Máme radi bylinky 2

1
Foto.Pexels

Po bylinkách siahame nielen pri dochucovaní pokrmov, ale aj počas choroby, alebo, ak si chceme spestriť pitný režim. Na Slovensku totiž stále platí, že viac ako pomaranče, či citróny, sú nám v nápojoch blízke typické slovenské bylinky.


Hoci sa v súčasnosti veľa z nás za bylinkárov nepokladá, aj tak nás vždy poteší nájdený štvorlístok. Na Vianoce si dom, či byt zdobíme imelom a po ťažkom dni nie je nič lepšie, ako zmyť zo seba všetky starosti bylinkovým kúpeľom. V každej bylinke sa ukrýva osobitý príbeh, ktorý sme v detstve počúvali od starých mám. Rodinné bylinkové recepty stále patria medzi osvedčené a mnohí z nás majú svoje „preferované“ druhy. Siahame po nich počas rôznych ochorení – niekde najviac dôverujú cibuľovému sirupu, inde sa varí zázvorový čaj, prípadne pripravuje sirup z materinej dúšky.

Materina dúška posilňuje aj chráni
Materina dúška patrí medzi naše najznámejšie bylinky. Pripisujú sa jej nezvyčajné vlastnosti – dokáže vraj dodať odvahu, očistiť priestor a na podporu lásky a vášne sa zvykne viazať do voňavých kytičiek. Zároveň symbolizuje viacero dobrých vlastností: odvahu, energiu, nehu a láskavosť. Materina dúška má posilňujúce, protikŕčové, protizápalové a hojivé účinky, blahodárne pôsobí najmä na tráviacu a nervovú sústavu. Používa sa preto pri nespavosti, bolestiach hlavy, závratoch, nervozite a podráždenosti, telesnej a duševnej slabosti, či pri kŕčoch. Je vhodná aj pri nachladnutí, či zápale mandlí. Posilňuje imunitu, zlepšuje trávenie a pôsobí proti črevným parazitom.

Čarovná moc šípok
Šípky sú plné vitamínu C, ale aj ďalších vitamínov, minerálnych látok, vlákniny a sacharidov. Tieto látky zlepšujú imunitný systém, trávenie, odvodnenie, detoxikáciu organizmu a zlepšujú jeho celkovú rovnováhu. Zo šípok si môžete pripraviť šípkový čaj alebo šípkový olej. Šípky podporujú imunitu, ochraňujú bunky, vychytávajú voľné radikály z tela, detoxikujú organizmus, podporujú a prečisťujú trávenie, hrubé črevo, zlepšujú pravidelnú stolicu, odstraňujú plynatosť. Ich močopudné účinky odvodňujú nadbytočnú vodu z tela, prečisťujú a podporujú funkciu obličiek a močových ciest. Pôsobia ako prevencia proti vzniku osteoporózy, nakoľko podporujú tvorbu kostného a kĺbového tkaniva, zlepšujú kvalitu vlasov, nechtov a pokožky.

Foto: Pexels


Púpava plná zdravia
Už v 10. storočí sa o liečivých účinkoch púpavy lekárskej zmieňuje arabský lekár Ibn Sina, známy ako Avicenna. Do Ameriky ju priniesli prví kolonisti ako zeleninu a čoskoro ju začali hojne používať aj Indiáni. V Európe sa jej terapeutický význam prvýkrát spomína koncom 15. storočia a Francúzi ju pre jej silu dodnes volajú „leví zub“. V ľudovom liečiteľstve sa bielou šťavou zo stonky púpavy za ubúdajúceho mesiaca odstraňovali bradavice. Jej listy čistia krv, pomáhajú pri trávení a bránia tvorbe žlčových kameňov. Súčasný vedecký výskum navyše ukazuje, že extrakt z púpavy, by mohol byť alternatívou pre liečbu rakoviny, ktorá odoláva chemoterapií. Listy púpav obsahujú dôležité vitamíny a minerály, napríklad vitamín B6, tiamín, riboflavín, vitamín C, železo, vápnik, draslík, kyselinu listovú, horčík alebo mangán.

Baza a jej schopnosti
Vedeli ste, že bazu si naši predkovia kedysi veľmi vážili? Mali pred ňou dokonca takú „bázeň“, že bolo zakázané ju vyťať v obave, aby sa jej moc neobrátila proti nim. Baza mala vraj schopnosť vziať na seba súženie a bolesť trpiaceho. Preto na ňu niekedy ľudia vešali šatstvo alebo obväzy chorého. Baza je vhodná pri horúčkach, nakoľko flavonoidy a silice v nej obsiahnuté, zlepšujú potenie, čím pomáhajú znížiť horúčku. Bazové kvety s vysokým obsahom flavonoidov pôsobia pritizápalovo a zvyšujú odolnosť proti infekcií, alergií a rakovinotvorným látkam.

Čítajte tiež: https://andawell.sk/bylinky/
https://andawell.sk/vyuzite-carovnu-moc-byliniek/
https://andawell.sk/lieciva-sila-byliniek/

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.