Pigmentové poruchy kože. Ako ich bezbolestne a rýchlo odstrániť?

1
Pigmentácia - ako sa jej zbaviť

Starecké škvrny, cievky a podobné pigmentové poruchy trápia najmä ženy. Sú väčšinou úplne neškodné, no aj tak môžu znepríjemniť vzhľad, prípadne spôsobiť znehodnotenie povrchu pokožky.  Snaha zbaviť sa tejto nedokonalosti je preto logická.

Prax nás ale presviedča o tom, že mnohé produkty z lekárne sú neúčinné a najlepšie je použiť laser.

Ako a prečo pigmentové poruchy pokožky vznikajú?

Spolu s vráskami sú typickým znakom staršej pleti aj pigmentové škvrny. Často sa objavujú prvýkrát okolo 40. roku života. Ľudia svetlej pleti sú postihnutí častejšie ako ľudia tmavej pleti. Vo veku 60 a viac rokov má už 90 percent všetkých Stredoeurópanov jeden alebo viac stareckých škvŕn.

Ako už názov napovedá, hnedé škvrny sa objavujú, keď pokožka starne, ale to nie je primárna príčina. Hlavným vinníkom vzniku je rozsiahle opaľovanie a iné „slnečné hriechy“ v mladosti, pretože hnedé starecké škvrny vznikajú v dôsledku poškodenia UV žiarením. V súlade s tým sa vyskytujú najmä na miestach pokožky, ktoré sú obzvlášť intenzívne vystavené slnku alebo boli často postihnuté spálením.

Stareckých pigmentových škvŕn sa ale v novom sprchovom kúte nezbavíte. Zásah do vrchnej vrstvy epidermy musí byť intenzívnejší a ideálne realizovaný na dermatológií.

Ako na úplné a bezbolestné odstránenie pigmentácií?

Najlepšou cestou je vyhýbať sa vplyvom, ktoré vznik zafarbenia kože spôsobujú. Ak už ale nemôžete tento proces zvrátiť, je dobrým riešením na rýchle odstránenie pigmentácií CO2 laser,  intenzívne pulzné svetlo (IPL) alebo chemický peeling.

Záleží od rozsahu pigmentácie, jej miesta a vášho veku i stavu pokožky. Laserom sa šetrne zbrúsi vrchná časť pokožky, ktorá sa postupne zregeneruje a zbaví nechceného zafarbenia.

Starecké škvrny sú úplne neškodné, takže nie je potrebné ich vždy a za každú cenu odstraňovať, pokiaľ vás neobťažujú. Rovnako ako pečeňové škvrny by ste ich naopak mali nechať vyšetriť dermatológom.

Existuje forma čiernej rakoviny kože, takzvaná lentigo maligna, ktorá vyzerá klamlivo podobne ako starecké škvrny a je veľmi nebezpečná. Preto, ak máte pochybnosti, je lepšie navštíviť dermatológa, ktorý vám zároveň môže poradiť aj s tým, ako odstrániť väčšie žilky?

Zdroj obrázka: LADO/Shutterstock.com

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.