Pripravte dom a záhradu na zimu

0

Dôkladnou a pravidelnou kontrolou domu pred zimou, predídete skrytým poškodeniam a nechceným finančným nákladom. Záhrada si pred zimou tiež vyžaduje vašu pozornosť. Zima doma a na záhrade.

Každoročná kontrola domu pred zimou je dôležitá nielen z krátkodobého hľadiska, ale aj z toho dlhodobého. „Uistite sa, či je celý dom utesnený a funkčný. Dôkladnou a pravidelnou kontrolou predídete skrytým poškodeniam a nechceným finančným nákladom,“ hovorí Richard Klička, odborník z oddelenia záhrad v marketových predajniach Hornbach.Strecha

Zima na streche

Pri strechách z pálenej krytiny hľadajte uvoľnené, poškodené alebo chýbajúce škridle. Dôkladne skontrolujte aj tesnenie okolo komína či iných strešných doplnkov. Nezabúdajte tiež na kontrolu protisnehových prvkov, odkvapov a zvodov.
Čítajte tiež: 3 tipy, ako ľahko zútulniť interiér

Pri kontrole povrchu plechovej strechy si všímajte praskliny, olupovanie povrchovej vrstvy či zdureniny. Mimoriadnu pozornosť venujte hranám strechy. Ploché strechy sú náchylné na zatekanie. Preto pravidelne kontrolujte chrliče, žľaby, izolácie prestupov a klampiarske prvky. Včasná oprava menších poškodení zabráni vzniku rozsiahlejších a nákladných porúch.

Zazimujte dvere

Skvelý spôsob ako zazimovať dvere, je pomocou tesniacich líšt pod dvere. V prípade, že ich už máte nainštalované, na jeseň a jar skontrolujte, či nie sú opotrebované. Alebo či v nich nie sú medzery, a v prípade potreby ich vymeňte.

Zima a okná

Skontrolujte tesnenia vašich okien. Netesnosť spoznáte jednoducho. Ak nájdete kondenzát medzi sklami okien, tesnenie je narušené. Tesnosť okien môžete zlepšiť aplikáciou špeciálnych tesnení určených pre okná.

Potrubia

Pred príchodom prvých mrazov nezabudnite vyklepať posledné kvapky vody z hadíc a uzavrieť záhradné vodovodné kohútiky. Predídete tak popraskaným potrubiam. Skontrolujte tiež izolácie na potrubiach, ktoré sú v blízkosti vonkajších stien.

Möbelix

Pripravte záhradu na zimný spánok

Odhŕňanie lístia a zazimovanie zelene

Aj počas chladnejších mesiacov potrebuje trávnik slnečné lúče. Snažte sa listy zhrabovať pravidelne, aby sa pod nimi nevytvorila pleseň. Tá by mohla trávnik poškodiť. Na jar by ste našli trávu plnú lysých a plesnivejúcich miest. Dostatočný prísun svetla a vzduchu je účinnou prevenciou proti vzniknutiu takýchto plesní. Na odhŕňanie môžete použiť hrable, vysávače alebo fukáre.
Čítajte tiež:Získa si vás svojou krásou: Rustikálny nábytok

Ostrihajte živý plot, ruže, bylinky a trvalky. Popadané konáre či iné odštiepky spracujte v záhradnom drviči, ktoré môžete neskôr použiť ako základ kompostu. 

Zima a skladovanie nábytku

Pred mrazivými dňami uskladnite záhradný nábytok, gril a ďalšie vybavenie na bezpečnom a suchom mieste. Predtým nábytok aj gril vyčistite a vysušte.

Ak pivnicu, garáž či domček na náradie, siahnite po ochranných obaloch na záhradný nábytok. Na trhu nájdete širokú ponuku ochranných obalov a fólií ako napríklad obal na záhradné ležadlo, slnečník, lavicu, hojdačku alebo ochranný obal na celú záhradnú zostavu. Medzi ochranným obalom a nábytkom vždy nechajte nejakú medzeru, aby mohol nábytok dýchať.

Ochráňte podlahu terasy

Po odstránení nábytku, rastlín či iných doplnkov z terasy nezabúdajte na jej najdôležitejšiu časť – podlahu. Príprava sa odvíja od materiálu. Drevené podlahy očistite a naimpregujte. Podlahy z WPC či betónu stačí vyčistiť. Pozor dávajte predovšetkým pri dlaždiciach, ktoré môžu cez zimu popraskať. Ak nájdete na dlažbe menšiu prasklinu, opravte ju ešte pre príchodom mrazov.

Nezabúdajte na vtáctvo

Na zimu nainštalujte kŕmidlo a pravidelne doň dopĺňajte zmesi pre vtáky. Prikrmujte najmä v obdobiach vysokej snehovej pokrývky. Vtedy sa potrava ocitne pod nádielkou snehu alebo pod nepriechodnou vrstvou ľadu. Dbajte na to, aby ste mali na kŕmidlo pekný výhľad nielen vy, ale videli z neho dobre aj vtáci. Výhľad do všetkých strán je pre nich dôležitý preto, aby včas zaznamenali hroziace nebezpečenstvo a mohli naň zareagovať útekom do blízkeho úkrytu.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.