Mykóza a vaginóza. Viete ich rozpoznať?

4
www.pexels.com

Vaginálnym infekciám odborníci hovoria vulvovaginitída. Minimálne jedenkrát v živote tento problém zažije 75 percent žien. Infekcia môže byť kvasinková (vaginálna mykóza), bakteriálna (vaginóza) alebo zmiešaná. Príznaky vznikajú osídlením pošvy nežiaducimi mikroorganizmami, v prípade bakteriálnej vaginózy je to často gardnerella.

Pri mykotických infekciách sa zasa často premnoží druh kvasinky, kandida (aj preto sa im hovorí kandidózy), ktorá sa síce v pošve vyskytuje v istom malom množstve prirodzene, ale zvýšenie pH umožní jej nežiaduci rast.

www.pexels.com

Dokedy pomôže samoliečba?

Ak sa v minulosti zdôrazňovalo, že so všetkými problémami tohto typu treba nevyhnutne prísť za gynekológom, dnes pre nedostatok špecialistov, dlhé termíny a pandémiu mnohé ženy riešia takýto akútny problém samoliečbou.

Samozrejme, musia vedieť, že nemali rizikový pohlavný styk a výtok im nespôsobuje závažné pohlavne prenosné ochorenie. Ako napríklad trichomoniázu či iné nebezpečné sexuálne prenosné ochorenia. V každom prípade môže samoliečba pomôcť do chvíle, kým sa pacientka dostane na kontrolu ku svojmu „ženskému lekárovi“.

Mykóza a vaginóza – základné rozdiely


Najmä v začiatkoch infekcie a pri nasadzovaní samoliečby môže byť často problematické rozpoznať, o aký druh infekcie ide. Bakteriálna vaginóza je typická svojím rybím zápachom a výtokom. Je riedky bielosivý, niekedy žltkastý (pozor, pri trichomoniáze je výtok žltozelený, spenený). Problémy v podobe výraznejšieho pálenia, štípania či svrbenia sa ani nemusia vyskytovať. Kvasinkovú mykózu zasa charakterizuje hustý tvarohovitý výtok a obyčajne úporné svrbenie. Obe tieto infekcie majú ešte aj svoju zmiešanú formu.

Rizikové faktory


,,Medzi príznaky vaginálnych infekcií, vulvovaginitíd, patria svrbenie, pálenie, začervenanie, opuch, bolestivá súlož a ťažkosti pri močení,“ hovorí MUDr. Jozef Španka, gynekológ z Bratislavy.

,,Rizikových faktorov, pri ktorých dochádza ku narušeniu pošvového ekosystému, je mnoho a ženy ich obyčajne poznajú: užívanie antibiotík, zmena sexuálneho partnera, kúpanie v chlórovej vode, užívanie antikoncepcie a podobne.

Aj samotná menštruácia či pohlavný zvyk dočasne zvyšujú pH vo vagíne, ktoré by malo byť kyslé a pohybovať sa do 4,5, čo je pomerne kyslé prostredie. Práve v ňom sa darí prospešnému Döderleinovmu bacilu (Lactobacillus vaginalis), ktorý zabezpečuje krehkú rovnováhu.“
Čítajte tiež: Ako si pomôcť s inkontinenciou?

www.pexels.com

Rizikové faktory pre vznik a rozvoj vaginálnej infekcie:

– liečba antibiotikami: vedie ku narušeniu fyziologickej mikroflóry, ktorá za normálnych okolností chráni sliznicu pošvy a podieľa sa na udržiavaní prirodzeného pH

– chlórová voda v bazénoch: môže spôsobiť narušenie fyziologickej mikroflóry vagiálneho prostredia, čo spôsobí zvýšenie pH a rast kvasiniek a baktérií

– poranenia genitálu uľahčujúce inváziu kvasiniek či baktérií (nešetrný sexuálny styk či gynekologický výkon)

– neliečená mykóza alebo bakteriálna infekcia u sexuálneho partnera môže byť zdrojom opakovaných infekcií

– užívanie hormonálnej antikoncepcie zvyšuje hladinu estrogénov a aj obsahu cukru (glykogénu) v bunkách epitelu pošvy

– cukrovka vytvára ideálne prostredie pre množenie kandíd. Podobný efekt má aj prejedanie sa s nadmernou konzumáciou cukrov a obezita

– tehotenstvo znamená zvýšenú hladinu estrogénov a ku zníženiu tolerancie cukrov a ku zvýšeniu množstva glykogénu v epiteliálnych bunkách

– nechránený (neprerušovaný pohlavný styk): pH mužovho ejakulátu je 7,8, je teda alkalický a tým mení pôvodné kyslé pH v intímnej oblasti, v pohlavných orgánoch teda vznikne dočasne zásaditejšie prostredie, s čím sa oslabené prostredie nemusí vyrovnať

– striedanie vaginálneho a análneho styku v nesprávnom poradí: čím sa do pošvy zavedie fekálna mikroflóra z hrubého čreva a konečníka (napr. baktéria E-coli vedie aj ku zápalom močových ciest)

– nevzdušná bielizeň z umelých vlákien zvyšuje lokálnu teplotu, vedie ku poteniu, nosenie tango nohavičiek (posúvanie šnúrky), dlho schnúce plavky

– prehnaná intímna hygiena a používanie parfumovaných vložiek

– onkologická liečba (chemo- a rádioterapia, ale aj hormonálna terapia napr. pri rakovine prsníka) mení hladinu hormónov v organizme, čo má negatívny vplyv aj na prostredie intímnych oblastí, chemoterapia likviduje aj prospešné mikroorganizmy v tele.
Čítajte tiež: Čo by ženy mali vedieť o vaginálnych infekciách?

Príčiny vzniku


Vaginálna mykóza


(spôsobená najčastejšie kvasinkami, preto sa jej hovorí aj kandidóza):následok užívania antibiotík (vyhubenie Döderleinovho bacila), oslabenej imunity, stresu, nadmernej fyzickej záťaže, nadmernej konzumácie cukru.

Ďalej pod vplyvom vlhkého prostredia, mokrých plaviek, prehnanej intímnej hygieny, chlórovanej vody v bazénoch, málo vzdušnej spodnej bielizne.

Bakteriálna vaginóza


(spôsobená anaeróbnymi baktériami, najčastejšie gardnerelou): najmä zmena pH pošvy, oslabenie imunity, dojčenie a hormonálne zmeny, na zvýšenie pH pošvy vplýva aj užívanie antibiotík, parfumované mydlá, prehnaná intímna hygiena,

menštruácia, spermie, vlhké prostredie, niekedy bakteriálna nákaza od partnera, nosenie tangových nohavičiek (šnúrka sa posúva od vchodu do konečníka ku vchodu do pošvy)
Čítajte tiež: Intímny problém v nohavičkách

GYNIMUN RAPID je voľnopredajná zdravotnícka pomôcka vo forme čapíkov do pošvy. Obsahuje antiseptické a hojivé látky. Z antiseptických treba spomenúť kyselinu boritú, osvedčenú účinnú látku znižujúcu pH proti baktériám a kvasinkám, ktorá je v gynekológii známa už dávno.

Okrem Candidy albicans účinkuje aj proti iným druhom kvasiniek (kandíd). Kyselina glycyrhetinová pôsobí taktiež proti baktériám aj hubám a dokonca aj proti vyvolávateľovi trichomoniázy. Trojicu antiseptických látok uzatvára čajovníkový olej.

Každý čapík ďalej obsahuje hojivú a zvlhčujúcu kyselinu hyalurónovú, kyselinu mliečnu a bioadhezívny polymér, ktoré znižujú pH, antioxidačný vitamín E a vitamín A s hojivými účinkami na sliznice.

Vďaka lubrikačným účinkom hyalurónovej kyseliny je táto zdravotnícka pomôcka vhodná aj pri problémoch so suchosťou pošvy a zápalmi v období menopauzy a po nej.

Vtedy dochádza k atrofickej vaginitíde (zápal pošvy spôsobený zníženou lokálnou slizničnou imunitou následkom klesajúcej hladiny estrogénov).

——————————————————————————————

Benefity zdravotnej pomôcky Gynimun RAPID:
– pomoc pri vaginálnom diskomforte – aj mykotického pôvodu
– prevencia a liečba vaginálnej suchosti – aj mykotického pôvodu
– v jednom čapíku liečivý aj hojivý účinok pri intímnych ťažkostiach mykotického aj bakteriálneho pôvodu.
http://www.gynimum.sk

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.