Letné hnačky – v zahraničí i na záhrade

2
Letné hnačky - ako sa brániť?

Letná hnačka je pojem, ktorý sa používa pre rôznorodé črevné komplikácie. Prepadáva veľkých cestovateľov, občasných „dovolenkárov“ aj tých, ktorí nikam neodišli. Pri ceste do Egypta alebo Mexika väčšina s „faraónovou“, resp. „Montezumovou“ pomstou počíta.

Aj napriek tomu má s hnačkou má skúsenosť 60 % tých, ktorí vycestovali do zahraničia aspoň na 2 týždne.

V bezpečí nie sú úplne ani tí, ktorí trávia leto doma na Slovensku. Zo zle tepelne upraveného jedla sa u nás minulý rok počas júna až augusta nakazilo až 2 141 ľudí. Vo všeobecnosti sme hodnotení ako krajina so stredným rizikom črevných ochorení.
Čítajte tiež: Čo si zbaliť na letnú dovolenku k moru?

Čo spôsobuje letnú hnačku?

Letná hnačka – kto za to môže?

Hnačku môžu vyvolať infekčné a neinfekčné príčiny. Neinfekčná hnačka pri cestách súvisí so zmenou jedálneho lístka a okolitého prostredia (vzduch, kontaminanty). A tiež s tým, že naše telo prijíma pre neho nezvyčajné pokrmy a kombinácie (ovocie, korenie, väčšie množstvo tukov a pod.).
Čítajte tiež: Aloe vera – pribalte si ju na letnú dovolenku!

Samostatnou kapitolou je tzv. cestovná horúčka, pri ktorej je hnačka vyvolaná stresom spojeným s cestou. Zatiaľ čo cestovná horúčka spravidla rýchlo zmizne po príchode na dovolenku, v ostatných prípadoch je tomu inak.

Medzi hlavných infekčných vinníkov patria baktérie, ktoré môžu za 8 prípadov z 10-tich.

Viac ako 50 % všetkých hnačiek cestovateľov vyvoláva kmeň Escherichia coli produkujúca „zlý“ toxín narúšajúci črevnú mikroflóru a bunky (enterotoxín).

Ďalej ide napríklad o salmonelózu alebo úplavicu (odborne dyzentériu). Ostávajúcich dvadsať percent si potom rozdelia parazity a vírusy.

Pozor na letné grilovačky

Pokiaľ zostanete na Slovensku, vašu hnačku bude mať na svedomí pravdepodobne práve niektorá z baktérií. Môže ísť o kampylobakteriózu, ktorá je najčastejším infekčným ochorením tráviaceho traktu v EÚ aj na Slovensku.

Letné hnačky - ako sa brániť?

Podľa Úradu verejného zdravotníctva kvôli nej vyhľadá lekára viac ako 8 000 z nás, na rozdiel od salmonelózy je výskyt tohto ochorenia na výraznom vzostupe.

Dôvodom bakteriálnych črevných komplikácií je často nedostatočne tepelne upravené mäso pri grilovaní.

Nezabúdajte, že sa v teplom počasí potraviny rýchlejšie kazia. A improvizované podmienky v predajnom stánku na kúpalisku alebo hudobnom festivale nemusia zaručiť potrebnú skladovaciu teplotu. O zložitosti dodržiavať ďalšie hygienické návyky nehovoriac.


Kde vám hrozí nebezpečenstvo? V Chartúme aj na chate

Existujú krajiny s vysokým, stredným a nízkym rizikom. Najrizikovejšia je väčšina štátov Afriky (vrátane Madagaskaru), oblasť Indonézie alebo Mexika a severozápadná časť Južnej Ameriky.

Podľa britskej štúdie najčastejšie trpeli črevnými komplikáciami tí, ktorí išli do Egypta, Indie, Thajska, Pakistanu a Maroka.

Nízke riziko je naopak nielen v Európe, ale tiež v Severnej Amerike, Japonsku, Austrálii a na Novom Zélande. Ale pozor! Slovensko patrí do skupiny krajín so stredným rizikom (8–20 %).

Letná hnačka – ako ste na tom v lete s hygienou?

„Nie je výnimkou, že sa mi v ordinácii objavujú pacienti bezprostredne po návrate z dovolenky. Prevládajú tí, ktorí prišli z niektorých exotických krajín alebo rozvojových zemí.

Častou príčinou letných hnačiek je zhoršená hygiena. A tiež konzumácia nedostatočne umytého alebo neolúpaného ovocia či zeleniny, pitie vody z kohútika alebo nápojov s ľadom.

Pokiaľ sú pacienti citlivejší na zažívacie ústrojenstvo, objavuje sa u nich hnačka aj v prípade konzumácie morských kôrovcov alebo ustríc.

Horšie sú prípady salmonelózy, shigelózy, brušného týfusu a ďalších bakteriálnych a parazitálnych ochorení.

Tie sa môžu objaviť po návrate z Afriky (vrátane Slovákmi obľúbeného Egypta alebo Tuniska), Južnej Ameriky, Indie a ďalších ázijských krajín.

Medzi rizikové krajiny, kde je možné ochorieť na salmonelózu, patrí aj Slovensko,“ hovorí všeobecná lekárka MUDr. Adriana Šimková, PhD.

MUDr. Adriana Šimková

„Najväčším rizikom pri hnačkových ochoreniach je nedostatočný pitný režim. A následná dehydratácia s minerálnym rozvratom organizmu.

V civilizovaných oblastiach si môžete kúpiť špeciálne rehydratačné prípravky v lekárni. Ak ste odkázaný len na svoju pomoc, využite aspoň prevarenú vodu so 4 lyžičkami cukru a 1 lyžičkou soli.

Lekára navštívte, ak hnačka trvá dlhšie než 3 – 5 dní, objavia sa horúčky, opakované zvracanie, výrazné bolesti brucha, v stolici je prímes krvi, máte bolestivé nutkanie na stolicu alebo nie ste schopný dodať a udržať dostatok tekutín,“ radí odborníčka. To pritom platí, nech už hnačka príde kdekoľvek.

Letná hnačka – 5 vecí, ktoré vám môžu zachrániť leto

Lieky proti akútnej hnačke

Súčasťou lekárničky na cestu by mali byť lieky proti akútnej hnačke, ako sú adsorbenciá (napr. čierne uhlie), ktoré na seba naviažu škodlivé patogény v tráviacej sústave a vylúčia ich, alebo črevné dezinficienciá, ktorá ale účinkujú iba na infekčnú bakteriálnu hnačku.

S opatrnosťou možno užívať tiež antimotilitiká spomaľujúce črevnú peristaltiku, a tak znižujúce frekvenciu stolice. Vhodné môžu byť i probiotické prípravky s kvasinkou S. Boulardii, ktorá na sebe viaže patogény.

Probiotiká navyše pomáhajú navrátiť poškodenú črevnú mikroflóru späť do rovnováhy.

Dodržiavajte zásadné hygienické pravidlá a buďte ostražití pri výbere jedla a pitia

Neverte, že keď budete jesť s miestnymi, nemôže sa vám nič stať. Ich zažívacie ústrojenstvo je na zloženie jedálneho lístka zvyknuté.

To ale o vás zďaleka platiť nemusí (aj keď máte pocit, že chodíte každú chvíľu do thajskej alebo indickej reštaurácie prevádzkovanej na Slovensku).

Na cesty sa vyplatí vziať so sebou tiež príručné balenie dezinfekčného gélu na ruky. Nie vždy je možné si ruky po toalete či pred jedlom umyť v nezávadnej vode.

Rady nájdete napríklad na stránkach Ministerstva zahraničia SR alebo navštívte Inštitút očkovania a cestovnej medicíny.

Probiotiká

Na trhu už existujú špeciálne probiotiká určené pre prípady ciest do zahraničia a zvýšeného rizika. Oproti bežným prípravkom obsahujú väčší počet probiotických kmeňov a živých mikroorganizmov.

Probiotiká dopĺňajte preventívne aspoň týždeň pred plánovanou cestou.

Fľaša

Fľaša s vodou sa hodí nielen preto, aby ste sa nenakazili pri konzumácii závadnej vody. Pitný režim je veľmi dôležitý i v prípade, že sa u vás hnačka objaví.

Dehydratácia totiž môže hnačku pekne skomplikovať. Dostatočný pitný režim (ideálne vo forme rehydratačného roztoku, iontových nápojov či ochutenej minerálnej vody) vás v tomto prípade môže uchrániť pred pobytom v nemocnici.

Očkovanie proti infekčným chorobám (cholera, brušný týfus, žltačka typu A)

Vhodné očkovanie odporučí váš všeobecný lekár alebo vám poradia pracovníci očkovacieho centra na základe bližších informácií o ceste do zahraničia.

Foto: http://www.pexels.com

Čítajte tiež: https://zdravienadoma.sk/2024/06/05/hnacka/

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.