Tanečnica – recenzia knihy a súťaž

3

Tanečnica je ďalší príbeh slovenskej autorky Michaely Elly Hajdukovej. Táto autorka rada prelína minulosť so súčasnosťou (napríklad v románe Dorianova kliatba) a tomuto štýlu zostala verná aj v románe s vojnového prostredia Tanečnica.

Všetko sa začína v 20. rokoch 20 storočia v Paríži. Geraldine de Laffont tancuje vo vzduchu na čiernych stuhách. Jej životom je divadlo a nemecký muž Andreas. S príchodom vojny sa jej stuhy menia na nacistické vlajky a jej milovaný muž má na sebe nacistickú uniformu.

Odchádza s ním do Nemecka a tam zažíva na vlastnej koži všetky hrôzy vojny – bombardovanie, koncentračné tábory, židovské vyhladzovanie „výskumy“ a pokusy na ľuďoch, a smrť detí poznačené Downovým syndrómom. Nakoniec zomrie aj jej vlastný syn, pretože sa nestihne ukryť a ako prominentnú pacientku ju z ulice, kde začne rodiť, odvezú do nemocnice. Lenže presne toto sa nemalo stať. Deti s Downovým syndrómom sa totiž žiaľ nehodili do Hitlerovej propagandy o čistej rase. Geraldine ide so smútkom v duši ďalej, vychováva „dcéru“, ktorú porodila u nich doma ukrývaná Židovka a pri pôrode zomrela.

 O mnoho rokov neskôr prichádza za Júliou mladý detektív Pierre z Francúzska, ktorý ju dlhé roky hľadal a chce jej oznámiť, že sa stala dedičkou zámku vo Francúzsku. Julia spolu s priateľmi odchádza na zdedený zámok a tam postupne zisťuje tajomstvá svojho rodu a jeho minulosti.  Nielen, že prežíva krásny románik s Pierrom a nájde v ňom lásku svojho života, ale na zámku prežije a spozná všetky  tajomstvá svojej rodiny.

Čo ku knihe napísať? Milujem príbehy, rada do nich utekám, vnímam charaktery postáv, ich vývoj, zvraty, zápletky. V poslednom čase ku mne prichádzajú knihy, kde sa minulosť spája so súčasnosťou a pomaly sa rozmotáva klbko tajomstiev. Nič nie je náhoda, tieto knihy si ma mali nájsť a som úprimne a milo prekvapená kvalitou slovenských autoriek.
Kniha vyšla vo Vydavateľstve Motýľ, kúpiť si ju môžete tu: https://www.bux.sk/knihy/404114-tanecnica.html

A ja niekomu z vás knihu s láskou posuniem. Pravidlá súťaže nájdete tu:

Čítajte tiež: Zimný palác – recenzia na slovenskú knižnú novinku
Dievča na útese – Recenzia
Historky z Ivy Hill – Recenzia knižnej trilógie
Elizino tajomstvo – recenzia a súťaž

http://samanskesviecky.sk

3 KOMENTÁRE

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.