Hrad v Škótsku – recenzia

6

K tejto knihe a potom všetkým ďalším z cyklu romantické úteky, som sa dostala vďaka krajine. Milujem Škótsko. Zatiaľ som tam nebola, no mám naštudovanú celú históriu, milujem seriál Outlander a keď vidím fotografie z Edinburgu, ostrova Skye a Škótskej vysočiny, mám pocit, akoby som tam už niekedy bola. V tomto živote sa tam ešte len chystám. Niekde som videla v ponuke knihu Hrad v Škótsku a hneď som si ju objednala.

Autorka Julie Caplinová ma románom Hrad v Škótsku odviedla na Škótsku vysočinu, kde hlavná hrdinka Izzy zdedila po strýkovi schátraný hrad.

Chce z neho urobiť hotel, no jej financie sú obmedzené. Dozvedám sa tiež, že Izzy bola na kuchárskom kurze v Írsku. O niečo neskôr zistím, že v Írsku sa odohrával príbeh z rovnakého cyklu romantické úteky.

A hneď si knihu aj objednávam. No ale späť do Škótska.
Čítajte tiež: Román Jazdkyňa – recenzia

Od Hradu v Škótsku sa mi toho doma nakopilo. Každá kniha predstavuje inú krajinu a iný príbeh.

Schátraný hrad v Škótsku nie je práve výhra

Izzy má excentrickú matku Xanthe. Autorka jej dala charakter výstrednej, extrovertnej až bohémskej postavy. Ukáže sa, že pri trochu introvertnej Izzy je práve ona veľmi vítaným spestrením a obidve sa dokonale dopĺňajú.

Izzy sa totiž po príchode do zámku vrhne do varenia. Kuchyňa je pre ňu po novonadobudnutých kulinárskych zručnostiach z Írska, jej únikom aj potešením.

Lebo zdediť schátraný hrad a nemať na jeho renováciu financie, nie je práve výhra.
Čítajte tiež: Jedna dobrá vec niekedy stačí – recenzia

Hrad má tajomného návštevníka

Je krátko pred Vianocami a aj prvé snehové vločky naznačujú, že je čas pripraviť hrad pre prvých hostí. Izzina matka Xanthe zohnala dobre platiacich hostí a hrad treba pripraviť.

Medzitým sa Izzy zoznámi aj s tajomným nájomníkom Rossom, ktorý si prenajal od Xanthe izbu ešte pred Izzinym príchodom. Chce mať kľud, lebo píše knihu. Prakticky z izby nevychádza. S Izzy sa stretne ako inak, v kuchyni.

Najlepšie sa číta pri krbe s čajom v ruke.

Vianoce sa blížia a katastrofy kopia

S pribúdajúcim snehom sa okolie zámku premení v nádhernú snehovú perinu a v zámku hostia pribúdajú. Ocitá sa tu aj mladý pár, ktorí stanoval v blízkosti hradu.

Izzy sa snaží aj pomocou svojich priateľov z Írska, s ktorými je stále v kontakte, pripraviť vianočné menu. Hrad si však žije svojim životom a strecha vypovedá službu. Záplava zďaleka nie je jedinou katastrofou.

Ako to celé dopadne a kto je tajomný Ross? To vám prezrádzať nebudem, lebo by ste prišli o nádherné opisy škótskej vysočiny, tradície a úžasné scenérie, ktoré autorka touto knihou čitateľovi sprostredkováva.

Séria romantických útekov – Hrad v Škótsku

Celá séria romantických útekov od Julie Caplinovej je o láske a o tom, ako všetko nakoniec dobre dopadne. Myslím si, že v týchto časoch presne takéto príbehy potrebujeme.

Čo je navyše, je priam dokonalé poznanie krajiny, jej tradícií, receptov, ľudí. Pri varení typických škótskych špecialít sa mi zbiehali sliny.

Postavy a dej si zamilujete

Hrad v Škótsku som si užila a na konci ma mrzelo, že som sa s jej hrdinami musela rozlúčiť. V knihe sa mi páčili aj už spomenuté charaktery postáv. Pragmatickú Izzy skvele dopĺňa jej exentrická matka Xanthe.

Záhadný Ross sa otvára postupne a hrad sa pomaly mení zo schátraného škaredého káčatka na kúzelné miesto s fantastickým jedlom (prídu aj Izzyni kamaráti z írskeho kurzu, s ktorými sa môžete zoznámiť v knihe Dom v Írsku).

Pri čítaní knihy Hrad v Škótsku budete mať dobrý pocit a ak ju čítate ako prvú (podobne ako ja), určite sa budete chcieť preniesť aj do romantických príbehov z iných krajín.

Východiskovou stanicou príbehov cyklu romantické úteky, je Londýn.

Urobte si čaj, zapáľte oheň v krbe, pritúľte sa k mačke a zamilujte sa v Škótskej vysočine.

Hrad v Škótsku

Originálny názov: The Christmas Castle in Scotland
Rok vydania: 2022
Počet strán: 320
Štýl: romantický
Kniha vyšla vo Vydavateľstve Cosmopolis
Je v českom jazyku, čo vôbec neprekáža. Preklad je urobený výborne.

Autorka recenzie: Andrea Hinková – Tarová

6 KOMENTÁRE

  1. […] Katie pracuje vo veľkej PR agentúre vo Veľkej Británií. Tajne sa stretáva so svojim kolegom a býva v malom zanedbanom byte s kamarátkou. Mama jej zomrela, keď bola Katie v tínedžerskom veku a teraz pomáha otcovi a dvom bratom. Tí, akoby nevedeli nabrať druhý dych a zaradiť sa. Katie čaká na povýšenie, to jej však opäť unikne. Povýšený je jej priateľ aj vďaka jej nápadu, ktorý jej ukradol. Čítajte tiež: Hrad v Škótsku – recenzia […]

  2. […] Alexandra, teraz už Lexie sa vracia domov. Na škótsku vysočinu. Mama Flora jej prednedávnom zomrela a zanechala jej hájovňu. To bude teraz domov Lexie a jej dcéry Daisy. Najprv som nechápala, prečo autorka zasadila prítomnosť románu vlastne do minulosti – do rokov 1977 – 1978. Neskôr som pochopila. Lexie sa mala stretnúť s priateľkami svojej mamy a ešte s jedným veľmi zaujímavých človekom. Aby sa príbeh mohol pekne prelínať a rozvíjať.Čítajte tiež: Hrad v Škótsku – recenzia […]

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.