríjemnej erektilnej dysfunkcie?

Zdroj obrázka: TanyaZhe/Shutterstock.com

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.