Pigmentové škvrny – zbavte sa ich!

4

Pigmentové škvrny patria medzi najčastejšie problémy, s ktorými sa ženy od určitého veku stretávajú. Prejavujú sa predovšetkým na tvári, krku, výstrihu a chrbtoch rúk. Často býva používaný výraz „starecké škvrny“, pretože kvôli nim pokožka vyzerá staršia.

A keď škvrny nadobudnú tmavšiu, hnedú farbu, zbavíte sa ich už ťažšie. Venujte im preto zvýšenú pozornosť už pri ich vzniku.

Ako vznikajú pigmentové škvrny?


Hlavným faktorom vzniku pigmentových škvŕn, alebo tzv. hyperpigmentácie, je slnko.  Ak nadmerne vystavujeme pokožku slnečnému žiareniu so zlou ochranou, kožné bunky reagujú zvýšenou tvorbou melanínu – pigmentu (tmavého farbiva).

Pigmentové škvrny nie sú iba dôsledkom nadmerného opaľovania.

Pigmentové škvrny vzniknúť aj pri používaní niektorých liekov, v dôsledku akné a ich tvorbu taktiež ovplyvňujú aj hormonálne zmeny počas tehotenstva, alebo užívanie hormonálnej antikoncepcie.

Ak aj vás trápia takéto nepekné fľaky, na trhu existuje v súčasnosti množstvo prípravkov, ktoré dokážu pigmentové škvrny zmierniť či dokonca úplne eliminovať.

sensual woman with bright glitter makeup
Photo by Maria Eduarda Loura Magalhães on Pexels.com

Prevencia a starostlivosť – pigmentové škvrny

Pre redukciu tmavých škvŕn a získanie žiarivej, zjednotenej pokožky je najdôležitejšie osvojiť si správnu každodennú rutinu starostlivosti o pokožku spojenú s prevenciou.

Základným faktorom vzniku a zhoršenia pigmentových škvŕn je slnečné žiarenie. Preto dermatológovia a odborníci odporúčajú UV ochranu ako základný krok pre každodennú ochranu pokožky.

Slnečné lúče sú zradné počas celého roka

Nepodceňujte slnečné lúče ani na jeseň. Sú rovnako škodlivé a dokážu pokožke ublížiť rovnako, ako v lete. Ideálne je používať prípravky ochrany s najvyšším faktorom, a to celoročne.

Môžete využiť opaľovacie krémy s SPF alebo siahnite po špeciálnych pleťových krémoch s UV ochranou.

So zjednotením farby a znížením pigmentácie vám pomôžu aj správne zvolené pleťové produkty s účinnými zložkami.

Najčastejšie používanou zložkou v boji s pigmentovými škvrnami je vitamín C.

Je známy svojimi rozjasňujúcimi vlastnosťami a jeho pravidelným používaním dochádza k zjednoteniu tónu pleti, k prejasneniu a oživeniu unavenej  a mdlej pleti bez života.

Ďalším účinným pomocníkom je kyselina glykolová, ktorá pomáha redukovať pigmentové škvrny vďaka svojim významným exfoliačným vlastnostiam.

Nie je vhodná pre všetky typy pleti. A je dôležité s ňou zaobchádzať opatrne. Zaraďte tieto zložky do vašej každodennej rutiny a uvidíte, že výsledky nechajú hovoriť za seba.

Profesionálna pomoc pri pigmentových škvrnách


Ak vám takáto domáca liečba napriek všetkému neprináša požadované výsledky, alebo sú vaše pigmentové škvrny už rozsiahle, môžete využiť aj služby profesionálnych kozmetických salónov či dermatológov.

Najznámejšou procedúrou na odstránenie pigmentových škvŕn je chemický peeling, ktorý vďaka použitiu jemnej koncentrácie prírodných kyselín zbaví tvár najvrchnejšej časti kože.

Vaša pokožka omladne a bude na dotyk hebká a vláčna. Reakcia na túto procedúru však býva rôzna a vy by ste mali rátať s niekoľkými dňami na rekonvalescenciu.

Ešte účinnejšie je použitie lasera, ktorý sa dokáže presne zamerať na vzniknutý problém.

S voľbou procedúr sa neponáhľajte

S voľbou týchto procedúr sa však neunáhlite. Preštudujte si všetky informácie. Hlavne si vyberte kvalifikované miesto, kde vám danú procedúru vykonajú.

Profesionál by napríklad nemal odporučiť použitie chemického peelingu suchej a citlivej pokožke.

Takisto je táto metóda aj časovo obmedzená. Ideálne je ju vykonávať práve na jeseň či počas zimných mesiacov.  S príchodom jari a prvých slnečných lúčov by ste na ňu mali radšej zabudnúť.

Výnimočnou vlastnosťou našej pokožky je to, že sa dokáže veľmi rýchlo regenerovať. Ak jej doprajete potrebnú starostlivosť v spojení so správnou a ochranou pred slnečnými lúčmi, boj proti pigmentovými škvrnám určite vyhráte.


Čítajte tiež: Krása vlasov sa začína pri umývaní

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.