Zimný palác – recenzia na slovenskú knižnú novinku

1

Zimný palác – miesto, kde žila zavraždená rodina posledného ruského cára Mikuláša Romanova, ktorý bol aj s celou svojou rodinou brutálne zavraždený v roku 1918.

Cestujú duše medzi ľuďmi? Existuje život po živote? Môže existovať niekto s takou silou, že bude rozhodovať o tom, že táto duša bude cestovať po smrti tela do ďalšieho tela? To sú otázky na ktoré sa počas života zrejme odpoveď nedozvieme.

Skúsme si však predstaviť, že to tak je. Že sa duša zavraždenej Tatiany Romanovovej, dcéry posledného ruského cára ocitne v roku 1977 v tele Tatiany Garinovej, mladej študentky práva, ktorú intuícia a dejá vu odklonia od osláv Veľkej októbrovej revolúcie, pretože vo svojom srdci cíti niečo iné. Veľkú krivdu voči tomu, čo sa vtedy v júli 1918 stalo. Vypočúva ju KGB, odsúdia ju do väzenia. Jej priateľ, maliar Dmitrij Tarasov urobí všetko preto, aby ju pred väzením ochránil a tak sa Tatiana ocitne v Paríži a netrvá dlho a začne pracovať v Louvri. Je však zavraždená.

O niekoľko rokov neskôr prichádza z Československa do Paríža študovať na Sorbonne Tatiana. Ubytuje sa s kamarátkou u jej mamy v byte, v ktorom bývala Tatiana. Nachádza denník Tatiany Romanovovej a keďže je výborná v maľbe, no nejde jej kresba, prihlási sa na kurz k uznávanému maliarovi Dmitrijovi Tarasovovi do Petrohradu. A udalosti začínajú mať rýchly spád.

Slovenská autorka Michaela Ella Hajduková opäť ako v knihe Dorianova kliatba aj v Zimnom paláci používa časové pásma minulosti a prítomnosti vďaka životu po živote a cestovaniu duší. Táto kniha je vlastne oslavou života troch Tatian a ich takmer rovnakého príbehu, ktorý ovláda osud? Alebo niekto iný?

Je oslavou života rodiny posledného ruského cára Mikuláša II a jeho rodiny. Môžete aj nemusíte veriť na život po živote, poprava bez súdu posledného ruského cára a jeho rodiny je veľkou čiernou škvrnou v ruskej histórií. Iste, urobil veľa chýb, tou najväčšou bola príliš veľká náklonnosť k Rasputinovi, ktorý mal takú moc, že ovplyvňoval ruskú politiku v neľahkých časoch, ale popravu bez súdu si naozaj nezaslúžil. Mikuláš II bol nerozhodný panovník, navyše jeho jediný syn mal hemofíliu – poruchu krvi, čo ho tiež veľmi oslabovalo. Rusko však prehrávalo v prvej ruskej revolúcií jednu bitku za druhou, ľudia boli hladní…

V každom prípade je táto kniha zaujímavým historickým počinom v podobe románu, čo môže byť výborná cesta aj pre mladšiu generáciu, aby sa začala viac zaujímať o dejiny a aby naše deti neosprosteli. Ja históriu milujem a táto kniha sa dotkla mojej duše. Ďakujem za ňu.
Čítajte tiež: Dievča na útese – Recenzia
Historky z Ivy Hill – Recenzia knižnej trilógie
Elizino tajomstvo – recenzia a súťaž
Oheň v srdciach – Recenzia na knižnú novinku
Toskánske dieťa – recenzia

Kniha slovenskej autorky Michaely Elly Hajdukovej Vyšla vo vydavateľstve Motýľ
Knihu kúpite tu: https://www.vydavatelstvomotyl.sk/k/knihy/slovenska-beletria/536/zimny-palac

Andrea Hinková Tarová

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.