Máte alergiu, chrípku alebo COVID19?

5

Príznaky, ktoré sú bežné pri alergii – svrbenie nosa a očí, vodnaté, červené a opuchnuté oči alebo nádcha – sa pri ostatných ochoreniach nevyskytujú alebo vyskytujú zriedka.

Alergia – vďaka jej liečbe sa znižuje riziko nákazy vírusovým ochorením.

Hlavné symptómy


Covid-19 sa najbežnejšie prejavuje horúčkou, únavou a kašľom. Často sa dostavia aj bolesti svalov a kĺbov, hrdla, hlavy, ale aj strata chuti a čuchu. Práve posledne menovaný symptóm je jedným z hlavných odlíšení voči chrípke či prechladnutiu.

Alergia sa od obidvoch ochorení odlišuje nádchou, upchatým nosom, svrbením či opuchom očí. Tie sú pre alergiu typické, kým pri chrípke či koronavíruse sa vyskytujú len ojedinele.

person holding sign
Photo by cottonbro on Pexels.com


Liečba alergie znižuje riziko infekcie dýchacích ciest


Alergici a pacienti s chronickými alergickými respiračnými chorobami na základe doposiaľ publikovaných údajov nemajú výraznejšie zvýšené riziko závažného ochorenia Covid-19 v porovnaní s bežnou populáciou,“ hovorí profesor Miloš Jeseňák, z Univerzitnej nemocnice v Martine.

Dodáva, že vďaka liečbe alergie sa ale vo všeobecnosti znižuje riziko infekcií dýchacích ciest, ktoré sa často vyskytujú najmä počas jesenného a zimného obdobia.

person holding allergy medicine bottle
Photo by cottonbro on Pexels.com

Alergia – november je záverom alergickej sezóny


Začiatkom novembra sa v ovzduší nachádza minimum peľových častíc – alergénov – ktoré alergikov dráždia. Je preto vhodný čas dať sa otestovať a začať si alergiu liečiť alergénovou imunoterapiou.

Hoci je táto liečba bežne dostupná, v súčasnosti ju na Slovensku využíva iba 10 percent pacientov.

„Ide o liečbu, pri ktorej sa alergikovi v nízkych dávkach podáva alergén, na ktorý je alergický. Cieľom je naučiť imunitný systém organizmu na tento alergén nereagovať,“ hovorí profesor Miloš Jeseňák.

Práve vďaka schopnosti  „vytrénovať“ imunitný systém na tolerovanie alergénu je alergénová imunoterapia jedinou príčinnou liečbou alergie a účinok liečby je dlhodobý.

Okrem vyliečenia odborníci hovoria aj o znížení rizika rozvoja nových alergií a astmy. Zároveň sa vďaka liečbe znižuje šanca, že dýchacie cesty napadnú nebezpečné vírusy, ktoré na deti i dospelých číhajú práve v tomto sychravom počasí.

Liečba alergénovou imunoterapiou má trvať minimálne tri roky, celoročne  a nezávisle od ročného obdobia. To zabezpečí pretrvávajúcu toleranciu voči alergénom, zníženie potreby symptomatickej liečby a lepšiu kvalitu života.

Alergénová  imunoterapia je vhodná aj pre predškolákov


K alergii je treba pristupovať ako k závažnému ochoreniu, správne ho liečiť, nielen potláčať jeho príznaky, a sústrediť sa na ďalšie investície do modernej a kvalitnej liečby.

„Alergénová imunoterapia sa dá podávať vo forme injekcií, tabletiek či kvapiek. Dnes už však máme k dispozícii aj najmodernejšiu liečbu vo forme rýchlorozpustných tabliet pod jazyk.

V prípade niektorých alergénov je dostupná nielen pre dospelých ale aj pre deti. Rodičia tak ocenia pohodlné podávanie doma, navyše bez potreby titrovania dávky a nutnosti udržiavania v chladničke.

Alergénová imunoterapia je totiž vhodná už pre päťročných alergikov,“ uvádza profesor Miloš Jeseňák.

Titulné foto: Pexels.com
Čítajte tiež: Aký je rozdiel medzi nádchou a chrípkou?

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.