Starnutie pleti môžete spomaliť

1
Starnutie pleti

Starnutie pleti je prirodzený proces, a do veľkej miery je spôsobený faktormi, ktoré nemôžeme ovplyvniť. Patria sem napríklad naše genetické predispozície. Existujú však aj vonkajšie faktory, z ktorých mnohé ovplyvniť môžeme. Napríklad slnečné žiarenie či nezdravá strava môžu urýchliť starnutie pleti a spôsobiť jej predčasné starnutie. Správny životný štýl a ochrana pred slnkom môžu pomôcť udržať pleť dlhšie na pohľad aj dotyk mladistvejšiu.

Hlavne pri zrelej pleti dochádza vplyvom starnutia k výrazným štrukturálnym zmenám. Tie sa potom častejšie prejavujú stratou pružnosti a pevnosti, zvýšeným množstvom pigmentových škvŕn a prehlbovaním vrások.

Starnutie pleti – sú za tým kolagén a elastín

Mladá pleť má bohaté zásoby kolagénu a elastínu. Tie spoločne pomáhajú udržiavať pleť pevnú a hladkú. S rastúcim vekom sa hladina kolagénu a elastínu znižuje (kolagén o 1 % ročne). Dochádza tak k narušeniu štruktúry kožného tkaniva a pleť stráca svoju silu. Na dotyk už nie je taká pevná a prehlbujú sa vrásky.

Ďalším kľúčovým faktorom straty pevnosti a prehlbovania vrások je zníženie produkcie kyseliny hyalurónovej, ktorú si naša pleť prirodzene vytvára. Obklopuje bunky a pomáha im viazať vodu. S rastúcim vekom produkcia kyseliny hyalurónovej klesá, pleť sa vysušuje a stráca svoj plný a pevný tvar.

S rastúcim vekom sa mikrocirkulácia do dermálnych vrstiev znižuje a zásobovanie povrchových vrstiev kože výživou a kyslíkom, je menej intenzívne. To spôsobuje, že pleť už nie je taká “ružovo” žiarivá ako v mladosti.

Starnutie pleti
Krém na ruky SPF30 Eucerin

Pigmentové škvrny


Starecké škvrny (známe tiež ako slnečné škvrny) sú malé oblasti nepravidelného zafarbenia (hyperpigmentácia). Často sa objavujú na tvári, rukách a iných častiach tela pravidelne vystavovaných slnku. Je za tým zvýšená produkcia melanínu – kožného pigmentu. Vďaka nemu získava pokožka svoje sfarbenie. Melanín pôsobí ako prirodzená ochrana pokožky proti slnečnému žiareniu, pretože ju chráni pred škodlivými UV lúčmi, a tak sa na ľudskej pokožke prejavuje opálenie.

Ale nadmerné a opakované vystavovanie slnku zvyšuje množstvo melanínu, ktorý pokožka produkuje. Ako ich alternatívne označenie “slnečné škvrny” napovedá, tieto tmavé škvrny sú najčastejšie spôsobené nadmerným vystavovaním pokožky slnku. Jeho negatívny vplyv sa v priebehu rokov v našej pokožke “nazbiera”.

Starnutie pleti
Denný krém SPF 15 Eucerin


Starnutie pleti – vnútorné príčiny

Strata pevnosti a prehlbujúce sa vrásky sú nevyhnutnou súčasťou starnutia pleti. Je to prirodzený proces, a do veľkej miery je spôsobený vnútornými faktormi, ktoré nemôžeme ovplyvniť. Jedným z nich je náš BIOLOGICKÝ VEK. Ten určuje štrukturálne zmeny v pleti a efektivitu bunkových funkcií, ktorá sa každým rokom spomaľuje.

Ďalším dôvodom sú HORMONÁLNE ZMENY. Hormóny pôsobia v pleti ako poslovia, ktorí stimulujú produkciu látok, ako je kolagén. Kolagén poskytuje mladej pleti pevnú štruktúru a hladký povrch. Počas menopauzy sa hormonálna aktivita spomalí a hladina kolagénu klesá.

Starnutie pleti
Nočný krém Eucerin

Starnutie pleti – vonkajšie príčiny


Predčasné starnutie pleti spôsobuje oxidačný stres. Zrýchľuje ho a spúšťa celý rad faktorov nášho životného štýlu.

Prílišné vystavovanie slnku – spolu s nevhodnou alebo nedostatočnou slnečnou ochranou – má na svedomí viac ako 80 % predčasného starnutia pleti. UVA a UVB žiarenie môže viesť ku krátkodobému a dlhodobému poškodeniu pleti. UVB lúče prenikajú hornou vrstvou pleti (epidermis) a môžu spôsobovať spálenie pokožky a tiež priame poškodenie DNA v kožných bunkách. UVA lúče prenikajú hlboko do spodnej vrstvy pleti (škáry) a spúšťajú tvorbu voľných radikálov, a tým dochádza k nepriamemu poškodeniu DNA, v dôsledku ktorého dochádza k zníženiu bunkovej aktivity, predčasnému starnutiu pleti a urýchleniu výskytu viditeľných príznakov starnutia: vrások, straty objemu, pružnosti a hlbokých vrások.

Starnutie pleti
3D serum Eucerin


Prílišné vystavovanie škodlivému UV žiareniu tiež vedie k nadmernej produkcii melanínu, a tým k nerovnomernej pigmentácii. V najhorších prípadoch môže dokonca zapríčiniť až rakovinu kože.

Znečistené ovzdušie vyvoláva uvoľňovanie voľných radikálov a urýchľuje tak oxidačný stres v pleti.

Tabakový dym je významným zdrojom poškodenia pleti voľnými radikálmi. Fajčenie pleť oslabuje a prispieva k tvorbe vrások nasledujúcimi spôsobmi. Zhoršuje systém mikrocirkulácie v pleti, čím sa znižuje zásobovanie kyslíkom a živinami. Poškodzuje kolagén a elastín: vlákna, ktoré zaisťujú pleti jej pevnosť a pružnosť.

Strava – určité potraviny, prevažne ovocie a zelenina, sú bohaté na antioxidanty. Môžu pomôcť zabrániť predčasnému starnutiu zmiernením oxidačného stresu v pleti. Uprednostňujte stredomorskú kuchyňu.

Pleť potrebuje spánok pre svoju obnovu a regeneráciu.

Ako posilniť zrelú pleť?

Ako vyplniť hlboké vrásky, zvýšiť pevnosť pleti a zjednotiť jej tón? Každá zdravá pleť starne, ale správny „koktail“ účinných látok – v kombinácii s holistickým prístupom k vášmu celkovému
zdraviu – preukázateľne pleť posilňujú, vyhladzujú hlboké vrásky, zvyšujú žiarivosť a celkom zjednotia jej tón. Inovovaný rad Eucerin® Hyaluron-Filler + Elasticity je špeciálne vytvorený tak, aby pomáhal vypĺňať hlboké vrásky. Redukoval pigmentové (starecké) škvrny a posilňoval pružnosť pleti a jej žiarivosť.

Inovatívne zloženie obsahuje vysoko- aj nízkomolekulárnu kyselinu hyalurónovú, ktorá viditeľne vypĺňa hlboké vrásky zvnútra, zatiaľ čo účinná kombinácia arctiínu a kreatínu (kolagén-elastín komplex) stimuluje produkciu kolagénu a zlepšuje pružnosť pleti. Klinicky overená zložka thiamidol potom redukuje pigmentové škvrny s prvými viditeľnými výsledkami už za dva
týždne.

Čo v novom anti – age rade nájdete?


Rad ponúka niekoľko anti-age krémov pre kompletnú omladzujúcu starostlivosť zrelej pleti: Denné krémy s ochranou proti UVA a UVB žiareniu (SPF 30 i SPF 15), Očný krém SPF 20 a Nočný krém. Denné a nočné krémy dopĺňa 3D sérum pre zintenzívnenie ich účinkov. Pretože na pokožke rúk sa proces starnutia tiež výrazne prejavuje, je rad Eucerin® Hyaluron-Filler + Elasticity obohatený i o účinný Krém na ruky s SPF 30.


ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.