Hľadáte úspory, kde sa dá? Tu je 5 tipov, ako ušetriť energiu pri používaní práčky

0

Energie sú dnes nielen drahé, ale aj obmedzené, preto si je dobré ich čerpanie dobre zvážiť. A najlepšie je začať tam, kde sa využívajú najviac. Za pranie minieme ročne najviac peňazí, pretože využívame nielen elektrickú energiu, ale aj vodu a adekvátne čistiace prostriedky. Našťastie existuje množstvo rôznych spôsobov, ako pri tejto dôležitej činnosti ušetriť nielen energiu a peniaze, ale aj rovnako vzácny čas.

Pokračujte v čítaní a všetko potrebné sa dozviete.

Investujte do energeticky úsporných spotrebičov

Ak kupujete novú práčku, kúpte si model ENERGY STAR a ušetrite! Práčka s certifikáciou ENERGY STAR spotrebuje o 25 % menej energie ako bežný model a môže vám ušetriť až 40 € ročne z vášho účtu za elektrinu. Energeticky efektívne Miele práčky vám však ušetria nielen peniaze za energiu, ale aj spomínaný čas, ktorého máme zo dňa na deň stále menej.

Naplňte, ale neprepĺňajte

Ďalším spôsobom, ako ušetriť pri praní, je to, ak sa naučíte správne využívať kapacitu konkrétneho zariadenia. Práčky fungujú najúčinnejšie, keď sú plné, no pozor, pri preťažení sa môžu poškodiť. Zvoliť správnu hmotnosť a množstvo bielizne na jeden prací cyklus má preto zmysel.

Nastavte správnu rýchlosť otáčok

Aby ste nemuseli z kúpeľne odstraňovať pleseň spôsobenú sušením mokrého oblečenia, je vhodné nové plastové okná aj pravidelne otvárať a priestor nimi vetrať. Alebo si zvoľte program s najvyššími otáčkami pri odstreďovaní. Z oblečenia tak dostanete čo najviac vody a skrátite dobu potrebnú na sušenie.

Ďalším spôsobom, ako predísť vysokej vlhkosti z oblečenia, je inštalovať do kúpeľne alebo práčovne kvalitnú sušičku Miele, vďaka ktorej často nemusíte dôkladne vysušené odevy už ani žehliť, čím ešte viac ušetríte na energii.

Nebojte sa použiť studenú vodu

Prať oblečenie v chladnejšej vode nemusí byť vôbec na škodu. Vďaka kvalitným pracím prostriedkom si môžete zníženie teploty pri praní bez problémov dovoliť a ušetriť tak na zbytočnom ohreve vody a zanášaní ohrievacieho telesa v práčke vodným kameňom.

Bielizeň vopred namočte

Aby ste oblečenie ľahšie a aj v chladnejšej vode lepšie oprali, namočte ho pred praním na niekoľko hodín do vody. Škvrny a silné znečistenie potom v práčke odstránite aj pri nižších teplotách a bez zbytočnej spotreby energie na ohrev vody.

Zdroj obrázka: Pixel-Shot/Shutterstock.com

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.