Ako ušetriť na výletnej lodi? Karibik!

1

Manuál pre každého, kto sa chystá na výletnú loď!

Chystáte sa na výletnú loď? Dnes už nie celkom nepredstaviteľná myšlienka. Či už pôjdete cez cestovku alebo inak, prinášam vám prehľad možností ako ušetriť nielen na lodi, ale aj na výletoch na ostrovoch, kde bude loď kotviť. V prípade, že sa chcete ešte na niečo opýtať, pokojne píšte dole do komentárov. Píšte aj, ak sa chcete podeliť o vaše dojmy z cesty na výletnej lodi.

My sme sa plavili v januári 2020 zo spoločnosťou MSC Cruise na lodi MSC DIVINA na trase Miami – Jamaica – Panama – Costa Rica – Honduras – Mexiko – Bahamy – Miami – o možnosti výletov, čítajte tu:

Čo by ste mali vedieť:

Letenky
Cena, ktorú zaplatíte za cestu loďou nie je výsledná. Pripočítajte si k tomu hneď ako prvé letenky do Miami a Estu (víza). My sme kupovali letenky v marci 2019, čiže 10 mesiacov pred odletom. Jedna letenka stála 450 Euro aj s batožinou. Pamätajte na to, že čím neskôr kúpite letenku, tým bude drahšia. Na kúpu letenky môžete využiť:
www.pelikan.sk,
www.lacneletenky.sk ,
http://www.kadetade.sk
http://www.zaletsi.sk
Alebo skúste vyhľadávače leteniek Kayak či Skyscanner.

Miami
Je na vás, či si chcete užiť Miami pred nalodením, alebo po skončení plavby. My sme prileteli 16.1. a tak som bookovala hotel v centre mesta, teda tesne vedľa prístavu. Na dopravu po Miami sa odporúča používať Uber. Teda, ak máte batožinu a nevyznáte sa v meste. Inak vás taxík môže od letiska do mesta odviezť, ale pripravte si tak 80 USD, čo je dosť. Lenže, oni vedia, kto je turista a čím je turista zmätenejší, tým viac mu účtujú a povodia ho po celom meste obkľukou. Takže mestská doprava (nadzemka, autobus) alebo UBER.
Čítajte tiež: Ako ušetriť na výletoch na výletnej lodi? Honduras.

Na cestu z letiska použite UBER.


Po nalodení – povinný poplatok pre personál
Pred vstupom na loď odovzdáte batožinu a keďže personál ju roznáša všetkým hosťom, majte v príručnej batožine už plavky, aby ste hneď mohli začať využívať tento 16 poschodový luxusný palác na mori. K dispozícií máte vírivky, vonkajšie a vnútorné bazény a mnoho iných radostí. Hneď na začiatku (máte na to 2 dni a môžete to uhradiť aj pred cestou v cestovke. Ale pýtajte sa na to, nám to napríklad vopred neoznámili!) musíte zaplatiť 250 USD na kajutu (v kajute ste najviac dvaja). Je to sprepitné pre personál a zaplatiť to musíte – či chcete, alebo nie. Potom už nemusíte nosiť so sebou platobnú kartu ani peniaze, a nedávajte sprepitné. Všetko na lodi si kupujete po nabití na palubnú kartu. Ak uhradíte týchto 250 USD kartou, automaticky si vás zapamätá a všetka ďalšia úhrada sa vám strháva z karty. V prípade, že platíte hotovosťou, je potrebné vložiť na svoj účet ešte nejaké peniaze na útratu a na konci plavby dostanete vyúčtovanie a buď doplatíte alebo vám zvyšok vyplatia.


Platba kartou alebo hotovosť?
Kreditná, debetná karta alebo hotovosť? Po vlastnej skúsenosti odporúčam rozhodne hotovosť alebo embasovanú debetnú kartu. Kreditná karta má určité zákutia. Tou prvou je, že je to úverový produkt a dosť drahý. Peniaze na nej sú bez úroku len 51 dní, potom si už banka účtuje dosť vysoké úroky. A tu je pes zakopaný. Keď raz zaplatíte kreditkou, systém si vás zapamätá a peniaze na účte vám blokuje. Po skončení plavby pred odchodom dostanete vyúčtovanie a to je vám aj reálne strhnuté z kreditky. A teraz to príde. Máte blokovanú aj zvyšnú časť, teda vaše priebežné nákupy, takže to vlastne na prvý pohľad vyzerá, akoby ste zaplatili dvakrát. Nie je to tak, lodná spoločnosť vám blokované peniaze uvoľní, ale až 2 alebo tri týždne po odchode. A to už môžete pokojne presiahnuť aj bezúročné obdobie a požičané peniaze vám banka zúročí. Nefér? Áno, ale dá sa to obísť hotovosťou alebo embasovanou debetnou kartou.

Vonkajšie bazény, pohľad na vírivky
Vonkajší bazén

Pitné balíčky
Toto je trochu ošemetná záležitosť a dá sa obísť. ALL inclusive, čo si kupujete v zájazde, alebo pobyte na lodi znamená jedlo (môžete navštevovať bufet so skutočne až neuveriteľným výberom jedál, alebo a lá cart reštauráciu s obsluhou na raňajky, obed a večeru). Nie nápoje.

O vaše pohodlie sa stará až neuveriteľný počet personálu. Fotografia je z lúčenia šéfkuchárov a čašníkov reštauárcie a lá cart

ALE.

My sme si kúpili jeden nealko a jeden alko balíček. Nealko vyšiel na 29,90 USD na deň, základný alko 34,90 USD (alkohol do 6 USD a nealko) na deň (čiže 290 a 690 USD za celý pobyt). V čom je to prešpekulované? Musíte to zaplatiť na celý pobyt. Nedá sa na deň. Znamená to, že platíte aj tie dni, kedy ste celý deň na ostrove a aj vtedy, ak ho vôbec nečerpáte. Kúpili ste si, tak pite!

Predtým, ako kúpite, premýšľajte
To, čo vám na začiatku nikto nepovie (alebo je to napísané tak zmätočne alebo malými písmenami) je to, že v bufetovej časti je non stop k dispozícií voda, ľad, tri druhy limonády, dva druhy kávy (taká nejaká prekvapkávaná a neska na zaliatie) a 6 druhov čaju. Takže, ak nepotrebujete Coly, džúsy, capuccino – všetko potrebné nájdete v bufetovej časti.

NAVYŠE!
Na jednu kajutu si musíte kúpiť dva balíčky – tzv. combo. Nedá sa kúpiť len jeden! Balíček funguje tak, že môžete kúpiť dva nápoje a hneď zase dva. A opäť dva. Preto si aj musíte kúpiť dva, lebo samozrejme by sa to dalo krásne obchádzať.
Aj to bol vlastne dôvod, prečo som kupovala nealko balíček, pričom som to pôvodne nemala v pláne. Lenže muž si kúpil alko, tak sme museli dokúpiť ešte jeden.

Alko balíček – je pravda, že tu sa prídu ľudia uvoľniť a užívať si, čiže nasledujúce riadky čítajte naozaj len ak pijete naozaj striedmo alebo chcete ušetriť. Tu na lodi je úplne bežné, že ľudia raňajkujú whisky s kávou, alebo si hneď ráno dávajú šampanské. Popíjajú aj pri večeri, po večeri a vlastne celý deň. Veď, prišli vypnúť, takže aj mne ako abstinentovi, je taká uvoľnenosť celkom sympatická.

Ak konzumujete alkohol naozaj len príležitostne, alko balíček si nekupujte (tým pádom ani nealko). Alkohol totiž kúpite na každom ostrove, kde bude loď kotviť. Prelejte ho do malých PET fliaš a takto ho „prepašujete“ cez lodnú dopravu. Navyše, my sme kupovali v Hondurase malé fľašky (5 kusov) rumu ako darčeky a prešli sme kontrolou bez problémov. Aj Tequila (tiež malé fľašky) v Mexiku nám prešla. Na Jamaice sme kupovali rum vo fľaši Boba Marley (litrovka) a neprešla. Museli sme ju odovzdať s tým, že sme si ju vyzdvihli pri odchode z lode domov.

No a ak ste taký „piják“, že si dáte tak dve, tri pivá za deň, balíček sa vám neoplatí.

Lacnejšie vás vyjde zaplatiť každé pivo samostatne.

Pozor! V USA musíte ku každej cene pripočítať ešte 15 %.

Na lodi je každý večer predstavenie. O 19 a 21 hodine.

Wifi
Ak si myslíte, že budete z každého miesta na lodi uverejňovať fotografie na sociálne siete, vysielať online alebo online pracovať, pripravte si ďalší balík peňazí. 5 000 megabajtov
(5 “giga”) stojí 149 USD a pri veľmi striedmom používaní to vydrží pre dvoch ľudí tak na
5 dní. Na ostrovoch sa na wifi veľmi nespoliehajte, na plážach aj v kaviarňach sú, ale sú na nej pripojení všetci, takže si už určite viete predstaviť jej rýchlosť.


Cestovanie s deťmi
Podľa mňa úplne bez problémov. Aj keď je pravda, že my s našim malým synom cestujeme prakticky od perinky a už je teda skúsený cestovateľ. Na lodi je k dispozícií detský kútik a to aj s varovaním a tiež akási detská škôlka, kam si ratolesti môžete „odložiť“. Je pravda, že cestovanie s deťmi má určité obmedzenia, lenže je na vás, či pôjdete ako partia alebo ako rodina. V prípade, že sa rozhodnete pre rodinnú dovolenku, musíte s určitými obmedzeniami počítať.

Výlety
Lodná spoločnosť vám v každom prístave ponúka možnosti výletov. Za cenu okolo 180 USD na osobu (dieťa približne 120 USD). Nemusíte to kupovať, hneď v prístave je veľa taxikárov, ktorí vás odvezú za menej na tie isté miesta, ako ponúka lodná spoločnosť alebo na to, ktoré si vyberiete. A na každej zástavke na vás budú čakať. Prakticky vás budú voziť od rána do 17 hod., kedy loď zvyčajne odpláva.

Na záver: Stálo to za tie peniaze. Je to splnený sen. Toto berte ako návod na to, na čo sa máte pýtať pred cestou a ešte pred ňou si premyslieť, čo naozaj potrebujete.

Výletom venujem samostatný článok, ktorý bude už onedlho.

Andrea Hinková – Tarová

Fotodokumentácia: Foto: Andrea Hinková – Tarová

Pohoda na kajute. My sme mali s balkónom, takže sme mohli čas tráviť aj tam :)
Pre tých, ktorí majú radi hazard, je na lodi obrovské kasíno
New York steak v reštaurácii Blue Crab
Samozrejmosťou je detské menu. A hamburgery na každom kroku. Veď ste v Amerike :)
Divadlo
Barov je tu toľko, že sa mi to nepodarilo spočítať
Na lodi MSC Divina sú vonkajšie bazény a vírivky, vnútorné bazény a vírivky a ešte jeden vo fajčiarskej časti
Vonkajšia fajčiarska časť. Ďalšia je na 6. poschodí a je vnútorná
Tak opäť niekedy :)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.