Farby vyžarujú emócie

6

Farby, farby….???Mame viac a menej obľúbené. A radi ich kombinujeme. Jednou z mojich obľúbených kombinácii je čierna so zlatou. ??
A farba, ktorú na seba nedám, je strieborná. Som v nej šedá, pôsobím staršie a nezdravo a celkovo k nej nemám vzťah. ?

Aké sú vaše obľúbené farby a kombinácie?

Klasická paleta kancelárskych farieb, biela, čierna a lesklý chróm, je elegantná a fotogenická, no kreativite a pracovnému nadšeniu pohrebné motívy nesedia. Teda, ak sa práve nechystáte zabiť svoju produktivitu.

S vhodne zvoleným farbami totiž zlepšíte nielen svoju náladu, ale aj dojem, ktorý budíte v iných.

Na základe čoho si vyberáme farby?
Prečo má každý z nás jedinečnú preferenciu pre konkrétnu farbu? Prečo je niečou najobľúbenejšou farbou práve zelená? „Je to preto, že naše vnímanie farieb je subjektívne a do veľkej miery ovplyvnené kultúrou, výchovou, estetikou ku ktorej sme vedení a kontextom. Čiže prostredím, v ktorom samotnú farbu vnímame. Každý z nás si k farbám vytvára vlastné asociácie a na základe týchto asociácií si farby vyberáme. Z tohto dôvodu je takmer nemožné k nejakej farbe priradiť špecifickú emóciu.“ hovorí Olívia Hurbanová, ktorá vyučuje na Ekonomickej univerzite koncept Futureskillsa na základe najnovších poznatkov z behaviorálnej biológie a neurovedy.

Emocionálna a biologická odozva
Farby vyvolávajú v ľuďoch emocionálnu i biologickú odozvu a tiež asociácie. Preto farebné zariadenie kancelárie vplýva nielen na vás, ale aj na ľudí, ktorí vás pri práci vidia. Prieskum vnímania farieb napriek kultúrami ukázal, že v súčasnosti populárne farby, modrá, ružová alebo tyrkysová, vyvolávajú v ľuďoch pozitívne dojmy. Modrú si ľudia spájajú s kompetentnosťou, v tyrkysovom odtieni sa odráža dobrý vkus a ružová naznačuje úprimnosť a vysokú mieru sofistikovanosti.

Reakcie na farby
Olívia Hurbanová hovorí, že aj keď nemôžeme hovoriť o univerzálnych reakciách na jednotlivé farby, predsa len isté zovšeobecnenia je možné urobiť. „Farby v červenej časti spektra sú považované za teplé, zatiaľ čo tie v modrej škále spektra za studené. Teplé farby sú považované za viac stimulujúce ako tie studené. Jemnejšie farby, napríklad pastelové sú považované za upokojujúce. Ružová, ktorá je bledým odtieňom červenej je upokojujúca i keď sa nachádza v červenej časti spektra a vieme, že červená je farbou silne stimulujúcou. Nebeská modrá je upokojujúca viac ako námornícka modrá. Treba však jasne povedať, že ovplyvňovanie nálady a chovania nie je exaktnou vedou. Napriek tomu, že naše vnímanie farieb ovplyvňuje množstvo premenných, predsa len niektoré výskumy naznačujú, že isté farby majú merateľné fyziologické efekty na množstvo ľudí, ak aj nie na všetkých.“

Pre západnú kultúru nám štúdie poskytujú informácie o asociáciách s jednotlivými farbami.

Štúdie ukazujú, že napríklad červená dokáže dvihnúť krvný tlak a zvýšiť pulz. Nevieme však, či je to prirodzená fyziologická reakcia, alebo sme sa iba v procese sociálneho učenia naučili asociovať si červenú s výstrahou a nebezpečenstvom.

Modrá sa asociuje s bezpečím a istotou, čo je dôvod, prečo ju často vidíme na stránkach mnohých finančných inštitúcií. Štúdie naznačujú, že by mohla zvyšovať našu kreativitu a produktivitu a znižovať pulz a telesnú teplotu.

Biela sa v našej kultúre spája s dobrom, čistotou a nevinnosťou, ale ak je jej veľa, v priestore môže pôsobiť chladne a sterilne. Psychológia farieb vyvoláva diskusiu a kolujú okolo nej mýty, ktoré nie sú dostatočne kryté dátami.

Každá farba vyžaruje pozitívne aj negatívne emócie. Sledujte môj blog, onedlho vám poviem viac :)

Ak chcete vedieť, ktoré farby sú tento rok in, čítajte tu: Jari svedčia pastelky

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.