5 mýtov o bolesti chrbta

0
Chrbát

„Bolí ma chrbát.“ Veta, ktorú 80 % z nás, minimálne raz vo svojom živote vyslovila. A musela riešiť, ako sa s bolesťou vysporiadať. Práve ona sa totiž stala fenoménom a jedným z hlavných neduhov moderného života.

Študent často chtiac-nechtiac skončí zhrbený nad knihou, v práci sa automaticky po pár minútach zhrbíme nad počítačom a s pribúdajúcim vekom sa stále častejšie uchyľujeme k tomu, že ak chceme nášmu chrbtu uľaviť, sadneme si pohodlne – a zhrbíme sa. Bohužiaľ, týmto spôsobom mu ani trochu nepomôžeme, naopak „zarobíme“ si na bolesť chrbta, poprípade ju ešte zhoršíme.


Aké sú najčastejšie mýty o bolesti chrbta a aká je pravda?

1. Chrbát bolí z nosenia ťažkých vecí


Často sa domnievame, že práve nosenie ťažkých vecí je hlavnou príčinou bolesti chrbta, ktorá nás z nenazdania prepadla. V skutočnosti je ale táto príčina skôr neobvyklá. Oveľa častejšie si bolesť chrbta privodíme jednoduchými každodennými aktivitami a nesprávnym držaním tela, z čoho bolesť pramení.

2. Chrbát ma bolí v práci – zmením si stoličku


Až 70 % zamestnancov na Slovensku má sedavé zamestnanie, sedenie v kancelárii a práca pri počítači je dnes už bežnou súčasťou života väčšiny z nás. Mnoho z nás sa tak stretáva aj s bolesťou chrbta, ktorá nie je dôsledkom zlej stoličky, ale predovšetkým zlého držania chrbta, ktoré predstavuje veľkú záťaž pre naše svaly a väzy. Stolička vás teda nespasí, naučte sa správne kontrolovať svoje telo, nehrbte sa, každých 20 minút vstaňte a doprajte si trošku pohybu.

3. Na boľavý chrbát pomôže pokoj


Týždenné ležanie a nič nerobenie vám od bolesti nepomôže a pokoj sa v podstate neodporúča. Omnoho účinnejšie sú jednoduchšie pohybové aktivity, ako sú prechádzky či plávanie (znak). Pomôžu tiež cviky na preťahovanie a predovšetkým sústredenie sa na správne držanie tela.

4. Bolesť chrbta vyriešim tabletkou


Analgetiká (lieky proti bolesti, ku ktorým sa uchyľuje 72 % pacientov) nám od bolesti chrbta môžu jednorazovo uľaviť, ale nevylieči ju. Bolesť zamaskujú, ale nedokážu riešiť ich príčinu. Preto je potrebné sa zamerať na riešenie príčiny bolesti. Najčastejšie ide o zlé držanie tela.

5. Bolesť chrbta prekonám sám, stačí mať pevnú vôľu


Ľudia sa často snažia bolesť chrbta prekonať a zvládnuť ju pevnou vôľou. Nie vždy je to ale možné a prípadné trápenie je zbytočné. Ak sa chceme naučiť správne držať telo, mali by sme byť uzrozumení s tým, že ide často o náročnú úlohu. A to zvlášť kvôli ochabnutému chrbtovému a brušnému svalstvu a starému zvyku hrbenia sa, ktorý je v nás hlboko zakorenený.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.