Melanóm je zákerný a mnohotvárny

2

Melanóm je najzávažnejším typom rakoviny kože. Často je spájaný s materskými znamienkami, no z nich sa vyvinie približne len tretina nádorov. Ostatné vzniknú z úplne normálnej kože.

Melanóm sa vyvíja v pigmentových bunkách, teda melanocytoch. Tie sa nachádzajú v nielen koži, ale aj v očnej dúhovke, mozgovej plienke alebo vo vnútorných orgánoch.

Hlavným dôvodom, prečo treba brať malígny melanóm vážne je fakt, že ide o jeden z najzákernejších nádorov vôbec. Dokáže skryto metastázovať do všetkých dôležitých orgánov, ako sú napríklad pľúca, črevá, či mozog.

Aké farby môže mať melanóm?

Malígny melanóm sa vyskytuje u pacientov v každom veku, ale objavuje sa stále u mladších ľudí a zaberá významné miesto medzi chorobami ľudí v produktívnom veku. Patrí medzi najčastejšie malignity u mladých žien do 40 rokov a u mužov je až dvakrát vyšší po 65. roku života.
Čítajte tiež: Pleť v lete. 9 krokov k jej starostlivosti

Melanóm je zákerný v tom, že je mnohotvárny. Môže mať rôzne farby – odtiene hnedej, čiernej, ako rastie, môže sa v ňom objaviť červená, biela i modrá. Existuje dokonca melanóm, ktorému chýba pigment (tzv. amelanotický melanóm). Melanóm často charakterizuje nepravidelný tvar, rozstrapkané, zubaté okraje a fakt, že rastie, mení sa.

Obyčajne má aj priemer väčší ako bežné znamienko, čiže viac ako 5–6 mm. Melanóm sa môže zriedkavejšie vyskytnúť na oku, slizniciach či dokonca pod nechtom. Podozrivá byť mala byť aj každá nehojaca sa lézia na koži.
Čítajte tiež: Pozor na prvé jarné slnko!

Melanóm – diagnostika a prevencia


Diagnostika zhubných, ale aj nezhubných nádorov kože patrí k najrýchlejšie odhaliteľným práve kvôli miestu lokalizácie na povrchu pokožky. Je dôležité, aby ľudia venovali pozornosť zmenám na svojej koži a nepodceňovali žiadny atypický útvar a v prípade podozrenia vyhľadali dermatologickú ambulanciu. Včasná diagnostika a liečba je základným úspechom, ako predchádzať vzniku rakoviny kože.
Čítajte tiež: Opaľujete sa správne?

Pred slnečným žiarením sa chráňte opaľovacím prípravkom s vyšších ochranným faktorom a tiež oblečením. Foto: www.pexels.com

Kto má zvýšené riziko vzniku melanómu?

ľudia, ktorí sa opakovane spálili na slnku

ľudia s fototypom kože I. a II. (bledá pokožka s pehami, ryšavé či plavé vlasy, modré oči)

ľudia s mnohopočetnými materskými znamienkami

pacienti, ktorých priamy pokrvný príbuzný (otec, matka, sestra, brat) mal melanóm (majú osemnásobné riziko!)

pacienti liečení preparátmi potláčajúcimi imunitu (po transplantáciách, s HIV, s psoriázou, artritídou, Crohnovou chorobou…)

muži a ženy po 65. roku života

pracovníci, ktorí sú chronicky vystavení slnečnému žiareniu (stavbári, cestári, montéri, poľnohospodári) – často však mávajú iné druhy rakoviny kože

ľudia, ktorí opakovane cestujú do exotických krajín (oblastí s vysokým UV-indexom)

Slniečko si užívajme opatrne. Aj okuliare by mali mať UV faktor. Foto: www.pexels.com

Prevencia vzniku melanómu


Riziko vzniku tohto nádoru môžeme výrazne znížiť najmä v letných mesiacoch.

  • Vyhýbajme sa priamemu slnku medzi 11. a 15. hodinou.
  • Na ochranu pokožky v lete používajme opaľovacie prípravky s ochranným faktorom 30 a viac.
  • Chráňme sa pred slnečným žiarením aj odevom.
  • Aspoň raz ročne zájdite na preventívne vyšetrenie k dermatológovi.
     

    Pandemická situácia výrazne ovplyvnila včasnú diagnostiku a skríning zhubných nádorov kože.
    „Pandémia COVID-19 ťažko zasiahla a globálne narušila starostlivosť o onkologických pacientov. Kým pred pandémiou sa miera úmrtnosti na niektoré typy rakoviny začala stabilizovať, alebo dokonca úspešne znižovať, v roku 2020 došlo k približne 40-percentnému poklesu diagnostiky rakoviny.

    Teda až 40 % ľudí, u ktorých sa predpokladá vývoj rakoviny, nebolo diagnostikovaných a plynie im vzácny čas. To platí aj pri pacientoch so zhubnými nádormi kože a malígnym melanómom“,hovorí doc. MUDr. Dušan Buchvald, PhD. , prezident Slovenskej dermatovenerologickej spoločnosti.

Zlepšenie skríningu a skoršia diagnostika melanómu prispeli pred pandémiou k stabilizácii úmrtnosti  na melanóm na Slovensku. Aký trend je možné očakávať teraz,  je zatiaľ otázne. Každý rok sa počet novodiagnostikovaných pacientov s malígnym melanómom napriek preventívnym programom zvyšoval o 5 až 8 %.

 Európsky priemer v roku 2020 bol, čo sa týka incidencie, 22,9% a mortalita na zhubný melanóm 3,5 %. Na Slovensku sa incidencia pohybuje okolo 16 % avšak úmrtnosť je oveľa vyššia, na úrovni 6,7%“, dodáva MUDr. Zuzana Murárová, onkodermatologička z Národného onkologického ústavu v Bratislave.

Viac odborných informácií o prevencii, diagnostike a liečbe nádorov kože si môžete prečítať v brožúrke na stránke: www.trhkoze.sk/melanom-prirucka-pre-pacientov-s-rakovinou-koze/

www.sdvs.sk / www.trhkoze.sk / www.rakovinakoze.sk

Úvodné foto: www.pexels.com

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.