Pliaga – recenzia na knihu

8

Už som si zvykla nato, že slovenskí autori píšu skvele a ako milovníčka historických románov a celkovo kníh, ma milo prekvapuje, že majú naštudovanú históriu a jej fakty. Lebo sú aj knihy a žiaľ aj filmy, kde to neplatí. Michal Planička nám svojou knihou Pliaga pripomenul východoslovenské roľnícke povstanie, ktoré malo súvislosť aj so šíriacou sa cholerou.

Kniha Pliaga je zasadená do 18 storočia, konkrétne do roku 1831, kedy sa našim územím prehnalo východoslovenské roľnícke povstanie. A to súviselo aj s epidémiou cholery, ktorá sa v júli 1831 šírila z Haliče a Ruska.

Kniha Pliaga je zasadená do reálnych skutočností

Napriek prijatým opatreniam – izolácia postihnutých oblastí sanitnými kordónmi, zákaz trhov, cestovania, práce na poliach, dezinfekcia studní – sa cholera rýchlo šírila. Postupne zasiahla celé Uhorsko a vyžiadala si vyše 200 000 obetí.

Poddaní odmietali pandemické opatrenia. Dialo sa tak aj z toho dôvodu, že cholera „kosila“ najmä medzi obyčajnými ľuďmi. Predsa len, cholera má rada špinu a nemá rada čistotu a tú u pánov udržiavali najmä poddaní. Nechceli však počúvať, že pliaga si nevyberá medzi pánmi a poddanými.
Čítajte tiež: Dobré vibrácie, dobrý život – recenzia

 Aj počas cholery “kvitne” láska

„Hlúposť je živnou pôdou pre smrť. Čo načne cholera dokončia ľudia. Alebo naopak. Ľudská hlúposť cholere kostru kosí. Ja už nejako dožijem. Vy si budete musieť zvykať na nový svet,“ hovorí otec jednému zo svojich synov Zachariášovi.

Zachariáš sa zaľúbi do grófskej dcéry Emílie a ona do neho. Cholera, necholera, láska je všade. Aj tá zakázaná. Emíliu má okrem neprekonateľným predsudkom v oku barón Berecséniy, a aj keď tej otec sľúbil,  že sa bude môcť vydať z lásky, jedno tajomstvo z minulosti tieto plány zmení.
Čítajte tiež: Dievča na útese – Recenzia a súťaž

Po roku 1831 už nič nebolo ako predtým

Rok 1831 zmenil životy mnohých ľudí a rodín. Po epidémií cholery a roľníckom povstaní už nebolo nič, ako predtým. Kniha nekončí úplne happyendom (aj keď som v neho v kútiku duše čakala), ostatne tak nedopadli ani tieto udalosti.

Kniha Pliaga je odkaz a zároveň veľmi aktuálna v súčasnej dobe. Možno aj preto som k nej pristupovala na začiatku s určitým rešpektom. Predsa len, sme už unavení z toho, čo sme za posledné dva roky prežili. A opäť a znovu nám ukazuje, akú moc má ľudská hlúposť.
Čítajte tiež: Zradkyňa – recenzia na knihu Jany Benkovej

BUX.sk internetové kníhkupectvo

Môj pohľad a čitateľský zážitok

Veľmi svižná kniha, plná dialógov, prešpikovaná dobovými zaujímavosťami, aj medicínskymi pokrokmi. Vedeli ste napríklad, že v roku 1785 začal francúzsky doktor Michel – Augustin Thouret éru pokusov s umelým oplodnením? To, že prvé očkovanie zaviedla na našom území Mária Terézia v roku 1768 je viac známe. Čo ma milo prekvapilo, sú emócie, ktoré muži nie celkom prejavujú. Priznám sa, na konci knihy som mala slzy v očiach.
Čítajte tiež: Pani riek – recenzia – veľa histórie a trošku mágie

Výborná kniha, ďakujem Michalovi Slaničkovi za skvelý zážitok.
Kniha vyšla vo Vydavateľstve Motýľ.

Knihu kúpite tu

Andrea Hinková Tarová   

BUX.sk internetové kníhkupectvo

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.