Ako zvládnuť COVID 19 doma?

1

Ako zvládnuť mierny priebeh COVID-19 v domácich podmienkach, čo na toto ochorenie nezaberá? Kedy už vyhľadajte lekársku starostlivosť?

Pozitívnou správou je, že prevažná väčšina ľudí má pomerne mierny priebeh. Nie je teda potrebná hospitalizácia. V takom prípade trvajú intenzívne príznaky choroby zvyčajne 4 – 5 dní.

Zmierňujte symptómy

Keďže na COVID-19 zatiaľ neexistuje žiadny liek, domáca liečba sa rovnako ako pri chrípke a ďalších vírusových ochoreniach zameriava na zmierňovanie symptómov. Absolútnym základom je výdatný oddych. Dôležitý je aj dostatočný pitný režim. Postará sa o odvádzanie toxínov z tela, ktoré vznikajú v dôsledku boja imunitného systému s nákazou.
Čítajte tiež: Nádcha a chrípka – aký je medzi nimi rozdiel?

Liečba symptómov COVID-19?

Na zníženie teploty, miernenie bolesti a liečbu zápalu môžu užívať lieky na báze kyseliny acetylsalicylovej, ako je napríklad Acylpyrín. Ten je dostupný okrem klasickej tablety aj vo forme rozpustných šumivých tabliet s vitamínom C. Ďalej sa odporúčajú aj prípravky s obsahom ibuprofenu alebo paracetamolu, ktorý tiež znižuje teplotu a tlmí bolesť.
Čítajte tiež: Máte alergiu, chrípku alebo COVID19?

Kedy vyhľadajte lekársku starostlivosť?

Ak máte podozrenie na COVID-19, nemusíte chodiť k lekárovi. Naopak, zostaňte v izolácii od ostatných, aby sa nákaza nešírila ďalej. Svoj stav môžete konzultovať telefonicky. S vyhľadaním odbornej pomoci však neváhajte, ak sa u vás objaví niektorý z týchto príznakov:

  • ťažkosti s dýchaním,
  • bolesti a tlak na hrudi,
  • zmätenosť,
  • modrasté pery a bledá tvár,
  • extrémna ospalosť a neschopnosť zostať hore.

 Ako dlho musím zostať v izolácii?

Dĺžka izolácie sa určuje takto:
– Karanténu nesmiete skončiť skôr ako 10 dní od vykonania odberu alebo skôr ako 10 dní od objavenia sa prvých príznakov.

Čo na COVID-19 nezaberá?


Ak vám po liečbe iného ochorenia zostali doma nejaké antibiotiká, neliečte nimi COVID-19. Nezaberú. Antibiotiká sú totiž určené na liečenie konkrétnych bakteriálnych ochorení. COVID-19 je respiračné ochorenie. Antibiotiká by vám tak mohli dokonca uškodiť. Dočasne totiž nabúravajú imunitný systém, ktorému sa potom ťažko bojuje s inými infekciami.

Ako sa účinne chrániť pred vírusovými infekciami vrátane COVID-19?


Základ spočíva v dodržiavaní hygienických pravidiel. Pravidelne a často si umývajte ruky. Používajte virucídné dezinfekcie a noste ochranné pomôcky.

Do svojho stravovacieho režimu zaraďte aj výživové doplnky, ktoré pomôžu posilniť obranyschopnosť organizmu. Ide konkrétne o vitamín D, betaglukány, zinok a selén.

Zároveň dodržiavajte zásady zdravého životného štýlu. Jedzte pestrú a vyváženú stravu, dodržiavajte pitný režim, pravidelne cvičte a každý deň strávte aspoň 20 minút na čerstvom vzduchu.

Posilnený imunitný systém nás síce možno pred nákazou COVID-19 úplne neochráni, určite však výrazne zvýši pravdepodobnosť, že choroba bude mať u nás bezproblémový priebeh.

Foto: Pexels

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.