Odborníci na výživu a klimatickí odborníci varujú pred dôsledkami súčasnej vysokej spotreby mäsa. Vegánske náhrady pritom môžu ponúknuť mnoho zdravotných výhod a sú oveľa udržateľnejšie ako konvenčné mäso a jeho produkty.
Alternatívy mäsa majú oproti tomu klasickému množstvo výhod. Napríklad vegánske hamburgery sú bez cholesterolu a zvyčajne poskytujú menej kalórií a tuku ako porovnateľné hamburgery s mäsom. Zvýšená konzumácia červeného mäsa môže napríklad zvýšiť riziko vzniku cukrovky a vysokého krvného tlaku. S vysokou spotrebou mäsa súvisí aj vyšší výskyt niektorých druhov rakoviny, takže konzumácia zdravej a rovnako chutnej alternatívy je skutočne dobré riešenie.
Poďme sa spoločne na tieto unikátne, chutné a zdravé produkty pozrieť.
Tofu je klasická a najlepšia alternatíva mäsa
Tofu sa v ázijskej kuchyni používa po stáročia a je cenené najmä ako zdravý zdroj bielkovín. Tofu je veľmi všestranné, pretože ľahko absorbuje chute z korenia a marinád. Dnes ho môžeme na trhu vidieť v nespočetných variáciách, vrátane údených a marinovaných odrôd ochutených rôznymi bylinkami a korením.
To najkvalitnejšie tofu sa vyrába z namočených sójových bôbov, ktoré sa rozdrvia s vodou a potom sa prefiltrujú. Získaná kvapalina sa zahreje tesne pod bod varu, čo spôsobí jej stuhnutie. Tofu sa potom lisuje na pláty, pričom zvyšná hmota (okara) sa scedí a používa sa ako základná surovina pre sójové mäso.
Cícer
Cícer by mal byť pre svoje priaznivé zloženie živín neoddeliteľnou súčasťou každého jedálnička. Obsahuje viac bielkovín ako mnohé druhy mäsa, poskytuje značné množstvo železa a má obsah vápnika podobný kravskému mlieku.
Pre vysoký obsah vlákniny je cícer aj veľmi sýty. Takže vám budú stačiť aj menšie porcie. Tieto strukoviny tvoria základ rôznych blízkovýchodných jedál, ako je falafel alebo hummus alebo ako dip k mäsovým alternatívam či rovnako chutným a zdravým rybám.
Sójové mäso
Sójové mäso je tiež známe ako textúrovaná sója a je komerčne dostupné v širokej škále foriem. Hodí sa napríklad ako sójové veľké steaky do vegánskeho rezňa, ako sójové medailóniky do vegánskych nugetiek, ako sójové granule do chilli sin carne alebo veggie bolognese a ako sójové kúsky do rastlinných gyros.
Sójové prúžky a podobne sú veľmi lacné ingrediencie, ktoré sa ľahko pripravujú. Vyrábajú sa zo sušenej sóje, ktorá sa dá použiť ako náhrada mäsa takmer do každého jedla. Rovnako ako v prípade tofu je možné pridať marinády a zmesi korenia, aby ste vytvorili takmer akúkoľvek príchuť.
Tempeh
Tempeh je tradičné indonézske jedlo vyrobené z fermentovaných sójových bôbov. Podobne ako pri výrobe syra, aj tempeh využíva špeciálne bakteriálne kultúry, ktoré rozkladajú bielkoviny vo fazuli a uľahčujú ich trávenie.
Konzumácia baktérií, ktoré sa nachádzajú vo fermentovaných potravinách, môže mať pozitívny vplyv na imunitný systém. Vďaka jeho všestrannosti sa kulinárskej kreativite pri používaní tempehu medze nekladú. Je dostupný najmä v bio supermarketoch, obchodoch so zdravou výživou a ázijských obchodoch.
Seitan
Pre mnohých je rovnako neznámou, no dobrou náhradou mäsa aj seitan. Seitan je základom japonskej kuchyne. Zvyčajne sa vyrába z pšeničnej múky, ktorá sa preplachuje vodou, kým sa neodstráni všetok škrob a zostane len pšeničný proteín (lepok). Keďže seitan na báze seitanového prášku sa ľahko pripravuje doma a má mäsovú konzistenciu, je obľúbenou náhradou mäsa.
Chuť seitanu je neutrálna, preto je veľmi dôležité, aby bol pri príprave okorenený. Obsah bielkovín seitanu je v závislosti od odrody minimálne 25 %. Keďže seitan je v podstate pšeničný lepok, nie je vhodný pre ľudí s celiakiou alebo ľudí s bezlepkovou diétou.
Tak čo, ktorú alternatívu si pre svoje lepšie a zdravšie stravovanie vyberiete vy?
Zdroj obrázka: Eskymaks/Shutterstock.com