Ste dobrí alebo celí? Všetci máme tiene

2
silhouette of man standing near body of water
Photo by brenoanp on Pexels.com

„Odmena za to, že chceme byť len dobrí,  je naša depresia“ Marshall B. Rosenberg

Každý človek má tiene. To sú tie vlastnosti, ktoré máme a nechceme ich vidieť. Už v detstve nás učili, že sa máme správať k ľuďom slušne, pekne, aby nás okolie prijalo.

A tak sme potlačili a snažíme sa maskovať svoje vnútorné nedostatky. Pretože sa bojíme odmietnutia.

Tiene – dobré a zlé vlastnostia tvoria harmóniu

Máme dobré a zlé vlastnosti a to vytvára harmóniu. Aby nás iní prijímali, zlé vlastnosti skrývame. Prípadne sa ich snažíme zbaviť.
Čítajte tiež: https://andawell.sk/pritiahnite-si-upratovanim-novu-energiu-2/

Paradoxom je, že čím viac na sebe tieto nedostatky nechceme vidieť a potláčame ich, tým viac nám ich zrkadlia ľudia, ktorých stretávame.

Zrkadlíme

Zrkadlenie je fascinujúci fenomén, o ktorom nám v škole nepovedali. Keď máme starosti so svojimi emóciami alebo neprijatými stránkami svojej osobnosti, prisudzujeme tieto vlastnosti iným ľuďom.

Poznáte to – sebecký partner, bezohľadná kolegyňa, nevychované deti, nepríjemní susedia, arogantná predavačka – na všetkých ľuďoch , ktorí nám ležia v zuboch , vidíme to, čo odmietame sami na sebe.

Tiene – Urobte si test

Na jeden papier si napíšte, čo sa vám nepáči na vás a na čom by ste mali zapracovať.

Na druhý si napíšte vlastnosti, ktoré nemáte radi na iných ľuďoch.

black and white shot of person walking up stairs
Photo by Leo Arslan on Pexels.com

A potom použite vyšší princíp

Ja som dala, že sa mi na druhých ľuďoch nepáči urážlivosť. Lenže, taká som aj ja, aj keď to skrývam za úsmev. Z pohľadu vyššieho princípu je ale urážlivosť potrebná. Je to určite lepšie, ako niekomu rozbiť rovno hubu ? Alebo týmto spôsobom môžeme dať druhému človeku najavo, že tak a stačilo!

Určitá agresivita v nás môže zachrániť nášmu dieťaťu život. Alebo sa budete prizerať, ako mu niekto ubližuje, lebo ste dobrí?

Podobne si môžete rozobrať všetky tiene, ktoré si myslíte, že nemáte, ale vy ich len skrývate.

Existujú aj svetlé tiene

Ak napríklad nenapĺňame svoj potenciál, môžeme premietať svoje pozitívne vlastnosti do ľudí, ktorým sa to podarilo dokázať.

Nie je nič, čo by sme boli schopní vnímať, čo vidieť, čo by sme neboli my. Keby sme nemali určitú vlastnosť, nerozpoznali by sme ju ani v druhom. Či už nás nejaká vlastnosť inšpiruje, nadchýna či rozčuľuje, je len odrazom nás samých :)

Andrea Hinková Tarová

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.