Ľudia nie sú dobrí alebo zlí. Sú celí. Znamená to, že je v nich dobro aj zlo a je len na nich, ktorá váha ich života im bude viac naklonená. Človek sa nenarodí s tým, že chce byť zlý. Veď aj Joker taký byť nechcel, lenže vonkajšie okolnosti ho zlomili. Potrebovala som tento úvod ku knihe Včelár z Aleppa.
Allepo je v Sírií a odtiaľ putuje, respektíve prichádzalo najviac utečencov do Európy. Možno to spôsobili sociálne siete a ich anonymita a možno obavy, že sme sa k ľuďom, ktorí utiekli pred vojnou, postavili skôr negatívne.
Idylku naruší vojna
Autorka Chrissty Lefteri nám ponúka príbeh. Príbeh Nuriho a jeho rodiny. Nuri spolu s bratrancom Mustafom pokojne žijú v Allepe, v mestečku s vôňou olív a pistácii chovajú včely. Už niekoľkú generáciu. Biznis sa im pekne rozrastá, v mestečku už majú obchod a vyrábajú okrem medu a výrobky z medu. Nuriho manželka Afra je umelkyňa.
Maľuje nádherné obrazy, ktoré predáva na miestnom trhu. Spolu vychovávajú syna Samiho. Poviete si, idylka. Možno by bola, keby neprišlo zlo. Ozbrojenci zabíjajú ľudí, na mestečko padajú bomby. Nuri a jeho žena stále zostávajú a veria v zázrak. Keď už bomba zabije aj ich syna a ich príbytok zmení na trosky, je čas odísť. Aj včely už nie sú. Tých niekoľko generácií včiel ľahlo popolom.
Čítajte tiež: Pliaga – recenzia na knihu
Je čas odísť
A tu sa začína rozprávanie Nuriho o ich ceste za lepším životom a nádejou, že sa raz budú môcť vrátiť domov.
Dve časové línie
Autorka rozpráva dej v dvoch časových líniách, ktoré sa navzájom prelínajú. Nuri a jeho manželka sú vo Veľkej Británií, kde čakajú na udelenie azylu a Nuri popritom spomína. Na to, čo sa stalo v Allepe, na strastiplnú cestu nočným morom s prevádzačmi, na tábor utečencov v Aténach, a nakoniec odchod do Veľkej Británie. Nie je to jednoduché čítanie.
Kniha doslova narazí na vaše city a aj keď autorka nekĺže po sentimentálnom ľade, zasiahne vás. Najskôr som premýšľala o tom, ako oddeliť v prípade utečencov zrno od pliev. Potom som si uvedomila, že toto zmýšľanie nie je správne. Nuri by rád žil a pracoval vo svojom milovanom Allepe so svojou rodinou, lenže všetko mu vzala vojna.
Okrem straty dieťaťa sa Nuri vysporiadava aj so svojou láskou k Afre, ktorá po tých strašných udalostiach oslepla. Ako ju oblieka, vidí na bruchu stopy po pôrode ich syna a to mu vracia bolesť. Znova a znova.
Čítajte tiež: Zradkyňa – recenzia na knihu Jany Benkovej
Zasľúbená Británia?
Pri živote ho drží bratranec Mustafa, ktorý odišiel z Aleppa skôr a už vo Veľkej Británii je a čaká na Nuriho s rodinou. Dokonca sa mu podarilo získať úľ a tiež roj britských včiel medonosných, ktoré chce spolu s komunitou vyšľachtiť. Nadšene o nich píše Nurimu v mailoch. Píše aj o úplne inej klíme, aká je u nich a o tom, že v Británii sú veľké repkové a levanduľové polia.
Táto kniha nás naučí byť lepším človekom. Zrazu zabudneme na predsudky a vidíme veci inak. Z pohľadu človeka. Vo všeobecnosti máme tendenciu rýchlo súdiť a tento príbeh nás vráti späť. Tí ľudia neprišli k nám do Európy len tak. Vyhnala ich vojna a zlo. Včelár z Aleppa hovorí o najhoršej strate, o láske a nádeji.
Andrea Hinková – Tarová
Knihu kúpite tu: http://www.slovtatran.sk/knihy/novinky/vcelar-z-aleppa