Jedinečné laboratórium tvorí svet bez dymu

1

Spoločnosť Philip Morris predstavuje nové interaktívne laboratórium „SVET BEZ DYMU“. Cieľom tejto osvetovej iniciatívy je priblížiť dospelým fajčiarom vedu a výskum, ktoré stoja za modernými bezdymovými nikotínovými alternatívami, ktoré pomáhajú zlepšiť kvalitu života pomocou odstránenia cigaretového dymu.

Doterajšie vedecké poznatky z tejto oblasti sú verejnosti dostupné zrozumiteľnou formou, ktorá má pomôcť pochopiť a vybudovať dôveru k menej škodlivým alternatívam v porovnaní s fajčením klasických cigariet. Okrem interaktívnej webovej stránky bude unikátne laboratórium virtuálneho vedca profesora Dohorela prvýkrát predstavené v Bratislave na námestí pri obchodnom centre Eurovea.

Laboratórium sa predstavuje verejnosti od 8. mája na námestí pri nákupnom centre Eurovea v Bratislave, kde bude umiestnené až do 26. mája. So „Svetom bez dymu“ a profesorom Dohorelom sa môžete zoznámiť aj na www.svetbezdymu.sk.

Philip Morris International (PMI) sa výskumu a vývoju bezdymových alternatív cigariet venuje viac ako dvadsať rokov s ambíciou umožniť dospelým fajčiarom, ktorí by inak pokračovali vo fajčení cigariet, prechod na menej rizikový variant. Do vývoja a vedy v tejto oblasti investovala PMI viac ako 8 miliárd USD a vo svojom švajčiarskom vývojovom centre zamestnáva viac ako 430 vedcov, inžinierov a expertov. Tí sa okrem výskumu podieľajú na vôbec najrozšírenejších klinických štúdiách v tabakovom a nikotínovom priemysle na svete.

„Veríme, že každý dospelý fajčiar má právo na prístup k vedecky podloženým informáciám o bezdymových alternatívach, ktoré sú pre jeho zdravie, oproti klasickým cigaretám, preukázateľne lepšou voľbou. Preto v snahe informovať širšiu verejnosť o výsledkoch vedeckého pokroku na tomto poli prichádzame s iniciatívou „Svet bez dymu“. Prostredníctvom tejto aktivity  sa dospelým slovenským fajčiarom snažíme názorne vysvetliť rozdiel medzi horením a zahrievaním tabaku, čo horenie so sebou prináša a prečo nastal čas zvážiť lepšie alternatívy. Najmodernejšie technológie 21. storočia nám dnes túto šancu dávajú,“ hovorí Petr Šedivec, generálny riaditeľ Philip Morris Slovensko.

Z najnovších prieskumov vyplýva, že menej ako polovica dospelých slovenských fajčiarov označuje za hlavnú príčinu škodlivosti fajčenia pre ľudské zdravie práve chemické látky, ktoré vznikajú počas horenia tabaku.

Pritom sú to práve tieto látky, ktoré spôsobujú ochorenia spojené s fajčením. Odborníci sa zhodujú, že nikotín, ktorý je síce návykový a nie je bez rizika, nie je hlavnou príčinou týchto ochorení.

Dospelí návštevníci sa v prostredí laboratória dozvedia, aké sú hlavné riziká spojené s fajčením klasických cigariet a čo sa deje pri procese spaľovania tabaku. Zoznámia sa aj s hlavnými faktami o nikotíne, rovnako ako s princípmi fungovania moderných bezdymových alternatív v porovnaní s klasickými cigaretami a rozdielmi medzi nimi. Sprievodcom iniciatívy je virtuálny popularizátor vedy profesor Dohorel, ktorý jednotlivé fakty zrozumiteľne vysvetľuje v sérií tematických videí.

Originálne na Slovensku vyvinuté laboratórium využíva najmodernejšie technológie, ako sú digitálne röntgeny a holografické boxy. Výnimočné je najmä využitie technológie Motion Capture, vďaka ktorej ožíva postava samotného profesora Dohorela. Zatiaľ čo hlas mu prepožičal slovenský herec Peter Gecík, je táto technológia využitá na zaznamenávanie pohybov tela a hlavy, ktoré sú následne prenesené na dopredu vytvorený digitálny model. V prípade „Sveta bez dymu“ je tak využitie Motion Capture posunuté až na možnosť živého rozhovoru s virtuálnou postavou.
Čítajte tiež: Mentolové cigarety sto rokov na trhu neoslávia

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.