Máte alergiu, chrípku alebo COVID19?

3

Príznaky, ktoré sú bežné pri alergii – ako svrbenie nosa a očí, či vodnaté, červené a opuchnuté oči alebo nádcha – sa pri ostatných ochoreniach nevyskytujú alebo vyskytujú zriedka.

Vďaka liečbe alergie sa znižuje riziko nákazy vírusovým ochorením.

Hlavné symptómy
Covid-19 sa najbežnejšie prejavuje horúčkou, únavou a kašľom. Často sa dostavia aj bolesti svalov a kĺbov, hrdla, hlavy, ale aj strata chuti a čuchu. Práve posledne menovaný symptóm je jedným z hlavných odlíšení voči chrípke či prechladnutiu. Alergia sa od obidvoch ochorení odlišuje nádchou, upchatým nosom, svrbením či opuchom očí. Tie sú pre alergiu typické, kým pri chrípke či koronavíruse sa vyskytujú len ojedinele.

person holding sign
Photo by cottonbro on Pexels.com


Liečba alergie znižuje riziko infekcie dýchacích ciest
„Alergici a pacienti s chronickými alergickými respiračnými chorobami na základe doposiaľ publikovaných údajov nemajú výraznejšie zvýšené riziko závažného ochorenia Covid-19 v porovnaní s bežnou populáciou,“ hovorí profesor Miloš Jeseňák, z Univerzitnej nemocnice v Martine, a dodáva, že „vďaka liečbe alergie sa ale vo všeobecnosti znižuje riziko infekcií dýchacích ciest, ktoré sa často vyskytujú najmä počas jesenného a zimného obdobia.“

person holding allergy medicine bottle
Photo by cottonbro on Pexels.com

November je záverom alergickej sezóny
Začiatkom novembra sa v ovzduší nachádza minimum peľových častíc – alergénov – ktoré alergikov dráždia. Je preto vhodný čas dať sa otestovať a začať si alergiu liečiť alergénovou imunoterapiou. Hoci je táto liečba bežne dostupná, v súčasnosti ju na Slovensku využíva iba 10 percent pacientov.

„Ide o liečbu, pri ktorej sa alergikovi v nízkych dávkach podáva alergén, na ktorý je alergický. Cieľom je naučiť imunitný systém organizmu na tento alergén nereagovať,“ hovorí profesor Miloš Jeseňák. Práve vďaka schopnosti  „vytrénovať“ imunitný systém na tolerovanie alergénu je alergénová imunoterapia jedinou príčinnou liečbou alergie a účinok liečby je dlhodobý.

Okrem vyliečenia odborníci hovoria aj o znížení rizika rozvoja nových alergií a astmy. Zároveň sa vďaka liečbe znižuje šanca, že dýchacie cesty napadnú nebezpečné vírusy, ktoré na deti i dospelých číhajú práve v tomto sychravom počasí.

Liečba alergénovou imunoterapiou má trvať minimálne tri roky, celoročne  a nezávisle od ročného obdobia. To zabezpečí pretrvávajúcu toleranciu voči alergénom, zníženie potreby symptomatickej liečby a lepšiu kvalitu života.

Alergénová  imunoterapia je vhodná aj pre predškolákov
K alergii je treba pristupovať ako k závažnému ochoreniu, správne ho liečiť, nielen potláčať jeho príznaky, a sústrediť sa na ďalšie investície do modernej a kvalitnej liečby. „Alergénová imunoterapia sa dá podávať vo forme injekcií, tabletiek či kvapiek. Dnes už však máme k dispozícii aj najmodernejšiu liečbu vo forme rýchlorozpustných tabliet pod jazyk, ktorá je pre niektoré alergény dostupná nie len pre dospelých ale aj pre deti, kde najmä rodičia určite ocenia pohodlné podávanie doma, navyše bez potreby titrovania dávky a nutnosti udržiavania v chladničke. Alergénová imunoterapia je totiž vhodná už pre päťročných alergikov,“ uvádza profesor Miloš Jeseňák.

Titulné foto: Pexels.com
Čítajte tiež: Aký je rozdiel medzi nádchou a chrípkou?

3 KOMENTÁRE

  1. […] Zároveň je však nevyhnutné zmeniť štýl života. Naučiť sa správne stravovať a uprednostňovať zdravé potraviny, venovať sa pohybovým aktivitám, dostatočne dlho spať a relaxovať, vyhýbať sa stresu a vzdať sa alkoholu i fajčenia. Tým všetkým si každý dokáže systematicky posilňovať imunitu a budovať organizmus odolný voči vonkajším vplyvom.Čítajte tiež: Máte alergiu, chrípku alebo COVID19? […]

  2. […] Na zníženie teploty, miernenie bolesti a liečbu zápalu môžu užívať lieky na báze kyseliny acetylsalicylovej, ako je napríklad Acylpyrín. Ten je dostupný okrem klasickej tablety aj vo forme rozpustných šumivých tabliet s vitamínom C. Ďalej sa odporúčajú aj prípravky s obsahom ibuprofenu alebo paracetamolu, ktorý tiež znižuje teplotu a tlmí bolesť.Čítajte tiež: Máte alergiu, chrípku alebo COVID19? […]

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.