Po smrti Svätého Otca sa svet obracia k Vatikánu s otázkou: kto povedie Cirkev v týchto neistých časoch? Odpoveď prinesie konkláve – uzavretá volebná schôdza kardinálov, ktorá sa koná už celé storočia v duchu prísne strážených tradícií.
Konkláve: Ako sa volí nový pápež a čo nám hovorí história?
S úmrtím pápeža sa v katolíckej cirkvi začína obdobie sede vacante – čas, keď je pápežský stolec prázdny. Tento špecifický okamih spúšťa jednu z najstarších a najzáhadnejších tradícií cirkvi – konkláve, tajnú voľbu nového pápeža.
Čo je to konkláve?
Slovo konkláve pochádza z latinského cum clave – „s kľúčom“. Kardináli sa doslova zamykajú v Sixtínskej kaplnke vo Vatikáne a zostávajú tam až dovtedy, kým nedosiahnu zvolenie nového pápeža. Tento proces má zabezpečiť nezávislosť rozhodovania od vonkajších vplyvov.
Konkláve sa zúčastňujú všetci kardináli mladší ako 80 rokov. Voľba prebieha tajne a každý kardinál píše meno svojho kandidáta na hlasovací lístok. Na zvolenie je potrebná dvojtretinová väčšina hlasov.
Po každom kole hlasovania sa lístky spália v peci: ak pápež zvolený nebol, z komína nad Sixtínskou kaplnkou vychádza čierny dym (zmiešaním papiera s chemickými látkami). Ak bol pápež zvolený, dym je biely – znak radosti pre celý svet.
História konkláve
Tradícia uzavretého konkláve siaha do 13. storočia. Po smrti pápeža Klementa IV. v roku 1268 trvalo kardinálom takmer tri roky, kým sa dohodli na jeho nástupcovi.
Obyvatelia mesta Viterbo, kde sa voľba konala, v snahe urýchliť rozhodovanie zamkli kardinálov v paláci, odstránili strechu a obmedzili im prísun jedla.
Tento dramatický zásah viedol napokon k zvoleniu pápeža Gregora X., ktorý následne formálne ustanovil pravidlá uzavretého konkláve v roku 1274 na Druhom lyonskom koncile.
Odvtedy sa pravidlá viackrát menili, ale hlavné zásady tajnej a nezávislej voľby zostávajú.
Symbolika a význam
Konkláve nie je len administratívna procedúra, ale aj hlboký duchovný akt. Kardináli sa pred voľbou modlia a usilujú sa vnímať „hlas Ducha Svätého“.
Voľba pápeža má zásadný vplyv nielen na cirkev, ale často aj na svetovú politiku, spoločenské témy a medzinárodné vzťahy.
Čo nás čaká teraz?
Najbližšie dni budú plné príprav: zhromaždia sa kardináli z celého sveta, uskutoční sa séria generálnych kongregácií a následne sa konkláve oficiálne začne.
Svet bude s napätím sledovať dym stúpajúci z komína Sixtínskej kaplnky a čakať na moment, keď zaznie tradičné: „Habemus Papam!“ – „Máme pápeža!“
Ako si nový pápež vyberá meno?
Po úspešnej voľbe je čerstvo zvolený pápež okamžite požiadaný, či prijíma voľbu (acceptasne electionem). Ak odpovie „accepto“ – prijímam, stáva sa pápežom. Vtedy je mu položená druhá dôležitá otázka: „Aké meno si želáš?“
Výber pápežského mena je tradíciou, ktorá symbolizuje duchovné smerovanie jeho pontifikátu. Mnoho pápežov si vyberá meno podľa svojich predchodcov, obľúbených svätcov alebo ako poctu významným osobnostiam cirkvi.
Napríklad:
- Pápež František (2013) si ako prvý zvolil meno na počesť svätého Františka z Assisi, symbolizujúceho chudobu, pokoru a mier.
- Pápež Benedikt XVI. (2005) si vybral meno podľa svätého Benedikta z Nursie, patróna Európy a zakladateľa západného mníšstva.
- Pápež Ján Pavol II. (1978) chcel vzdať hold svojim predchodcom Jánovi XXIII. a Pavlovi VI., ktorí viedli cirkev v období Druhého vatikánskeho koncilu.
Zvolením mena pápež zároveň vysiela svetu prvý odkaz o tom, aké hodnoty bude jeho pôsobenie zdôrazňovať.
Historicky najzaujímavejšie konkláve
Konkláve 1271
Po smrti pápeža Klementa IV. trvalo voľbu nástupcu neuveriteľné tri roky. Mestské úrady vo Viterbe nakoniec doslova zamkli kardinálov a donútili ich rozhodnúť sa. Tento extrémny zásah priamo viedol k zavedeniu formálnych pravidiel konkláve.
Konkláve 1378 – Zrod schizmy
Voľba pápeža Urbana VI. viedla ku veľkej západnej schizme, keď viaceré frakcie cirkvi odmietli jeho legitimitu a zvolili protipápežov. Cirkev mala v určitom čase až troch súčasných „pápežov“.
Konkláve 1903 – Posledné veto
Rakúsko-uhorský cisár František Jozef I. poslal prostredníctvom svojho kardinála veto proti kandidátovi Marianovi Rampollovi. Hoci bol Rampolla favoritom, kvôli vetu bol zvolený Giuseppe Sarto, ktorý sa stal pápežom Piom X.
Toto bol poslednýkrát, keď svetská moc zasiahla do konkláve – odvtedy je akékoľvek zasahovanie prísne zakázané.
Konkláve 1978 – Rok troch pápežov
V roku 1978 zomrel pápež Pavol VI. Po ňom bol zvolený Ján Pavol I., ktorý však zomrel len po 33 dňoch pontifikátu. Nasledovalo druhé konkláve, ktoré zvolilo Karola Wojtyłu – pápeža Jána Pavla II., prvého slovanského pápeža v dejinách.
Ako prebieha konkláve: krok za krokom
1. Sede vacante
Po smrti pápeža (alebo v prípade jeho abdikácie) sa začína obdobie sede vacante – „prázdny stolec“. Správu Cirkvi dočasne vedie kardinál Camerlengo (komorník Svätej stolice).
2. Zhromaždenie kardinálov
Kardináli z celého sveta sa schádzajú vo Vatikáne. Najprv sa konajú generálne kongregácie – porady, kde diskutujú o stave Cirkvi a príprave na konkláve.
Zároveň sa zložia prísne prísahy mlčanlivosti.
3. Príprava Sixtínskej kaplnky
Miesto konkláve – Sixtínska kaplnka – je pripravené špeciálnymi bezpečnostnými opatreniami (napr. kontrola odpočúvacích zariadení). Kardináli majú zakázaný akýkoľvek kontakt s vonkajším svetom.
4. Slávnostný vstup do kaplnky
Konkláve začína slávnostnou omšou Pro eligendo Papa („Za voľbu pápeža“). Potom kardináli slávnostne vstupujú do kaplnky a spevom Veni Creator Spiritus (Príď, Duchu Svätý) prosia o Božie vedenie.
5. Zloženie prísahy
Každý kardinál jednotlivo pristúpi k evanjeliáru a zloží prísahu mlčanlivosti a čestnej voľby.
6. Prvé hlasovanie
Ak je všetko pripravené, môže prebehnúť už prvé hlasovanie v deň začatia konkláve (často však až na druhý deň).
7. Každodenný rytmus hlasovania
- Každý deň sa konajú štyri hlasovania: dve ráno a dve popoludní.
- Po každom hlasovaní sa lístky spália – podľa farby dymu svet vidí výsledok (čierny = nezvolili, biely = zvolili).
8. Zvolenie pápeža
Akonáhle niekto získa dvojtretinovú väčšinu, volenie sa končí. Zvolený je požiadaný: „Acceptasne electionem de te canonice factam in Summum Pontificem?“ („Prijímaš svoju kanonickú voľbu za najvyššieho pontifika?“).
9. Výber mena
Nový pápež si vyberá svoje pápežské meno.
10. Oznámenie svetu
Kardinál protodiakon vystúpi na balkón Baziliky sv. Petra a oznámi svetu:
„Annuntio vobis gaudium magnum: Habemus Papam!“
(„Oznamujem vám veľkú radosť: máme pápeža!“).
Následne nový pápež udelí svetu svoje prvé požehnanie Urbi et Orbi („Mestu a svetu“).
Najobľúbenejší pápež: Ján Pavol II.
Medzi veriacimi aj neveriacimi sa za najobľúbenejšieho pápeža považuje svätý Ján Pavol II. (pontifikát 1978 – 2005).
Bol prvým slovanským a po stáročiach aj prvým nepôvodom talianskym pápežom.
Ľudia si ho obľúbili pre jeho:
- charizmu,
- ľudskosť a otvorenosť,
- neúnavné cesty po svete (navštívil vyše 120 krajín),
- obhajobu ľudských práv a dôstojnosti,
- silné duchovné posolstvá, ktoré rezonovali naprieč náboženstvami i národmi.
Jeho historická úloha pri páde komunizmu v strednej a východnej Európe (najmä v Poľsku) je dodnes obrovskou súčasťou jeho odkazu.
Po jeho smrti v roku 2005 sa námestie sv. Petra spontánne naplnilo volaním: „Santo subito!“ („Svätý hneď!“), čo urýchlilo jeho kanonizáciu.
Najškandálnejší pápež: Alexander VI.
Za najškandálnejšieho pápeža dejín je považovaný Rodrigo Borgia, známy ako pápež Alexander VI. (pontifikát 1492 – 1503).
Jeho pontifikát je synonymom:
- nepotizmu (dosadzovanie svojich príbuzných do vysokých cirkevných funkcií),
- neskutočného bohatstva a okázalosti,
- početných nemanželských detí (čo bolo v rozpore s kňazským celibátom),
- podozrení z úkladných vrážd a intríg v mene upevnenia moci rodu Borgia.
Jeho dcéra Lucrezia Borgia a syn Cesare Borgia sa stali symbolmi politickej cynickosti a nemorálnosti tej doby.
Alexander VI. síce zveľaďoval umelecké diela vo Vatikáne, no jeho morálny odkaz je dodnes kontroverzný.
Malý bonus: ďalšie „naj“
- Najkratší pontifikát: Pápež Urban VII. vládol len 13 dní v roku 1590.
- Najdlhší pontifikát: Pápež Pius IX. vládol takmer 32 rokov (1846 – 1878).
- Najmladší pápež: Podľa tradície bol Benedikt IX. zvolený za pápeža vo veku približne 20 rokov.
Čo robí pápeža „veľkým“ v očiach dejín a ľudí?
História ukazuje, že veľkosť pápeža sa nehodnotí len podľa dĺžky pontifikátu, ale predovšetkým podľa jeho vplyvu na svet a ľudské srdcia.
Veľkého pápeža charakterizuje:
- Duchovná hĺbka a odvaha – schopnosť stáť pevne v čase kríz a ukazovať cestu viery a nádeje.
- Láska k ľuďom – blízkosť k trpiacim, chudobným a vyčleneným.
- Vnútorná pokora – uvedomenie si, že pápež je služobníkom služobníkov Božích, nie panovníkom sveta.
- Odvaha meniť veci – niektorí pápeži otvorili dvere k dialógu medzi náboženstvami, k reformám vo vnútri Cirkvi či k obrane ľudskej slobody.
- Osobný príklad – život v pravde, v ktorom slová a skutky kráčajú ruka v ruke.
Zatiaľ čo niektorí pápeži ostávajú zapísaní v pamäti vďaka veľkým činom, iní sa stávajú legendami práve pre svoju ľudskosť a schopnosť dotknúť sa ľudských duší.
Konkláve, ktoré čaká Cirkev, preto nie je len voľbou nového vodcu – je to aj tichá modlitba za to, aby nový pápež bol znakom nádeje pre celý svet.
Pohľad pápežov na rozvod a prípad Henricha VIII.
Katolícka Cirkev tradične považovala manželstvo za sviatosť, ktorá je nerozlučiteľná. To znamená, že raz uzavreté platné manželstvo nemôže byť ukončené rozvodom – iba smrťou jedného z manželov.
(Zvláštnosťou je, že Cirkev môže niekedy uznať nulitu manželstva – teda že manželstvo vlastne nikdy platne nevzniklo – ale to nie je rozvod v bežnom zmysle.)
Henrich VIII. (Tudor), kráľ Anglicka, je jednou z najznámejších postáv dejín práve kvôli tomu, že sa dostal do vážneho konfliktu s pápežom kvôli rozvodu.
➡️ Príbeh v skratke:
Henrich VIII. bol ženatý s Katarínou Aragónskou, ale ona mu nedala mužského dediča. Henrich sa zamiloval do dvornej dámy Anny Boleynovej a chcel od pápeža Klementa VII. povolenie na anuláciu (zneplatnenie) manželstva.
Pápež mu to však odmietol – čiastočne preto, že Katarína bola teta mocného španielskeho cisára Karola V., a pápež si nechcel znepriateliť Španielsko.
➡️ Dôsledok:
Frustrovaný Henrich VIII. sa rozhodol odtrhnúť Anglicko od Ríma. V roku 1534 bol prijatý Akt o najvyššej hlave Cirkvi (Act of Supremacy), ktorým sa Henrich sám vyhlásil za hlavu Anglikánskej cirkvi.
Tak vznikla Anglikánska cirkev – a tým aj trvalé rozdelenie kresťanstva v Anglicku.
Pohľad Cirkvi na rozvod dnes
Aj dnes Katolícka Cirkev neuznáva rozvod v klasickom právnom zmysle. Ale umožňuje v určitých prípadoch vyhlásiť manželstvo za neplatné – napríklad ak bolo uzavreté bez skutočného súhlasu alebo v prípade vážnych prekážok.
Pápež František však výrazne zdôrazňoval, že Cirkev musí byť milosrdná k rozvedeným a znovu zosobášeným osobám.
V dokumente Amoris Laetitia („Radosť lásky“) hovorí o tom, že aj rozvedení nemajú byť vnímaní ako „vylúčení“ veriaci, ale majú nájsť miesto v Cirkvi a v spoločenstve.
Zaujímavý detail:
Henrich VIII. sa nakoniec oženil šesťkrát a dve z jeho manželiek skončili popravené… 😶
5 šokujúcich faktov o Henrichovi VIII. a Cirkvi
- Henrich VIII. napísal knihu proti reformácii a získal titul Obhajca viery – ešte predtým, než sám Cirkev rozbil!
- Mal šesť manželiek – dve z nich dal popraviť za údajné zrady.
- Rozkol s Rímom viedol k krvavému prenasledovaniu katolíkov v Anglicku.
- Jeho syn Edward VI. vládol len krátko a za jeho éry sa protestantizmus ešte viac upevnil.
- Henrichova reformácia bola viac o osobnej moci než o teológii – chcel byť slobodný v rozhodovaní o vlastnom živote a dedičstve.
Foto: http://www.canva.com
- Záhrada na balkóne či terase? VyskúšajteTúžite po vlastnej záhradke, ale bývate v byte? Ak si chcete vypestovať vlastnú úrodu alebo si iba skrášliť balkón či terasu kvetmi, prinášame vám rady, s ktorými môže byť záhrada na terase realitou. Bylinky alebo zelenina nepotrebujú bezpodmienečne záhon alebo veľkú záhradu, aby sa im darilo. Mnoho odrôd sa výborne hodí na výsadbu na balkón alebo na… Čítať viac: Záhrada na balkóne či terase? Vyskúšajte
- Astropríručka: Ako milovať jednotlivé znamenia?Každé znamenie zverokruhu miluje inak. Niektoré hľadá slobodu, iné istotu, niektoré potrebuje vzrušenie, iné nehu. Chcete vedieť, ako si získať srdce Barana alebo Škorpióna? V tejto príručke odhaľujeme tajomstvá lásky každého znamenia! Znamenia a láska. 🔧 Znamenia a láska: Ako ľúbiť jednotlivé znamenia Baran (21. 3. – 19. 4.) Miluje: Vzrušenie, výzvy, spontánnosť. Ako ho… Čítať viac: Astropríručka: Ako milovať jednotlivé znamenia?
- Žijem v tieni závislosti partnera gamblera. Boj, ktorý nemá konca?Závislosť a partnerstvo je ťažká kombinácia. Pozná ju u nás niekoľko desiatok tisíc žien – a už aj sem-tam nejaký muž, pretože dnes hrávajú aj dámy. Tento článok je o tom ako sa žije s patologickým hráčom. Hráčom, ktorý prekonal hranicu nevinnej zábavy.
- Ako nosiť kardigán na jar: Štýlové tipy na májMáj je mesiac, keď sa počasie mení zo dňa na deň – ráno môže byť chladné, popoludní slnečné a teplé. Práve v tomto období je kardigán dokonalým spoločníkom. Je ľahký, pohodlný a ľahko sa prispôsobí aktuálnej teplote. Ako ho teda nosiť v máji, aby ste vyzerali sviežo a štýlovo?
- Šokujúce zmeny vo Vatikáne: Po smrti pápeža sa blíži konkláve! Kto sa stane novou hlavou Cirkvi?Po smrti Svätého Otca sa svet obracia k Vatikánu s otázkou: kto povedie Cirkev v týchto neistých časoch? Odpoveď prinesie konkláve – uzavretá volebná schôdza kardinálov, ktorá sa koná už celé storočia v duchu prísne strážených tradícií.