Manipulátori vás presvedčia, že ste problémom ty. Naučte sa odhaliť túto toxickú hru. Možno ste obeťou gaslightingu, manipulatívnej techniky, ktorá dokáže nenápadne zničiť vaše sebavedomie a kontrolu nad vlastným životom. Zistite, či sa to deje aj vám, a naučte sa brániť, kým nie je neskoro!“
Gaslighting je forma psychologickej manipulácie, pri ktorej sa človek snaží presvedčiť druhého, že jeho vnímanie reality je nesprávne alebo neplatné.
Cieľom je vyvolať pochybnosti o vlastných spomienkach, vnímaní a zdravom rozume. Manipulátor tak získava kontrolu.
Často je tento jav prítomný v osobných vzťahoch, ale môže sa objaviť aj na pracovisku, v rodinných interakciách alebo v spoločenskom kontexte, ako je politika.
Gaslighting a jeho historický pôvod
Pojem „gaslighting“ pochádza z divadelnej hry Gas Light z roku 1938 od britského dramatika Patricka Hamiltona.
V hre a neskorších filmových adaptáciách (1940 a 1944) sa manžel snaží zmanipulovať svoju manželku tým, že postupne stlmí plynové lampy v ich dome a tvrdí, že sa svetlo nemení, čím ju núti pochybovať o vlastnej príčetnosti.
Práve táto manipulácia svetlom dala vznik názvu „gaslighting.“
Vývoj používania pojmu gaslighting
V priebehu 20. storočia sa termín „gaslighting“ začal používať širšie v psychologickom kontexte na označenie behaviorálnych vzorcov manipulácie.
S rozvojom psychológie a rastúcim záujmom o emocionálne zneužívanie sa pojem stal bežným spôsobom, ako opísať škodlivé manipulatívne správanie.
V posledných rokoch, najmä so vzostupom sociálnych médií, sa gaslighting často spomína aj v politickom diskurze a sociálnych otázkach, kde opisuje pokusy verejných činiteľov alebo skupín o prekrúcanie pravdy.
Gaslighting a jeho moderný význam
Dnes sa gaslighting považuje za závažnú formu psychologického týrania. Obete pri nej môžu čeliť problémom ako je znížená sebadôvera, úzkosť, depresia alebo pocit odtrhnutia od reality.
Rôzne odbory, ako napríklad psychoterapia, poskytujú stratégie na zvládanie a zotavenie sa z takýchto manipulácií.
Typické frázy, ktoré gaslighteri používajú
Spochybňujú realitu, pocity alebo vnímanie obete. Medzi najčastejšie patrí:
- „Ty si to len vymýšľaš.“
Manipulátor tvrdí, že udalosť alebo situácia, ktorú obeť popisuje, sa vôbec nestala, čím ju núti pochybovať o vlastnej pamäti. - „Si prehnane citlivý/á.“
Táto veta zľahčuje pocity obete a naznačuje, že jej reakcie sú neprimerané. - „To si nikdy nepovedal/a.“
Gaslighter popiera, že by obeť niečo povedala alebo urobila, čo vedie k zmätku a neistote v spomienkach obete. - „Preháňaš.“
Takáto fráza minimalizuje závažnosť situácie a presviedča obeť, že veci neboli také, ako ich vníma. - „Len si to zle pochopil/a.“
Manipulátor sa snaží obeť presvedčiť, že skresľuje alebo nesprávne chápe situáciu, hoci sa deje presne to, čo cíti. - „To bola len sranda, nemáš zmysel pre humor.“
Používajú to, aby zľahčili svoje škodlivé slová alebo správanie a označili reakciu obete za prehnanú. - „Všetci si myslia, že si blázon.“
Gaslighter sa snaží izolovať obeť a spôsobiť, že sa bude cítiť nepochopená a bez podpory. - „Ty si ten/ta, kto má problém, nie ja.“
Presúva vinu na obeť, aby sa cítila, že je problém na jej strane a nie v správaní manipulátora.
Ten, kto vás má rás, vám nebude ničiť sebavedomie
Tieto vety pomáhajú manipulátorovi vytvoriť pocit neistoty a závislosti u obete.
Gaslighting je tichý nepriateľ, ktorý môže zasiahnuť kohokoľvek. Vaše pocity a vnímanie reality sú platné.
Nikto nemá právo spochybňovať vašu hodnotu a pravdu.
Ak sa nájdete v takomto vzťahu, pamätajte – nie ste na to sám/sama. Vyhľadajte podporu blízkych alebo odborníka, pretože si zaslúžite si žiť bez manipulácie.
A hlavne si pamätajte: ten, kto vás miluje, nebude ničiť vaše sebavedomie, ale ho podporovať.
Andrea Hinková – Tarová
Foto: http://www.canva.com
- Špargľa a recepty z nejNemusíte byť zarytým vegetariánom, ani uvedomelým zástancom zdravej stravy, aby si vás svojou chuťou získala špargľa. Zelená, biela, či dokonca fialová špargľa je zdravá a chutná zelenina, ktorú možno pripraviť na mnoho spôsobov. Podáva sa ako hlavné jedlo, ale aj ako príloha k mäsitým jedlám, cestovinám či šalátu. Jej sezóna sa práve začala, a tak si ju môžete… Čítať viac: Špargľa a recepty z nej
- Vajcia a cholesterol. Ako to v skutočnosti je?Vajcia bývajú často skloňované v súvislosti s cholesterolom. Čo to je cholesterol a ako na neho vplývajú vajcia? Cholesterol je látka tukovej povahy, ktorá je prirodzenou súčasťou buniek ľudského tela. Má dôležitú úlohu pri spracovaní tukov z potravy a pri tvorbe žlče a niektorých vitamínov a hormónov. Cholesterol sa čiastočne tvorí priamo v ľudskom tele, najmä v bunkách pečene. Ďalšiu časť… Čítať viac: Vajcia a cholesterol. Ako to v skutočnosti je?
- Mrkvový pohárový cheescake – ReceptSviatky Veľkej noci sú tu a k nim patria aj maškrty. Nech sa páči recept na jednoduchý mrkvový cheescake v pohári. Do jednoduchých krokov pečenia zapojte aj vašich pomocníkov a potom si spoločne vychutnajte maškrty, ktoré ste pripravili. Skvelým tipom je napríklad tento Mrkvový cheesecake, ktorého lahodnú chuť si okamžite zamilujete! Čítajte tiež: Veľkonočný mazanec – Recept… Čítať viac: Mrkvový pohárový cheescake – Recept
- Veľkonočné nátierky – ReceptUž sú u vás prípravy na Veľkú noc v plnom prúde? Prinášame pár tipov, s ktorými si môžete oživiť sviatočný stôl. Veľkonočné nátierky. Šunkovo-karfiolová veľkonočná nátierka 4 porcie Ingrediencie:Šunka – 200 g Uvarený karfiol – 200 g Červená cibuľa – 1 malá Majonéza – 3 lyžice Nakladaný zelený koreň – 2 lyžice soľ Postup:Šunku a karfiol… Čítať viac: Veľkonočné nátierky – Recept
- Becherovka vstupuje do novej éry. Na trh uvádza sedemkrát destilovanú vodkuTradičná značka Becherovka, známa svojím rovnomenným bylinným likérom, prvýkrát v novodobej histórii vstupuje do novej kategórie segmentu liehovín. Na český a slovenský trh uvádza sedemkrát destilovanú Becherovka Vodku.