Kliešte – ako sa im vyhnúť

1
Pexels

Vplyvom klimatických zmien a otepľovania môžeme nájsť kliešte takmer na celom území Slovenska a sú infekčnejšie ako kedykoľvek predtým.  Preto by sme mali byť ostražitý pri každom styku s prírodou, pretože aj malý parazit dokáže napáchať veľa škody.

Okolo malých krvilačných parazitov stále koluje mnoho nepravdivých mýtov.

Mýtus č.1: Kliešte na nás skáču zo stromov


Kliešte sa nachádzajú sa v oblasti listnatých a zmiešaných lesov, na okrajoch lúk, v krovinách do výšky 1 metra. Zdržiavajú sa na spodných stranách listov kvetín a trávy, kde trpezlivo čakajú na svoju obeť. Najväčšiu aktivitu vykazujú okolo západu slnka.

Na obozretnosť by ste nemali zabúdať ani v mestských parkoch a záhradách, kam sa dostávajú prostredníctvom vtákov, líšok, psov, či iných zvierat.

Mýtus č.2: Uhryznutie kliešťom budem cítiť

Sliny kliešťa obsahujú látky, ktoré bránia zrážaniu krvi alebo zložky, ktoré bránia vzniku zápalového procesu. Nedochádza tak k svrbeniu a preto je organizmus o jeho útoku informovaný neskoro. V slinách sú aj zložky, ktoré potláčajú imunitnú odpoveď hostiteľa na prisatie.

Prisatie infikovaného kliešťa je tým ďaleko nebezpečnejšie, pretože kliešť potlačením imunitnej odpovede pripravuje podmienky, ktoré umožňujú infekcii, aby sa v hostiteľovi úspešne uchytila.

Mýtus č.3: Prichyteného kliešťa vyberiete točením alebo udusením mydlovou vodou či alkoholom

Kliešťa určite nevytáčajte do žiadnej strany, ani sa ho nesnažte potrieť krémom, olejom, alkoholom či mydlovou vodou. Všetky tieto z pohľadu kliešťa brutálne spôsoby u neho vyvolávajú obranné reakcie, ako zvýšené slinenie alebo vyvracanie obsahu svojho vnútra do rany. Najbezpečnejšie je použiť prípravok z lekárne Ixoderm.

Mýtus č.4: Odstráneného kliešťa stačí vyhodiť do odpadkového koša

Odstráneného kliešťa je najlepšie zabaliť do papierovej vreckovky a spláchnuť do záchoda. Určite sa ho nedotýkajte holými rukami, ani sa ho nesnažte rozpučiť, mohli by ste sa tak dostať do kontaktu s jeho infikovanou krvou. Tiež ho nevyhadzujte do odpadkového koša, pokiaľ nie je úplne mŕtvy mohol by z neho ľahko vyliezť.
Čítajte tiež: Ako ušetriť na výletoch na výletnej lodi? Honduras.

Foto: www.pexels.com

www.pexels.com

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.