Ako funguje hierarchia vo vzťahu  

0

Láska medzi mužom a ženou je veľmi častou a diskutovanou témou. Zaujal ma pohľad Berta Hellingera, preto som sa rozhodla vám jeho názory sprostredkovať. Aká je hierarchia vo vzťahu?

Bert Hellinger tvrdí, že niekedy ľudia hovoria pohŕdavo o „ľudskom sexuálnom pude“. Zabúdajú pritom na to, že to je základná a najhlbšia sila, ktorá určuje celý život a zabezpečuje jeho pokračovanie.

Ak by bolo rozhodnutie vziať si jeden druhého a mať deti racionálne, nikto by to nemohol urobiť. Ľudia to robia, pretože prebudenie prirodzenej tvorivej sily sa vyjadruje v našej sexualite.

Cez túto silu sme v hlbokom súznení s dušou sveta. Sexuálny pud je najsilnejší dôvod. Všetky ostatné motívy a racionálne rozhodnutia blednú v porovnaní so silou, ktorá je za týmto prúdom.

Prvou požiadavkou Rádu lásky medzi mužom a ženou je, že mužovi chýba a potrebuje to, čo predstavuje žena, a že nech sa snaží akokoľvek, nemôže dosiahnuť to, čo žena má. A láska si vyžaduje, aby žena priznala, že jej chýba a potrebuje to, čo predstavuje muž a sama to nemôže dosiahnuť. Obaja sa tak cítia nekompletní.

Keď muž prizná, že potrebuje ženu a že sa stáva mužom prostredníctvom jej, a žena prizná, že sa stáva ženou cez muža, potom sa ich vzájomné potreby hlboko spoja. Práve preto, že uznávajú svoju potrebu jeden druhého. Toto puto dovoľuje mužovi prijímať ženskosť od svojej partnerky ako dar a žene prijímať mužskosť od svojho partnera ako dar od neho,

V niektorých kruhoch sú muži a ženy povzbudzovaní k tomu, aby rozvíjali v sebe opačné stránky vo viere, že je to tak správne. Avšak, predstavte si puto medzi mužom, ktorý rozvinul ženskosť v sebe a ženou, ktorá v sebe rozvinula mužskosť. Ako môže byť ich vzťah hlboký, keď nepotrebujú jeden druhého? Ak sa však obidvaja vzoprú túžbe rozvinúť v sebe opačné pohlavie, potom ich potreba jeden druhého bude držať.

Keď muž a žena berú jeden druhého v plnom zmysle mužskosti a ženskosti, potom ich láska vytvára medzi nimi puto, ktoré nemôže byť rozpustené. Toto puto vôbec nesúvisí s morálnymi učeniami najrôznejších cirkví o nezrušiteľnosti manželstva. Dovŕšenie lásky v tomto zmysle vytvára puto bez ohľadu na manželstvo, či iné rituály a ceremónie.

Toto puto môžeme vidieť z jeho účinkov. Ak niekto z partnerov ľahkomyselne opustí partnera, má problém udržať si nového partnera. Nový partner cíti ich puto a nemôže tak byť plne otvorený a zraniteľný. Napríklad žena tajne cítila, že bola lepšia ako prvá žena jej nového manžela a bola presvedčená aj o tom, že ho dokáže urobiť šťastnejším. Po niekoľkých rokoch však bola neschopná intímnostiam so svojim mužom. Týmto spôsobom nevedome uznala jeho puto k jeho prvej žene a tiež vlastnú lojalitu s prvou partnerkou. Stratila svojho muža presne tak, ako žena predtým.

„V rodinných konštaláciach často vidíme, že druhá žena si drží dištanc od nového muža, akoby ho nemohla prijať úplne, pretože on je stále zaviazaný inde. Tiež môžeme vidieť hĺbku tohto puta podľa následkov. Obvykle je najťažší koniec prvej lásky. Ďalšie rozchody sú už jednoduchšie,“ hovorí Bert Hellinger.

Toto puto nie je to isté ako láska. Niekedy sa stáva, že puto je veľmi hlboké, aj keď je tu len málo lásky, alebo naopak je tu láska a malé puto. Puto je vytvárané fyzickým aktom, sexom. Z tohto dôvodu sa to často deje pri inceste a znásilnení. V prípade, že sa obete incestu alebo znásilnenia chcú neskôr pripútať k svojmu partnerovi, musia sa najskôr vysporiadať s týmto prvým putom. Negatívny účinok prvého puta sa oslabí, keď ho uznáme a prvý partner, aj keď to bol napríklad násilník, od nás dostane náležitý rešpekt. Ak je prvé puto nenávidené a je vnímané ako niečo hanebné , má to neskôr vplyv na našu schopnosť nadviazať nové puto za lepších okolností.

Ovocím lásky medzi mužom a ženou sú ich deti. V tomto prípade tiež existuje skrytý rád, ktorý podporuje lásku medzi deťmi a ich miesto v rodinnej hierarchií. Tá sleduje tok času, takže ten, kto prichádza prvý, je pred tými, ktorí prichádzajú neskôr. V rodine sú rodičia pred deťmi. Ich láska jeden k druhému založila rodinu a bola tu pred láskou k deťom. V niektorých rodinách deti priťahujú plnú pozornosť obidvoch rodičov. V takýchto rodinách už nie sú rodičia tými prvými a nie sú najprv párom, ale skôr rodičmi, a ich deti trpia.

Keď si láska rodičov zachová svoju prioritu, deti sa cítia veľmi pohodlne a spokojne. V takých rodinách, otec hovorí implicitne svojim deťom „Vidím vás také, aké ste, ale tiež vo vás vidím vašu matku a milujem ju a rešpektujem ju vo vás.“ A matka hovorí deťom „Vidím vás také, aké ste, ale keď sa na vás pozerám, pripomína mi to, ako veľmi milujem vášho otca, pretože ho vo vás tiež vidím.“ A rodičia hovoria jeden druhému. „Keď sa pozerám na naše deti, milujem ťa a rešpektujem viac ako čokoľvek iné.“ Potom je rodičovská láska k ich deťom pokračovaním ich vzájomnej lásky, ale ich láska si zachováva prvenstvo a ich deti sa môžu cítiť voľné.

Mnoho rodín je v súčasnosti druhými alebo tretími rodinami. Napríklad keď muž a žena  mali predchádzajúce vzťahy a prinášajú si so sebou do nového vzťahu deti, kto má prioritu?

Rodičia sú rodičia svojich detí predtým, ako sa stali novým párom. Ich láska k deťom nie je pokračovaním ich vzájomnej lásky k novému partnerovi. V takejto situácií musí nový partner uznať, že láska k deťom tu bola skôr ako láska k novému partnerovi.

Keď pár privedie deti do nového vzťahu a potom majú ešte spoločné deti, potom sú najprv rodičia prvých detí, nasleduje nový pár a potom sú rodičmi svojich detí. Páry, ktoré rešpektujú tento prirodzený poriadok a jeho vplyv na nový vzťah sa môžu vyhnúť veľa konfliktom vo svojom vzťahu.

Spracovala Andrea Hinková – Tarová

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.