Alergia na slnko – aké sú spúšťače?

2

Výskyt slnečných alergií (fotodermatóz) a kožných reakcií na UV žiarenie sa v posledných rokoch významne zvýšil. Alergia na slnko postihuje najmä ženy medzi 20. a 40. rokom života, ale môže sa objaviť v ľubovoľnom veku aj u ľudí, ktorí alergie bežne nemávajú.

Alergia na slnko – čo ju spôsobuje?

Neželanú kožnú reakciu môže spustiť niektorá zložka kozmetických prípravkov, liekov, rastlín a potravín najčastejšie v spojení s UV žiarením. Až v 70 % sú za ňu zodpovedné UVA lúče.

Nárast počtu alergií na slnko spôsobuje zväčšovanie ozónovej diery, vonkajšie prostredie, stresový spôsob života a imunita človeka. Slnečná alergia, tiež známa ako fotodermatóza, dermatitis solaris, je zvýšená citlivosť kože na slnečné žiarenie.

Zdroj foto: http://www.pexels.com

Je to stav, kedy slnečné žiarenie spôsobí nežiadúcu kožnú reakciu. Prejavuje sa takmer u 20 % populácie, pričom každý rok počet alergikov narastá. Solárna dermatitída sa u vás môže sa u vás prejaviť intenzívnym erytémom s edematóznym opuchom. Príznakom sú tiež pocity horúčavy, ku ktorým neskôr pribudnú pľuzgieriky. Mokvanie a tvorba krúst na miestach, ktoré boli vystavené priamemu slnku, predovšetkým vo výstrihu, na hrudníku, na ramenách, na rukách, tiež patria k tomuto typu alergie.

Alergia na slnko – koho postihuje?

Najbežnejším typom slnečnej alergie je slnečná urtikária a polymorfná svetelná dermatóza. Tá postihuje prevažne osoby s bledšou pleťou, ale môže sa vyskytnúť u ľudí aj s tmavšou kožou po intenzívnej expozícii na slnku.

Častejšie sa vyskytuje u žien ako u mužov. Vzniká už po niekoľkých hodinách pobytu na slnku, pričom postihnutá je iba exponovaná koža. Neskôr sa tvoria škvrnité erytémy, papulky až papulovezikuly sprevádzané svrbením. Postupne po niekoľkých dňoch ustupujú v prostredí bez svetla. V priebehu leta, keď si koža na slnko trochu zvykne, majú tendenciu ustúpiť.
Čítajte tiež: Melanóm je zákerný a mnohotvárny

Ktoré časti tela sú najviac postihnuté?

Ďalším častým typom slnečnej alergie je fototoxická dermatitída a fotokontaktná alergia, ktorú spôsobuje vzájomné pôsobenie slnečného UV-žiarenia. A až sto rôznych látok nachádzajúcich sa v rastlinách, liekoch, parfumoch, mydlách, krémoch či potravinách.

Po ožiarení slnkom vzniká na koži po niekoľkých hodinách až dňoch zápalový erytém a pľuzgieriky. Najčastejšie býva postihnutá tvár, krk, ruky, hrudník a chrbát. Na postihnutých miestach sa často vyskytujú aj difúzne hyperpigmentácie.
Čítajte tiež: Nepodceňujte znamienka a dajte si ich skontrolovať

Zdroj foto: http://www.pexels.com

Čo robiť pred pobytom na slnku?

Pred pobytom na slnku a ani bezprostredne po ňom nepoužívajte protizápalové gély, pleťové vody, parfumovanú kozmetiku a krémy.

Na slnku by ste sa určite nemali zdržiavať pri užívaní antibiotík, antireumatík, antidiabetík, sedatív, acylpirínu, ibuprofenu, liekov na vysoký krvný tlak, či prírodných antidepresív obsahujúcich Ľubovník bodkovaný. Citlivejší ľudia môžu reagovať alergicky aj po konzumácii citrusov, petržlenu, zeleru, fíg a rastlinných štiav. Pri všetkých typoch alergických reakcií, ak už nastanú, je najlepším riešením nevystavovať sa priamemu slnku.

V rámci prevencie myslite na postupné a pravidelné vystavovanie sa slnečnému žiareniu. Samozrejmosťou je aj používanie ochranných opaľovacích krémov určených na konkrétny fototyp kože. 

Fotosenzitivita je tiež spájaná s autoimunitným ochorením Lupus erythematodes a inými metabolickými ochoreniami. Pre ľudí trpiacich atopickým ekzémom sú najlepšie prípravky na báze čistých minerálnych filtrov, bez parfumov a chemických filtrov s vysokým SPF faktorom, vhodným aj pre malé deti.


Detská pokožka je veľmi citlivá a každé spálenie v tomto veku významne zvyšuje riziko kožných ochorení v dospelosti. Na silnom slnku chráňte detskú hlavu klobúkom alebo čiapkou a oblečením, ktoré zakryje ramená a hrudník. Predídete tak úpalu.V rámci kompletnej slnečnej ochrany je dôležitá ochrana očí kvalitnými slnečnými okuliarmi s UV filtrom.
Čítajte tiež: Opaľujete sa správne?
Foto: Pexels.com
http://samanskesviecky.sk

www.pexels.com

2 KOMENTÁRE

  1. […] Zoštíhľujúce účinky fyzickej aktivity skvele podporí aj telový balzam Fitness my body, ktorý je určený predovšetkým na oblasti náchylné na ochabovanie kože – či už sú to ramená, dekolt, brucho, stehná alebo okolie kolien. Čítajte tiež: Aké sú spúšťače alergie na slnko? […]

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.