Ako trávili Vianoce naši predkovia?

2
green christmas tree with red baubles
Photo by Dana Tentis on Pexels.com

Čo patrí medzi zvyky a tradície, bez ktorých si za žiadnych okolností Vianoce nevieme predstaviť?

Nie každý vie, že pôvod vianočných sviatkov pochádza z predkresťanskej pohanskej tradície oslavy slnovratu. Teda obdobia, kedy sa dni opäť začnú predlžovať.

Predstavovalo aj čas konca temnoty a začiatok svetla, slnka a hojnosti. Zároveň všetky používané symboly a dekorácie mali znázorňovať tieto javy.
Čítajte tiež: Zimný slnovrat prináša koniec temnoty

christmas tree with baubles
Photo by freestocks.org on Pexels.com

Ako k nám prišla vianočná večera?

Príchod sviatkov znamenal pre ľudí hlavne plný stôl a bohatú ponuku pokrmov. Naši starí či prastarí rodičia nedbali nato, koľko jedla je na sviatočnom stole. Dôležitejšia bola rôznorodosť.

Tradičná vianočná večera sa v takej podobe, ako ju poznáme dnes, formovala až počas obdobia prvej svetovej vojny a k nám prišla zo susedných Čiech.

lighted christmas tree
Photo by Brett Sayles on Pexels.com

Tajomstvo vianočného stromčeka

Zvyk mať v domácnosti živý stromček pochádza rovnako z pohanských čias. Staré kultúry pôvodne prinášali bohom rôzne obety v hájoch.

Neskôr si zelené vetvičky brávali aj do svojich domov. Tie vešali zo stropu alebo dávali do obetných kútov. Možno aj z tohto dôvodu boli stromčeky pôvodne zavesené dolu hlavou.

Vianočný stromček, ako ho poznáme dnes, pochádza z meštiackej kultúry. Tá bola typická pre väčšie mestá ako Viedeň, Budín či Bratislava.

Aj Trnava je, no aj v dávanej minulosti bola, „malým veľkomestom“. Meštianske tradície prichádzajúce z Nemecka preberala rovnako ako väčšie mestá koncom 16. a začiatkom 17. storočia.

Mešťanmi boli šľachtici, aristokracia a obchodníci. Teda bohatí vzdelaní ľudia, ktorí boli nositeľmi trendov a pokroku,‟ vysvetľuje Slavomír Dzvoník, turistický sprievodca mesta Trnava.

O dosť neskôr, až začiatkom 20. storočia, prebrala tieto trendy aj chudobnejšia vidiecka vrstva a zdomácnili sa natoľko, že pretrvávajú ako tradície dodnes.‟

bokeh photography of lights
Photo by Tim Mossholder on Pexels.com

Vianočný stromček na námestí súvisí s charitou

Neodmysliteľnou súčasťou Vianoc je nielen pre Trnavčanov, ale aj pre iných obyvateľov miest a obcí, vianočný stromček na námestí. Táto tradícia však siaha „iba“ na začiatok 19. storočia.

„Veľmi úzko súvisí s charitatívnou prácou spolkov a mesta počas roka, ako aj pred Vianocami. Charitatívna činnosť mala v minulosti významnú funkciu.

Červený kríž zriaďoval celoročné zbierky na podporu tých, čo to najviac potrebovali,“ hovorí Simona Jurčová zo Západoslovenského múzea v Trnave.

acorn advent blur bright
Photo by Pixabay on Pexels.com

Vianoce a adventný veniec – aká je jeho symbolika?

Symbolom Vianoc je tiež adventný veniec. Jeho tvar pre predkresťanské kultúry predstavoval kruh, ktorý bol najstarším symbolom večnosti a Boha.

Obeta bohom vo forme zelených vetvičiek sa použila ako motív aj na adventný veniec a zachovala sa až dodnes. Sviečky na ňom zasa symbolizujú príchod slnovratu, svetla a života.

Štyri sviečky sa na adventnom venci začali používať až v dobe rozšíreného kresťanstva a pôvodne ich mohlo byť až 24. Tri zo sviečok boli fialové a symbolizovali pokánie a jedna z nich bola modrá ako znak radosti.

V minulosti sa ľudia vo veľkej miere stretávali na Štedrý deň nielen s rodinou, ale všetkými známymi „z ulice“. „Život po štedrej večeri bol veľmi čulý a ľudia sa zdravili na uliciach a námestiach, pričom sa oslavovalo alebo koledovalo.

V súčasnosti sa po večeri, ktorá je zväčša v úzkom kruhu rodiny, navštevuje polnočná svätá omša.‟
Čítajte tiež: Tipy, ako cez Vianoce nepribrať – RECEPTY
http://samanskesviecky.sk

2 KOMENTÁRE

  1. […] Doma kvetinu umiestnite na miesto bez prievanu. A bez priameho slnka. Aj zimné slniečko môže cez okno znásobiť svoju silu a popáliť rastline listy. Optimálny je polotieň a teplota okolo 20 stupňov. Zálievku doprajte vianočnej ruži pravidelne, ale pozor na množstvo vody. Zemina by mala byť stále vlhká, v podmiske by ale nemala zostávať voda. Na preliatie je vianočná ruža citlivá. Ak k nemu dôjde, skaza je obvykle rýchla a nevratná. Pokiaľ naopak nedopatrením vianočná ruža povädne, malo by stačiť ju znovu zaliať a kvetina sa vcelku rýchlo spamätá. Raz za mesiac je vhodné rastline dopriať výživu a prihnojiť ju.Čítajte tiež: Ako trávili Vianoce naši predkovia? […]

  2. […] Živé vianočné stromčeky sa predávajú v rôznych veľkostiach. Každý rok si tak vyberiete taký, aby vyhovoval vašim aktuálnym potrebám. „V ponuke máme stromčeky od 110 cm až do 270 cm. Tie nižšieho vzrastu nájdu uplatnenie v menších bytoch, tie vyššie zase nájdu uplatnenie v priestranných interiéroch, ako sú napríklad rodinné domy. V obľube ich majú najmä tí, ktorí trávia Vianoce v širšom kruhu rodiny,“ vysvetľuje Daniel Brychta, odborník z oddelenia záhrady v projektových marketoch Hornbachu.Čítajte tiež: Ako trávili Vianoce naši predkovia? […]

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.