Svieži a voňavý interiér vozidla zvyšuje komfort a potešenie z jazdy, či už vodičovi alebo jeho spolujazdcom. Niektoré vône, napríklad citrusové alebo kvetinové, navyše evokujú pocit sviežosti, čo prispieva k dojmu dokonale čistého auta. Dnes už nemusíte siahať len po klasických stromčekoch na spätnom zrkadle. Existuje oveľa viac možností, ako auto krásne prevoňať.
Overená klasika – vonné stromčeky
Závesné papierové vône, najčastejšie v podobe ikonických stromčekov, patria medzi najrozšírenejšie spôsoby. Ide síce o cenovo dostupné riešenie, nevýhodou však je nerovnomerné rozptyľovanie vône.
Tá je spočiatku často príliš intenzívna. Alternatívou sú guľôčky vo vrecúšku napustené aromatickými olejmi. Tie uvoľňujú vôňu pomalšie a rovnomernejšie. Aj tu je však výdrž v porovnaní s inými možnosťami pomerne krátka.
Mini “difuzér” do auta
Medzi čoraz obľúbenejšie vône do auta patria minimalistické fľaštičky s dreveným viečkom, ktoré fungujú v podstate ako difuzér. Vôňu uvoľňujú postupne.
Ak by vôňa strácala svoju intenzitu, stačí na pár sekúnd pootočiť vrchnákom a opäť rozvonia celý interiér.
Vôňa do mriežok vetracieho otvoru
Elegantné riešenie predstavujú vône upevňujú na vetracie otvory, ktoré sa aktivujú prúdom vzduchu.
Intenzitu je možné regulovať zväčšením alebo zmenšením vetracieho otvoru, myslite však na to, že chladný vzduch (klimatizácia) účinnosť vône znižuje, kým teplý vzduch (kúrenie) má opačný efekt a vôňa je intenzívnejšia.
Výhodou je, že voňavú náplň je možné opätovne dopĺňať.
Pozor na výber vône
Vône vyberajte uvážlivo, mali by byť skôr jemné. Ťažká vôňa v malom priestore môže byť iritujúca, a to najmä počas dlhých jázd, a môže znižovať komfort, či dokonca koncentráciu vodiča i cestujúcich.
Udržiavajte interiér čistý
Nie je to však len o vôňach do auta – tie síce dokážu potlačiť nepríjemný zápach, no nedokážu ho odstrániť.
- Interiér auta by ste mali pravidelne vysávať, aby ste sa zbavili nečistôt, ako sú psie chlpy a zvyšky jedla, ktoré môžu po čase začať páchnuť.
- Na čistenie autokobercov a poťahov používajte kvalitné čistiace prostriedky alebo parný čistič.
- V zimných mesiacoch koberčeky vymeňte za gumové rohože, ktoré si s vlhkosťou poradia jednoduchšie a údržba je menej náročná.
Bonusový tip: Okrem špeciálnych čistiacich prostriedkov môžete vyskúšať aj niektorú z babských rád, napríklad nasypte na koberec trochu jedlej sódy, nechajte pôsobiť niekoľko hodín (alebo cez noc) a následne povysávajte – jedlá sóda by mala absorbovať pachy.
Foto: http://sea and sun / stock.adobe.com