Lov na Pabla Escobara

0

Videli ste seriál Narcos o jednom z najväčších narkónových barónov na svete? Áno, reč je o Pablovi Escobarovi, ktorý založil medellínsky kartel a ten pašoval v osemdesiatych a deväťdesiatych rokoch do USA a Európy tony kokaínu.

Kolumbia tak bola v tom čase vojnovou zónou, nájomní vrahovia nemilosrdne likvidovali konkurenciu, policajtov a aj obyčajných ľudí. Údajne má na svedomí okolo 4000 ľudí. Pablo Escobar syn farmára a učiteľky, si kupoval najvplyvnejších právnikov i politikov, sám dokonca mal politické ambície a popritom chcel, aby ho ľudia (najmä chudobní) vnímali ako ich hrdinu.

Na svojom vrchole zarábal medellínsky kartel okolo 420 miliónov USD denne a Pablo Escobar si tento luxus náležite užíval. Vlastnil rad luxusných domov, avšak najznámejším je majetok s rozmerom 7 tisíc hektárov, známy ako Hacienda Nápoles, pomenovaná podľa Neapolu v Taliansku, ktorá sa nachádza medzi Bogotou a Meddelínom. Jej súčasťou bolo futbalové ihrisko, sochy dinosaurov, býčia aréna, zbierky klasických automobilov, tenisový kurt, zoologická záhrada a tiež rozjazdová dráha pre lietadlá.

Mal manželku, dve deti a tiež milenky. K najznámejších patrí bývalá moderátorka Virginja Valerio, ktorú v seriály premenovali na Valériu Velez a nechali ju zomrieť. To však nie je pravda. Dokonca po smrti kokaínového baróna vydala knihu s názvom Milovala som Pabla, nenávidela Escobara. Ich 5 rokov trvajúci milostný vzťah sa skončil v roku 1987, kedy sa okolo Escobara začalo uťahovať lano. Jeho činy totiž začali byť krvavejšie a eskalovali atentátom na lietadlo, v ktorom mal sedieť kolumbijský prezident.  

Dlhé roky bol napriek enormnej snahe kolumbijskej polície nedotknuteľný. Pátrací oddiel, v ktorom sa nachádzali aj agenti Steve Murphy a Javier F. Pena dostal za úlohu skoncovať s Escobarovou hrôzovládou. Práve oni sa podieľali na stíhaní najhľadanejšieho zločinca na svete. Od ťažkých začiatkov v elitnom policajnom útvare a náročnom výcviku až po životnú misiu v kolumbijskom Medellíne, kde ďaleko od domova slúžili v prvej línii nekonečnej vojny proti drogám, ktorá do dnešného dňa pustoší Ameriku.

Pablo Escobar zomrel 2. decembra 1993 v rodnom Medellíne.

Ak si chcete prečítať niečo viac o Pablovi Escobarovi, určite si kúpte knihu Lov na Pabla Escobara . Jej autormi sú Steve Murphy a Javier F. Pena, agenti pridelení ku kolumbijsko-americkému pátraciemu oddielu Bloque de Búsqueda, ktorých príbehom je inšpirovaný seriál spoločnosti Netflix.

Obaja po prvýkrát prehovorili osobne a v tejto knihe rozprávajú príbeh o tom, ako sa podieľali na Escobarovom stíhaní.

Ukážka z knihy:
Vytiahol som svoju deväťmilimetrovú poloautomatickú pištoľ Smith & Wesson a polhodinu ju držal na prsiach ako prilepenú, zatiaľ čo sme sa natriasali po krkolomných horských cestičkách. Medellínski policajti jazdili ako na formule jeden. Ostré zákruty vyberali tak, že som musel pregĺgať, aby som sa nepovracal.
Zvieral som zbraň, až sa mi spotili prsty. V tom okamihu som zapochyboval, či Escobara niekedy dostaneme. Mafiánsky don mal k dispozícii armádu verných zabijakov, osemsto skrýš a stovky miliónov, ktoré mohol použiť na svoju obranu, nehovoriac o ľavicových gerilách, ktoré zlanáril na svoju stranu v boji proti vláde. Dopekla, čo si nahováram? Našťastie to trvalo iba chvíľu. Poverili ma prácou – azda dokonca najdôležitejšou v mojom živote – a preto som sa sústredil iba na to, čo som mal pred očami.

Kniha vychádza vo vydavateľstve IKAR, počet strán 312, MOC 14,90 eur.
Knihu kúpite tu

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.