Prýštec najkrajší známejší ako vianočná ruža je typickým kvetom pre adventné obdobie. Jej druhé známe meno poinsettia sa odvíja od priezviska prvého veľvyslanca USA v Mexiku; Joel Roberts Poinsett ju totiž roku 1825 ako prvý priviezol do Spojených štátov amerických.
Vianočná ruža. Kde sa vzalo spojenie s Vianocami?
Najznámejšia je legenda o dievčati, ktoré údajne v 16. storočí v Mexiku nemalo peniaze na to, aby mohlo Ježišovi venovať dar na oslavu jeho narodenia. Povesť hovorí, že anjel dievčaťu poradil, aby po ceste do kostola natrhala burinu a položila ju na oltár. Keď tak urobila, z buriny začali pučať karmínovo červené kvety. Farba kvetov má odkazovať na Ježišovu krv preliatu pri ukrižovaní, tvar listov na betlehemskú hviezdu

Symbol Vianoc
Pravdou však je, že za spojením s Vianocami stojí šikovná propagácia kvetu rodinou nemeckých emigrantov Eckových. Tí mali poinsettiu v obľube natoľko, že si v Amerike zaobstarali jej sad. A zdokonalili techniku štepovania. Vďaka tomu poslali kvet aj do televíznych staníc. Tam ju vystavili odo Dňa vďakyvzdania až do Vianoc. Jeden z Eckových potomkov navyše za účelom propagácie s kvetinou sám vystupoval vo vianočných reláciách.
Až v 90. rokoch minulého storočia jeden univerzitný bádateľ objavil metódu, vďaka ktorej kvety Eckových vyzerali tak krásne. Tým ukončil monopol Eckových a konkurenčný boj prispel k masívnejšiemu rozšíreniu vianočnej ruže, a to aj u nás.
Darujte na Vianoce sviečky s pridanou hodnotou. Krásne voňajú a čistia priestor od negatívnych energií. Kupujte tu: https://samanskesviecky.sk/
Vianočná ruža – výber a správna starostlivosť
Vianočnú ružu zvyčajne kupujeme v období adventu. Často plní úlohu milého darčeka pre našich blízkych. Ak si vyberieme zdravú rastlinu a doprajeme jej zodpovedajúcu starostlivosť, nič nebráni tomu, aby bola pýchou nášho domova i po Vianociach.
Ak je to možné, nekupujte rastlinu vo vonkajších priestoroch. Chlad ani prievan nerobia vianočnej ruži dobre a ľahko by sa mohlo stať, že vám doma po niekoľkých dňoch v teple opadá.

Vyberajte dobre urastený kus, ktorý nemá zažltnuté listy. Listy by mali byť pevné a na pohľad by mali mať sýtu farbu. Pri nákupe dajte pozor aj na prepravu; keď si kvetinu ponesiete domov, ochráňte ju pred chladom, napríklad zabalením do niekoľkých vrstiev papiera. Teplotný šok pri transporte totiž môže zahubiť aj silnú zdravú rastlinu, hoci môže ísť o niekoľko minút.
Čítajte tiež: Tipy, ako cez Vianoce nepribrať – RECEPTY

Domáca starostlivosť
Doma kvetinu umiestnite na miesto bez prievanu. A bez priameho slnka. Aj zimné slniečko môže cez okno znásobiť svoju silu a popáliť rastline listy. Optimálny je polotieň a teplota okolo 20 stupňov.
Zálievku doprajte vianočnej ruži pravidelne, ale pozor na množstvo vody. Zemina by mala byť stále vlhká, v podmiske by ale nemala zostávať voda. Na preliatie je vianočná ruža citlivá. Ak k nemu dôjde, skaza je obvykle rýchla a nevratná. Pokiaľ naopak nedopatrením vianočná ruža povädne, malo by stačiť ju znovu zaliať a kvetina sa vcelku rýchlo spamätá. Raz za mesiac je vhodné rastline dopriať výživu a prihnojiť ju.
Čítajte tiež: Ako trávili Vianoce naši predkovia?
Ako na farebné listy
Ak chcete, aby vám kvetina opätovne vykvitla, pripravte sa na vcelku náročný proces. Ak máme vianočnú ružu doma dlhšiu dobu a chceme, aby mala na Vianoce opäť nádherne sýto sfarbené listy, musíme začať s prípravou najlepšie osem týždňov vopred. Kvetinu začneme zakrývať, aby bola v úplnej tme – ideálne najmenej 12 hodín denne, a to až do Vianoc.
Čítajte tiež: FOTOinšpirácie na najkrajšie pohodové Vianoce