Toskánske dieťa – recenzia

3

Vôňa lásky, kuchyne, citov, zrady a odhalenie tajomstva z minulosti.

Joanna je vyštudovaná právnička. Žije vo veľkom meste, po smrti matky na vidiek za otcom nechodí. Odcudzili sa. Joanna býva u kamarátky potom ako sa jej rozpadol vážny vzťah. Lieči si svoje rany, keď jej príde list a v ňom oznámenie, že jej otec zomrel. Bývalý šľachtic, ktorý musel pre nedostatok peňazí po vojne predať svoje panstvo dievčenskej škole a sám v nej zostal bývať ako školník. Zatrpkol. Joanna nerada spomína na čas trávený na dievčenskej škole a teraz sa musí opäť stretnúť s riaditeľkou. Nič príjemné.

Vyberie sa teda zariadiť pohreb a medzi vecami nájde obrazy, ktoré maľoval jej otec a tiež vrátené listy. Písal ich jej otec Hugo Langley nejakej žene na toskánsky vidiek. Ani sa jej nechce veriť, že v jej otcovi, kedysi existovali takéto city. A tiež je pre ňu novinkou, že jej otec bol maliar. Nedá jej to a vyberie sa na to miesto. Na miesto, kde, ako sa dozvedá jej otec v roku 1944 havaroval ako pilot lietadla. On bol britský pilot a Toskánsko bolo v tom čase okupované Nemcami. Haváriu prežil, no ako sa dostane do nejakého úkrytu? V tom mu pomôže mladá žena Sofia, ktorá ho ukryje v rozbitej kaplnke. Sofia má manžela na vojne a doma malého syna. Sama má málo jedla, no Hugovi pomáha, nosí mu jedlo a jedného dňa medzi nimi vzplanie láska.

Jedného dňa však Sofia zmizne a Hugo prichádza domov na anglické sídlo v štýle Tudorovcov a tu mu manželka oznámi, že aj so synom odchádza do Ameriky, lebo sa zaľúbila do iného. Manželstvo sa mu rozpadlo, Sofia neodpovedá a panstvo postupne upadá. Keď príde na dedičskú daň, Hugo prichádza o celé panstvo. Zostáva pri ňom len oddaná chyžná, ktorú pojme za manželku a nečakane s ňou splodí dieťa. Joannu.

A tá sa o 30 rokov neskôr ocitá v Toskánku. Na mieste, kde jej otec našiel a stratil lásku. Prišla sem, aby vypátrala, čo sa tu stalo. A nachádza oveľa viac. Joanna sa ubytuje u miestnej ženy a tá vyvára a vypeká miestne špeciality zo slnkom pobozkanej čerstvo odrezanej zeleniny spolu s doma vyrobeným chlebom, cestovinami, olivovým olejom a všetkým, čo k pravej a jedinečnej talianskej kuchyni patrí. Spolu s objavovaním všetkými vôňami pobozkanej kuchyne, pomaly odkrýva aj tajomstvá minulosti a nachádza svoju budúcnosť. Tá kniha doslova vonia láskou, ľudskosťou, citmi a zradou.   

Román Toskánske dieťa Rhys Bowen sa krátko po vydaní zaradil medzi svetové bestsellery. Library Journal o ňom napísal, že je to vynikajúca zmes histórie, záhad a romantiky na pozadí čarovného toskánskeho vidieka. V Toskánskom dieťati autorka majstrovsky spojila hlboko ľudský, dojímavý príbeh o láske v čase vojny s napínavým hľadaním pravdy ukrytej hlboko v minulosti.  

Knihu kúpite tu:   

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.