Ako ušetriť na výletoch na výletnej lodi? Honduras.

2

Chystáte sa na výletnú loď? Funguje to tak, že každý deň alebo každý druhý deň loď zastaví na určitom ostrove a vy na ňom môžete stráviť celý deň. Na lodi platí Miamský čas (čiže 6 hodín rozdiel od nášho) a v Hondurase sa čas ešte posúval o hodinu.


My sme sa plavili v januári 2020 zo spoločnosťou MSC Cruise na lodi MSC DIVINA na trase Miami – Jamaica – Panama – Costa Rica – Honduras – Mexiko – Bahamy – Miami – o tom, ako uštriť na výletnej lodi, čítajte tu:

Lodná spoločnosť vám v každom prístave ponúka možnosti výletov. Za cenu okolo 180 USD na osobu (dieťa približne 120 USD). Nemusíte to kupovať, hneď v prístave je veľa taxikárov, ktorí vás odvezú za menej na tie isté miesta, ako ponúka lodná spoločnosť alebo na to, ktoré si vyberiete. A na každej zástavke na vás budú čakať. Prakticky vás budú voziť od rána do 17.hod, kedy loď zvyčajne odpláva.

Prístav v RoatánS taxikármi jednajte o cene! Počítajte s tým, že sa na vás vrhnú ako supi, ale nedajte sa. Jednajte, jednajte, zjednávajte cenu! A ak vás pôjde viac a rozpočítate si to, výlet máte ešte lacnejší.

Úplne najideálnejším spôsobom je kontaktovať a to najlepšie ešte pred odchodom na loď, sprievodcov – Slovákov a Čechov, žijúcich na daných ostrovoch. Tí sa vám budú celý deň venovať, výklad máte v rodnom jazyku a za zlomok ceny.

A tu by som vás chcela poprosiť o spoluprácu. Dajme vedieť ďalším ľuďom o našich krajanoch – sprievodcoch.

Vystupujeme v Hondurase, konkrétne na ostrove Roatán
V Hondurase na ostrove Roatan žije veľká česká komunita a medzi nimi Hanka a Vašek a ich https://www.facebook.com/roatanbus/
https://www.instagram.com/roatanbus/.Zažili sme až neskutočne krásny deň. Navštívili sme džunglu Gumbalimba Park, kde voľne žijú leguány, papagáje, opice po nás skákali a “šmátrali” nám po vreckách, videli sme aj množstvo iných tam voľne žijúcich tropických zvierat a rastlín a napokon sme nad džunglou aj „lietali“. Ziplane tu má 17 zástavok a lietate naozaj nad džunglou. Som veľmi rada, že som prekonala strach z výšok, lebo vidieť to celé zhora je zážitok na celý život.

Potom sme oddychovali na nádhernej pláži, jedli lobsterov a Vašek nás zaviedol aj do zmzlinárne, ktorej terasa bola priamo na nádhernej pláži. A na nej nikto! Niečo prenádherné, upokojujúce a zapamätateľné na celý život.

Zastavili sme sa ešte v čokoládovni, videli sme ako sa vyrába čokoláda a tie najlepšie kúsky sme si kúpili. Cestou späť sme stihli ešte rýchlo nakúpiť suveníry, rum a ani sme sa nenazdali bolo 5 PM.

To je asi jediné, čo ma trochu trápi. Za jeden deň toho nestihnete veľa. Naozaj len útržok z danej krajiny, ostrova. Je to taká ochutnávka, ale zase môžete sa sem kedykoľvek vrátiť na dlhšie a už tu budete mať aj priateľov, ktorí vám poradia s ubytovaním (Hanka a Vašek z roatanbus spravujú aj niekoľko nehnuteľností na prenájom).

Obaja sú Česi a zhodne tvrdia, že život tu je ťažší, ale krajší. A v Hondurase, na ostrove Roatán, žije veľká česká komunita, ktorá drží spolu a navzájom sa podporuje.

Inak na ostrove Roatán je jediný kruhový objazd a keď sme sa Vaška pýtali, aké sú pravidlá na ňom, povedal, že prednosť má ten, kto ide prvý

Žijú tu aj dvaja českí dôchodcovia, ktorí sem prišli prežiť jeseň svojho života. Ceny nehnuteľností sú tu totiž prijateľnejšie ako u nás. To, čo dáte u nás za byt, za tú cenu tam máte dom s bazénom. A okrem obdobia dažďov, máte celý rok teplo. Turistická sezóna sa tu začína vo februári, kulminuje v auguste (to sú však oveľa drahšie letenky) a prakticky končí v októbri. My sme boli v januári, dva dni po období dažďov a užili sme si krásne slniečko, nádherné biele pláže a tyrkysové more.

Honduras sa nachádza v severnej Amerike a hovorí sa tu španielsky.

Pre tých, ktorí chcú o Hondurase vedieť viac


Honduras je stredoamerická krajina, obmývaná Tichým aj Atlantickým oceánom, na ktorej zem vstúpil v roku 1502 Krištof Kolumbus. Zakotvil tu na svojej štvrtej a poslednej výprave do Nového sveta a čoskoro potom sa ostrovy stali súčasťou španielskej koloniálnej ríše.

Pred Španielmi tu boli starí Mayovia, ktorí založili mesto Copán. Hlavné mesto Tegucigalpa leží na prahu nádherného dažďového pralesa, plného panenskej prírody, vtáctva, vodopádov a hôr. Honduras hraničí na západe s Guatemalou, na juhozápade so Salvádorom, na juhovýchode s Nikaraguou, na juhu s Tichým oceánom, na severe s Honduraským zálivom a Karibským morom

Podnebie je tu tropické v nížinách až mierne na vysočinách. Krajina má dve výrazne rozlíšiteľné ročné obdobia: obdobie sucha, začínajúce v novembri a končiace v apríli a obdobie dažďov, ktoré začína v máji a končí v novembri. Karibské pobrežie dosahuje celoročné priemerné teploty 26 až 27 °C a má najbohatšie zrážky a relatívnu vlhkosť vzduchu okolo 75 percent. Celoročná priemerná teplota pri tichomorskom pobreží je 29 °C a v centrálnej časti krajiny 22 °C.

90% obyvateľstva tvoria mestici (potomkovia Európanov a Indiánov). 7% obyvateľstva sú pôvodní Indiáni a približne 2% sú potomkami otrokov alebo utečencov afrického pôvodu. Významnú menšinu tvoria kresťanskí Arabi pochádzajúci z Palestíny, ktorí sa tu etablovali už okolo roku 1900 ako významní podnikatelia a obchodníci, najmä v okolí mesta San Pedro Sula. Spomedzi ázijských menšín sú najpočetnejší Číňania a Japonci.

V Hondurase prevažuje rímskokatolícke náboženstvo, avšak počet členov tejto cirkvi klesá, zatiaľ čo počet členov protestantských cirkví rastie. Sú tu aj budhisti, židia, moslimovia, bahájci, rastafariáni a vyznávači pôvodného indiánskeho náboženstva.

Najobľúbenejší šport je futbal.

Tradičným vývozným artiklom sú banány a káva. Hlavným dovozným artiklom je ropa.

Honduraská kuchyňa je delikátna, farebná a plná variácií. Jedlá väčšinou obsahujú kukuricu, fazuľu a ryžu, tortily, ovocie a dary mora. Obyvatelia Hondurasu si potrpia na výdatné raňajky, zatiaľ čo obedy a večere sú skôr ľahšie. Ich typickým jedlom je baleada – tortila z hrubej múky plnená praženou fazuľou a inými ingredienciami, napríklad syrom.

Roatán
Roatán je s rozlohou 83 km2 najväčším ostrovom honduraského súostrovia Bay Islands. To sa tiahne pozdĺž karibského pobrežia od mexického polostrova Yucatan až k Panamskej šiji. Tento takmer zabudnutý raj vzdialený asi 50 km od pevniny je domovom pre približne 45 tisíc obyvateľov.

Hoci bol Roatán dlhé roky v tieni slávnejších karibských destinácií, v poslednej dobe sa tu turizmus rozvíja skutočne búrlivým tempom. Nádherné biele pláže zase lákajú k oddychu, a aj miestna príroda sa môže pochváliť zachovanými pôvodnými dažďovými lesmi. V kombinácii s kvalitnými službami, vynikajúcou kuchyňou a priateľskou atmosférou ide o jedno z najkrajších miest v Karibiku.
Čítajte tiež: https://andawell.sk/ako-usetrit-na-vyletnej-lodi-karibik/


Andrea Hinková – Tarová

Fotodokumentácia – Foto: Andrea Hinková – Tarová

Na ceste džunglou
Pripravení na prelet
Letííííím
Oáza pokoja a kľudu
Panenská príroda
Naša slovenská partička z lode
Sem sa raz určite vrátim :)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.