Aké bylinky sa zbierajú v júni?

3

Jún je mimoriadne plodný na čerstvé bylinky. Rastú takmer všade a často ani nevieme, o aké poklady ide. Bylinky môžeme použiť na veľa spôsobov – ja najradšej macerujem a vyrábam si hojivé masti. Môžete ich však použiť aj do po domácky vyrábanej kozmetiky. Z júnových liečivých byliniek som vybrala dva, ktoré považujem za najvzácnejšie. Aké bylinky sa zbierajú v júni?

V júni je navyše Slnovrat a vtedy majú bylinky čarovnú moc. Legenda hovorí, že bylinky natrhané na Svätého Jána majú zvláštnu liečivú moc a nazývajú sa aj „svätojánske korenie”.

Všetky slovanské národy tiež poznajú povesť o zlatom kvete papradia, ktorý môžete nazbierať len počas tejto noci. Staré kroniky popisujú zložité a nebezpečné rituály, ktoré umožňujú získať tento vzácny kvet.

V júni je Slnovrat a vtedy majú bylinky čarovnú moc.



Bylinky v júni – Kostihoj

Čo určite v júni nazbierajte je Kostihoj. Ja z neho robím macerát a tiež po domácky vyrobenú mastičku. Je to trváca až meter vysoká bylina s ružovo-fialovými kvetmi. Rastlina je dužinatá a drsne chlpatá. Rastie pri rybníkoch, brehoch potoka a podmáčaných lúkach. Má široké spektrum využitia.
Čítajte tiež: Máme radi bylinky

Používa sa list, vňať a koreň kostihoja. Najviac sa využíva koreň, ktorý sa zbiera na jar pred začiatkom vegetácie alebo na jeseň. Postup je taký, že sa umyje, rozpolí a suší na slnku. Vysušená bylinka je pripravená pre vašu tvorivosť. Pripravte si z neho macerát, masť, prípadne aj olej.

V každom prípade ho môžete potom použiť na uvoľnenie bolestí kĺbov, šliach a tkanív. Milujú ho najmä športovci a ľudia, ktorí fyzicky pracujú. Ja napríklad milujem masáž s kostihojovým olejom.
Čítajte tiež: Deväť bylín, ktoré naštartujú telo i dušu

Bylinky v júni – Ľubovník

Ďalšou mimoriadne vzácnou bylinkou pre naše zdravie, ktorú nájdeme na lúkach, je Ľubovník bodkovaný. Jeho spracovanie je obdobné ako pri ostatných bylinkách. Ľubovník sa má zbierať ráno, najlepšie ešte na svitaní a to 24.6. na Jána. Táto “krv Svätého Jána” sa najčastejšie používa na výrobu svätojánskeho oleja.



Ako sa to robí? Ľubovníkový olej

Kvety z Ľubovníka dáme po vrch nádoby.
Zalejeme slnečnicovým alebo olivovým olejom (ten v olivovom používam aj keď mám veľmi vysušenú a napnutú pleť) tak, aby boli všetky kvety namočené.
Nádobu zatvoríte a dáte na slnko a každý deň ňou potrasiete.
Po približne 6 týždňoch vám vznikne červený olej plný liečivých vlastností.
Následne kvety scedíme a fľašu dobre uzatvoríme a uložíme v tmavej miestnosti.

Na čo sa Ľubovník v liečiteľstve používa?

Tak je to naozaj široké spektrum ochorení a aj preto, ak bylinky nezbierate, Ľubovník si určite zaobstarajte a vymacerujte si ho. Je to veľmi účinný bojovní proti nepokojom, panike a depresiám. Je to teda prírodné antidepresívum.

Čaj z kvetov pôsobí ako sedatívum. Čaj sa pije aj pri reumatických bolestiach, pri bolestiach hlavy a pri všetkých nervových problémoch. Obsahuje tiež zložky s protivírusovým pôsobením a látky posilňujúce imunitný systém.

Čaj z kvetov pôsobí ako sedatívum, pomáha pri bolestiach hlavy, reumatických bolestiach a pri nervových ťažkostiach. Výťažky z neho výborne pôsobia aj pri chorobách pečene a žlčníka, pri žalúdočných vredoch a pri chorobách močových ciest. Olej z Ľubovníka je výborný na masáže, na upokojenie celého tela aj mysle.

Tinktúra z Ľubovníka


Príprava:
Na 0,5 litra alkoholu postačí za hrsť kvetov ľubovníka, ktoré v ňom treba nechať macerovať aspoň 2 až 3 týždne. Potom môžete tinktúru užívať raz denne. Postačí, ak si do vody pridáte 3 až 5 kvapiek a vypijete.

Ľubovníkový čaj


Do pohára dajte 1-2 čajové lyžičky vysušeného ľubovníka (kvety a listy). Zalejte 2 dl vriacej vody, pohár zakryte tanierikom a nechajte lúhovať 10-15 minút. Čaj si môžete robiť pri úzkosti, napätí, pred ťažkou skúškou – proste vždy, keď máte napäté nervy. Odporúča sa používať aj ženám v menopauze.

Andrea Tarová http://samanskesviecky.sk

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.