Hrdlo je prvotným filtrom pre vírusy, baktérie a iné patogény. Pri ich rozmnožení dochádza k podráždeniu a zápalu hrdla. Bolesť hrdla je tak častým prejavom mnohých ochorení. Aké sú príznaky zapáleného hrdla? Ako účinne bojovať proti bolesti hrdla?
Hrdlo začína v zadnej časti ústnej dutiny a končí začiatkom dýchacej/tráviacej trubice. Zápal sa prejavuje najmä bolesťou, škriabaním a začervenaním v hrdle. Aj keď je zápal hrdla príznakom rôznych ochorení, najčastejšie ide o bežné vírusové respiračné ochorenie. Symptómy, príčiny vzniku, diagnostika, odborná i domáca liečba a mnohé iné zaujímavé informácie sa dočítate pokračovaním v článku.
Zápal hrdla
Infekcia horných dýchacích ciest patrí k najčastejším ochoreniam, a to najmä pri zníženej imunite v chladných mesiacoch.
Hrdlo sa skladá sa zo zadnej časti ústnej dutiny, mandlí, hltana a hrtana. Ako prvá časť dýchacej a tráviacej sústavy, je kontaktom vonkajšieho prostredia s ľudským organizmom. Hrdlo je pre cudzorodé látky filtrom i vstupnou bránou, kde sa môžu rozmnožiť a následne vyvolať podráždenie alebo zápal.
Zápal sa delí podľa postihnutej časti hrdla na:
- Faryngitída – postihnutá je oblasť hltanu priamo za ústami. Hltan sa delí na nosohltan, ústnu a hrtanovú časť hrtanu.
- Tonzilitída – postihnutá je oblasť mandlí (lymfatického tkaniva) a mäkké tkanivo v zadnej časti úst
- Laryngitída – postihnutá je oblasť je hrtanu, hlasiviek a hrtanovej príklopky – epiglotída
Príčiny vzniku zápalu hrdla
V 80% prípadoch stojí za zápalom hrdla vírusové ochorenie. Menej často baktérie a najmenej iné patogény, ako napríklad kvasinky.
Možné je taktiež podráždenie hrdla v dôsledku alergénov a iných dráždivých cudzorodých látok (chemikálie, plyny..). Následkom je podráždenie a alergická reakcia.
Najbežnejšie vírusy, ktoré môžu spôsobiť zápal horných dýchacích ciest sú adenovírusy a chrípkové vírusy. Ďalej koronavírusy, rhinovírusy, paramyxovírusy, herpetické vírusy a iné.
V rámci baktérií sú streptokoky najbežnejšou príčinou bakteriálneho zápalu hrdla. Ďalej stafylokoky či pneumokoky.
Cestou prenosu je najmä kvapôčková infekcia alebo priamy kontakt. Inkubačná doba závisí od pôvodcu infekcie.
Príznaky a prejavy
Priemerne trvá dva až päť dní, kým sa ochorenie prejaví. Pri vírusovej infekcii máte opuchnuté začervenané hrdlo. Pri bakteriálnej infekcii, tkzvn. angíne, je častý výskyt belasého povlaku.
Bežný je pocit škriabania a suchosti v hrdle a bolestivé prehĺtanie v dôsledku opuchnutej sliznice. Pri laryngitíde máte zachrípnutý zmenený hlas.
Často sú súčasťou aj celkové príznaky, ako zvýšená telesná teplota, horúčka, nadmerná slabosť či únava.
Klinické príznaky laryngitídy môžu zahŕňať:
- Bolesť hrdla
- Pocit suchosti v hrdle
- Škrabanie v hrdle
- Pocit pálenia v hrdle
- Lokálne začervenanie
- Lokálne zdúrenie slizníc
- Výskyt bielych bodiek a povlaku
- Bolesť pri prehĺtaní
- Opuchnuté lymfatické uzliny
- Zachrípnutý hlas
- Zápach z úst
- Kašeľ
- Bolesť hlavy
- Bolesť ucha
- Plný nos
- Zvýšená telesná teplota
- Horúčka, zimnica
- Celková slabosť
- Zvýšená únava
- Nechuť do jedla
Zápal hrdla v tehotenstve
Imunitný systém môže byť počas gravidity vplyvom hormónov mierne oslabený. Preto môžu byť tehotné ženy náchylnejšie na vznik respiračných ochorení.
V tehotenstve je zápal hrdla a prípadná infekcia dýchacích ciest o niečo komplikovanejšia. Žena by mala dávať pozor na horúčku a výber liekov konzultovať vždy s lekárom. Množstvo liekov je totižto v tehotenstve kontraindikovaných.
Zápal hrdla u detí
Dieťa sa nakazí najčastejšie v školskom kolektíve. U detí je výskyt bakteriálnych infekcií o niečo častejší, no stále prevládajú vírusové infekcie. Liečba zápalu hrdla je u malých detí mierne sťažená z dôvodu rizikového cmúľania pastiliek a kloktania roztokov.
Miernu formu zápalu je možné mnohokrát zvládnuť pomocou voľnopredajných liečiv a domácej liečby. Vážnejšia infekcia s prítomnosťou povlaku, horúčok a sťaženého dýchania si vyžaduje lekárske vyšetrenie.
Ranný vek je zvláštny svojimi anatomickými odlišnosťami. Silný zápal hrdla u bábätiek môže spôsobiť zúženie dýchacích ciest a problémy s dýchaním. Pri výskyte ťažkostí je preto najlepšou voľbou návšteva pediatra.
Diagnostika
Prvotná diagnostika prebieha u všeobecného lekára. Spočíva v odobratí anamnézy, posúdení príznakov a základnom vyšetrení hrdla pohmatom a pohľadom. Lekár skúma opuch slizníc a uzlín, jazyk, začervenanie a prípadnú prítomnosť bielych škvŕn.
V prípade potreba vykoná lekár výter z hrdla. Kultivačné vyšetrenie sekrétu umožňuje určiť prítomnosť bakteriálnej i vírusovej infekcie.
Je mužné odobratie vzorky krvi pre určenie krvného obrazu, prítomnosti infekcie a zápalu v tele (CRP). Krvný test dokáže odhaliť aj iné ochorenie typu mononukleóza.
V súčasnej dobe je vykonávaný PCR test, ktorý určuje prítomnosť genetického materiálu vírusu SARS-CoV-2. Taktiež je možný rýchly antigenový test na detekciu Covid19 alebo vírusu Chrípky typu A i B.
Liečba zápalu hrdla
Presný typ liečby závisí od príčiny vzniku zápalu a pôvodcu infekcie.
Základom liečby zápalu hrdla je kľudový režim, eliminácia fyzickej aktivity, dostatočný príjem tekutín a podporná farmakoterapia. Dôležitý je prísun vitamínov a minerálov pre podporu imunitného systému.
Pri bolestiach a problémoch pri prehĺtaní vám lekár najčastejšie odporučí lokálne antiseptiká a lokálne anestetiká. Antiseptiká sa používajú pri zápaloch ústnej sliznice, hltana a hrtana. Je možné ich dostať ako pastilky na cmúľanie, spreje alebo kloktadlá.
Lokálne anestetiká a antiflogistiká vo forme pastiliek eliminujú pocit bolesti, opuchu a priaznivo pôsobia proti zápalu. V prípade kašľu je možné siahnuť po sirupoch na upokojenie či odkašliavanie. V prípade horúčky sa indikujú antipyretiká.
Pokiaľ máte zápal hrdla bakteriálnej etiológie, lekár vám predpíše antibiotká alebo liečivá s lokálnym antibiotickým účinkom. Užívajú sa krátkodobo niekoľko dní.
Potrebné je zabránenie rozšíreniu infekcie do dolných dýchacích ciest.
V rámci domácej prírodnej liečby sa obráťte na pomoc bylín. Kloktajte a pite vlažný čaj zo Šalvie lekárskej, Nechtíku lekárskeho, Repíku alebo Rumančeka. Majú na hrdlo protizápalový sťahujúci a upokojujúci účinok. Vhodné je hrdlo zvlhčovať.
V primeranom množstve konzumujte aj med či cesnak, kloktajte slanú vodu alebo bylinkový čaj.
Úvodná foto: Getty images.
Použité zdroje
Internimedicina – Diagnostika a léčba infekcí v ORL oblasti. Interní medicína. MUDr. Petra Bruthansová, doc. MUDr. Jan Plzák, Ph.D.
Healthline – Everything You Need to Know About Strep Throat. Valencia Higuera.
Solen – Bolesti v krku. MUDr. Jan. Rottenberg