Nádcha a chrípka – základné rozdiely

1


Leto strieda jeseň a s ňou typické počasie – nižšia teplota, hmlisté rána, veterné či daždivé dni…A s jeseňou sa ako bumerang každý rok vracia aj obdobie typických jesenných ochorení, najmä chrípky a chrípke podobných ochorení. Tieto zmeny skúšajú pre náš imunitný systém. Ten nemusí byť po „letnom prázdninovaní“ na ne bez vonkajšej podpory pripravený. Chrípka.

Aké ochorenia nás trápia na jeseň?


Podľa Úradu verejného zdravotníctva SR sú to:

Chrípka – je jedným z najčastejších infekčných ochorení. Pri niektorých rizikových skupinách môže viesť k vážnym zdravotným komplikáciám.

Prechladnutie a iné respiračné ochorenia – s poklesom vonkajších teplôt sa vo zvýšenej miere prejavujú okrem chrípky aj iné respiračné ochorenia.

Sú spôsobené rinovírusmi, adenovírusmi, respiračným synciciálnym vírusom, prípadne baktériou Mycoplasmapneumoniae. 

Alergie – peľová sezóna zvyčajne trvá do konca októbra.

Depresia – na jeseň začína ubúdať aj zo  slnečného svitu, čo ovplyvňuje náladu, vyvoláva únavu či apatiu.
Čítajte tiež: Depresia – čo robiť, ak necítite radosť?

Nádcha – jeseň a zima preverujú našu imunitu


Výkonný imunitný systém je zrkadlom našej starostlivosti o zdravie.

„Od útleho veku ho budujeme najmä vyváženou zdravou stravou s dostatkom vitamínov a minerálov, zdravou životosprávou s dostatkom spánku a pohybu na čerstvom vzduchu a primeranou hygienou,“ hovorí detská lekárka MUDr. Ivana Poradová.

Jeseň označuje za rizikové obdobie najmä pre deti, ktoré ešte nemajú dostatočne vybudovanú imunitu. V detských kolektívoch sa navyše rýchlejšie šíria.
Čítajte tiež: Inhalovanie nie je naparovanie

woman suffering from her allergy
Photo by cottonbro on Pexels.com

Zároveň dodáva, že imunite môžeme v náročných obdobiach pomôcť čeliť útokom rôznych patogénov bezpečnou prírodnou cestou.

Chrípka – čo by ste o nej mali vedieť?


Chrípková sezóna na severnej pologuli trvá od októbra do konca apríla nasledujúceho roku
(od 40. kalendárneho týždňa aktuálneho roka do 18. kalendárneho týždňa nasledujúceho roka).

Chrípka nie je banálne ochorenie


Chrípka je vysoko nákazlivé a rýchlo sa šíriace infekčné ochorenie dýchacích ciest. Patrí medzi najčastejšie ľudské infekčné ochorenia. Nákaza sa prenáša kvapôčkovou infekciou.

V niektorých prípadoch môže mať chrípka vážny priebeh s komplikáciami.

Vírus chrípky naruší a oslabí sliznicu dýchacích  ciest, čo uľahčuje jej bakteriálnu infekciu, takže súčasne s vírusovou infekciou, alebo v nadväznosti na ňu, vznikajú aj bakteriálne zápaly ucha, prínosových a čelových dutín, nosa, priedušiek a zápal pľúc.

Ako sa šíri chrípka?


Prameňom pôvodcu chrípky je chorý človek v akútnom štádiu ochorenia. Chrípka sa rýchlo šíri vzduchom (kvapôčkovou infekciou) a infekčným aerosólom vznikajúcim pri kašli a kýchaní.

Zriedkavo dochádza k prenosu aj nepriamo – predmetmi a rukami kontaminovanými výlučkami horných dýchacích ciest alebo spojovky. Vstupnou bránou sú horné dýchacie cesty a spojovky.

Obdobie nákazlivosti, teda obdobie, kedy sa od chorého na chrípku môžu nakaziť ľudia v jeho okolí, je 3–5 dní od vzniku príznakov u dospelých. Do 7 dní u malých detí. Najvyššia nákazlivosť je na začiatku ochorenia.

Vírus chrípky je premenlivý


Pôvodcom ochorenia na chrípku je vírus chrípky. Rozlišujú sa tri typy vírusov  chrípky označované A, B, C.

Kým vírusy chrípky typu B a C vyvolávajú infekcie len u človeka, vírusy chrípky A boli izolované aj z rôznych zvierat, najmä vtákov, prasiat a koní.

Medzi chrípkou a prechladnutím je rozdiel


Je náročné rozlíšiť chrípku od iných respiračných infekcií. Veľa ľudí si ju mýli so silným prechladnutím.

Chrípka

Má náhly nástup príznakov z plného zdravia, je sprevádzaná vysokou teplotou (38°C). Typickým úvodným príznakom je bolesť kĺbov, silná bolesť hlavy – často za očami, bolesť svalov.

Prejavuje sa suchým a dráždivým kašľom, často sa objaví zimnica a triaška, po 48 hodinách sa môže prejaviť nádcha a bolesť hrdla.

Pokiaľ nevzniknú komplikácie, príznaky po 3-5 dňoch odznejú, hoci únava a slabosť môžu pretrvávať dlhšie.

K úplnému uzdraveniu obvykle dôjde do dvoch až štyroch týždňov od prvých príznakov.

Prechladnutie

Príznaky prechladnutia sú nádcha, kýchanie, slziace oči a podráždené hrdlo. Toto ochorenie je obmedzené na horné dýchacie cesty. Nevzniká náhle z plného zdravia triaškou.

Prechladnutie nesprevádza vysoká teplota, bolesti kĺbov a svalov. Príznaky bežného prechladnutia trvajú kratšie a komplikácie ako zápal pľúc sa vyskytujú zriedka.

Chrípku treba vyležať, príznaky prechladnutia ustúpia za pár dní.


Liečba chrípky je v kompetencii klinických lekárov. Ochorenie by sa v žiadnom prípade nemalo prechodiť. Musíte ho vyležať.

Liečba chrípky je symptomatická. Spočíva v zmierňovaní príznakov podávaním liekov na zníženie telesnej teploty, proti kašľu, bolesti hlavy, proti zápalu dýchacích ciest.

Ide o vírusové ochorenie, preto sa nelieči antibiotikami. Antibiotiká sa pri nekomplikovanom priebehu bežne nepoužívajú, pretože na vírus chrípky neúčinkujú.

Užívajú sa len v prípade, ak je chrípka komplikovaná sekundárne bakteriálnou infekciou.

Za dôležitý sa považuje zvýšený príjem tekutín, vitamínov a pokoj na lôžku. Únavu a malátnosť však možno pociťovať ešte niekoľko dní, či týždňov po ústupe chrípky.

Vírus chrípky prežije na niektorých povrchoch aj dva dni


Vírus chrípky prežíva na odeve, papieri, vreckovkách 8-12 hodín. Na hladkých (neporéznych) povrchoch je to dokonca 24-48 hodín.

Vzhľadom na tieto fakty je umývanie rúk jednou zo základných foriem prevencie chrípky. 

Až 80 % vírusov sa šíri dotykom rúk. Preto je hygiena rúk v tomto období mimoriadne dôležitá.

Naučili sme sa ju dodržiavať aj počas pandémie koronavírusu, tak v našich dobrých novovytvorených hygienických stereotypoch vytrvajme aj naďalej!

Čítajte tiež: Máte alergiu, chrípku alebo COVID19?

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.