Ako využiť spánok na maximum?

1
Shutterstock

V dnešnej uponáhľanej dobe si často naložíme na svoje plecia viac, ako sme schopní uniesť. Náročné pracovné tempo, starostlivosť o domácnosť či množstvo voľnočasových aktivít. Ako využiť spánok na maximum?

Stres, ktorý prežívame, môže do veľkej miery vplývať na kvalitu spánku.

Stres a jeho vplyv na spánok

Z prieskumu Inštitútu stresu vyplýva, že až 54,4 % opýtaných sa nachádza v stave vyčerpania. Prieskum tiež ukázal, že bolesti a tenzie sú oveľa silnejším indikátorom stresu a zdrojom vyčerpania pre človeka, ako psychický stres.

Usporiadanie priestoru, v ktorom spíme, môže do veľkej miery pozitívne ovplyvňovať mieru prežívaného telesného stresu, a s tým spojenú kvalitu nášho spánku.

Bolesti znižujú kvalitu spánku

„Telesný stres predstavuje bolesti a tenzie na telesnej úrovni. Mnoho ľudí nemôže spávať najmä kvôli bolestiam chrbtice a pohybového aparátu.

Bolesti a nepohoda pri každom pohybe výrazne znižujú kvalitu spánku, ako aj jeho hĺbku. Pravidelné masáže a cviky zamerané na uvoľnenie svalstva môžu pomôcť.

Vhodne usporiadaný priestor, kvalitný matrac, optimálna teplota, zatmená miestnosť, sú tiež výraznými faktormi napomáhajúcim kvalite spánku,” radí Mgr. Karol Kováč, PhD. z Inštitútu stresu.

woman sleeping in bed near smartphone
Photo by Ketut Subiyanto on Pexels.com

Spánková sebadisciplína

„Je dobré zaspávať a ráno vstávať pravidelne v určitom čase. V odbornej literatúre je odporúčaný čas spánku od 6 do 8 hodín pre dospelého človeka, no nie je to pravidlom.

Niekto potrebuje spánku viac, iný menej. Traduje sa napríklad, že Napoleon spával
4 hodiny denne.

Rovnako významná je aj predspánková rutina. 30 až 60 min. pred spánkom sa venujteaktivitám, ktoré podporujú uvoľňovanie. Každý večer by mali tie isté aktivity nasledovať v tom istom poradí. Po čase dochádza k výraznejšiemu uvoľneniu, čo sa pozitívne odzrkadľuje na kvalite spánku.”

Shutterstock

Čo (ne)patrí do postele

Jednou z príčin, prečo máme spánku nedostatok, môžu byť aj nesprávne návyky. Blíži sa polnoc a na druhý deň vstávame o šiestej.

Napriek tomu si namiesto spánku radšej pustíme ďalší diel obľúbeného seriálu alebo trávime čas na sociálnych sieťach. Týmto sa okrádame o cenné desiatky minút spánku.

Pustite si niečo upokojujúce

„V súčasnej dobe vnímame, že mnoho ľudí sa stáva závislých na elektronike, či už ide o smartfóny, TV alebo počítače. Dôsledkom je nadmerná prítomnosť svetla, ktorá v negatívnom slova zmysle ovplyvňuje tvorbu spánkového hormónu – melatonínu.

Ten hrá významnú rolu pre kvalitu spánku, keďže v noci sa tvorí niekoľkonásobne intenzívnejšie. Aj výber hudby má svoj význam. Tá ovplyvňuje naše procesy v rámci organizmu a môže ho potenciálne namiesto uvoľňovania podnecovať k činnosti,” vysvetľuje psychológ PhDr. Robert Krause, PhD.

Shutterstock

Zaspávajte s dobrým pocitom

Posteľ by sme mali primárne využívať na aktivity spojené s relaxom a odpočinkom. Rozhodne by sme mali zaspávať s dobrým pocitom. Preto je dobré sa vyhnúť hádkam či inému nervovému vypätiu.

Ak do postele vstupujeme v napätom emočnom stave, je prirodzené, že to ovplyvní aj celkový spánok. Mali by sme preto regulovať informácie, ktorým venujeme pozornosť tesne pred spánkom.”

Spálňa, kde sa vyspíte do ružova

Na to, ako dobre sa vyspíme, vplýva niekoľko faktorov. Súčasťou spánkovej hygieny je aj usporiadanie a zariadenie prostredia, kde spíme.

Pri zariaďovaní miesta na spanie sa dotýkame dvoch rovín. Jedna z nich je emočná, druhá racionálna.

Emočná rovina závisí od vás a vašich preferencií – napríklad či uprednostňujete svetlé farby, tmavšie riešenia alebo pestrofarebné priestory.

Racionálna rovina by sa mala odvíjať od toho, aké máme pri spánku potreby. Ak sa napríklad delíte o posteľ s partnerom a máte rozdielnu hmotnosť, je lepšie mať v posteli dva samostatné matrace namiesto jedného spoločného.

Pri výbere matraca je dôležité zamyslieť sa aj nad tým, či uprednostňujete tvrdší alebo mäkší. pozrite si ponuku https://www.dreamlux.sk/, kde si určite vyberiete ten správny matrac.

Ak býva jednému z vás chladnejšie, dobrým riešením je vybrať si dva paplóny s rôznou hrejivosťou. Najmä v meste ku kvalitnejšiemu spánku prispejú aj rolety či závesy, ktoré do izby neprepustia svetlo.

Spánok v malom byte

Vhodné miesto na skutočne pohodlný spánok si vytvoríte aj v malom byte. Je zrejmé, že v skutočnom živote nemáme vždy ideálne podmienky na spánok. Často dokonca nemáme ani plnohodnotnú spálňu.

Dobrým riešením do menších priestorov alebo zdieľaných izieb môže byť posteľ, ktorá ponúka zabudované úložné riešenie a dokáže pekne rozdeliť priestor v izbe. Ak do stredu miestnosti umiestnite veľkú pohodlnú posteľ, vytvoríte tak vlastne izbu v izbe.

Okrem toho sa vám uvoľní aj cenný priestor na stene, aby ste v malom byte získali maximum úložného priestoru. Pre tých, ktorým popri obývacej izbe už nezvýšilo miesto na spálňu, môže byť veľmi dobrým riešením rozkladacia pohovka.

Postará sa o pohodlný spánok, a keďže bývajú modulárne a ponúkajú úložný priestor, pomôžu vám využiť miesto v izbe čo najlepšie.
Čítajte tiež: Nechajte prúdiť energiu v spálni

woman sleeping on sofa with throw pillows
Photo by Andrea Piacquadio on Pexels.com

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.