Chudnutie – ako pri nej využiť tekvicu?

1

Čo vám napadne ako prvé, keď sa povie tekvica? Niekomu vydlabaný tekvicový lampión a Halloween, inému lahodná krémová polievka oranžovej farby alebo tekvicový koláč. Je výborná na chudnutie.

Sezóna tekvíc je v plnom prúde, lenže vy ste práve začali s diétou? Čo teraz? O tom, ako je to s tekvicou počas keto diéty a ako ju môžete počas jednotlivých fáz využiť v zdravom jedálničku, si prečítajte v našom dnešnom článku.

Tekvica je výborná aj do diétnych receptov

Tekvica si u Slovákov svoju dobrú povesť na tanieri stále buduje. Ešte pred pár rokmi bola jej konzumácia spájaná so školskou jedálňou. Alebo kompótom a la ananás. Ten však k diétnemu jedálničku naozaj nepatrí. Našťastie existuje viac druhov tekvice. Ich plná oriešková chuť sa hodí do sladkých i slaných receptov, a to aj do tých diétnych.

orange pumpkin on brown grass
Photo by Mark Stebnicki on Pexels.com

Čo je to vlastne tekvica?


Tekvica je príbuznou uhoriek, cukiet a melónov. Do Európy sa dostala zo Severnej Ameriky, kde sa pestuje už viac ako 5 000 rokov. Práve tam má najširšie využitie, a to hlavne počas sviatkov ako je Halloween, kedy sa z nej vyrábajú tekvicové lampióny, alebo Deň vďakyvzdania so svojím tradičným tekvicovým koláčom. 

Tekvíc existuje niekoľko druhov. Medzi najznámejšie patrí tekvica hokaido, muškátová tekvica, maslová tekvica alebo špagetová tekvica. V kuchyni sa najčastejšie spracováva dužina, avšak jedlé sú aj semienka a šupka.

Čo obsahuje tekvica?

Vysoký obsah vybraných mikroživín, vyšší obsahu vlákniny a menšie množstvo sacharidov. Tekvica je veľmi zdravá a prospešná pre ľudský organizmus. Obsahuje veľa vitamínu A a C a je bohatá aj na vápnik.

Chudnutie a tekvica. Čo z nej použiť?


Áno, dá. Ale má to svoje pravidlá. Počas prvej aj druhej fázy diéty KetoMix si jej môžete dopriať len naozaj malé množstvo v rámci zeleniny zo skupiny č. 4 z KetoMix manuálu. Do svojho keto jedálnička si však môžete bez obáv zaradiť semienka, a to až 30 gramov denne.

Obsahujú zinok, meď, horčík, fosfor, draslík aj vápnik. Dajú sa jesť nielen samotné. Môžete si ich pridať  do KetoMix polievok, alebo napríklad do šalátu.

Tekvica počas keto diéty: ako na ňu?


Tekvica je nízkosacharidová potravina, ktorá obsahuje pomerne veľké množstvo vlákniny. Vláknina je prospešná nielen na zažívanie. Dôležité je, že vás udrží dlhšie sýtych. Čisté sacharidy v nej nájdeme relatívne málo. Ale aj tak je potrebné si strážiť pri tekvicových dobrotách veľkosť porcie. Menej je niekedy viac. To sa týka predovšetkým sladkých tekvicových pochúťok.

Chudnutie – tekvica počas diéty

V kuchyni je tekvica veľmi univerzálna – dá sa variť, piecť, dusiť. Použiteľná je v sladkých aj slaných receptoch. Najjednoduchším spôsobom, ako zaradiť tekvicu do nízkosacharidového jedálnička je pridať ju vo forme pyré napríklad do KetoMix polievky so syrovou alebo zeleninovou príchuťou.

Tekvica má počas keto diéty určite svoje miesto. Do KetoMix diétneho plánu ju môžete zaradiť s veľkou opatrnosťou už od 1 fázy. Dôsledne vyberajte recepty a strážte si veľkosť porcie.

Od prvej fázy KetoMix diéty si môžete svoj jedálniček obohatiť aj o tekvicové semienka. Obsahujú antioxidanty, ktoré pozitívne ovplyvňujú zrak. Vitamín E a vitamíny skupiny B priaznivo pôsobia na stav pokožky.

Tekvica obsahuje dostatok vlákniny, ktorá priaznivo pôsobí na zažívanie a pomáha docieliť dlhší pocit sýtosti. Najjednoduchším spôsobom, ako si obohatiť jedálniček tekvicou, je pridať ju vo forme pyré do svojich obľúbených jedál. Hodí sa do polievok, palaciniek aj do kaše.

Čítajte tiež: Menopauza – ako pri nej funguje ketodiéta?

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.