Prečo nevieme dodržať predsavzatia?

2

Koniec roka tradične patrí bilanciám našich úspechov a neúspechov v danom roku. Uvažujeme o tom, v čom sa budúci rok chceme zlepšiť, a tak si dávame predsavzatia. Medzi tie najčastejšie patria, že začneme po sviatkoch chudnúť alebo prestaneme fajčiť.

Často nám však takéto predsavzatia vydržia len pár dní, prípadne týždňov a potom sa vrátime do zabehnutej rutiny.

Peter Sasín, autor knihy Magická Vlna, tvrdí, že spravidla robíme aspoň jednu zo základných chýb v stanovovaní cieľov a predsavzatí.
Čítajte tiež: Ako si nastaviť ciele? Stopnite megalomanské videá

Je ten cieľ skutočne váš?

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, prečo chcete schudnúť? Alebo prečo chcete prestať fajčiť? Jednou z najčastejších chýb je totiž fakt, že si nedávame ciele, ktoré sú naše.

„Ak človek tvrdí, že chce schudnúť, možno to tak vnútorne necíti. Možno sa chce páčiť partnerovi, alebo byť príťažlivý pre kolegov.

A možno chce mať dobrú postavu v lete. Veľakrát je to tak, že ide niekam na oslavu, takže potrebuje schudnúť do tej oslavy, aby pre ostatných vyzeral dobre. Možno sa aj on sám cíti trochu lepšie.
Čítajte tiež: Každý z nás by mal mať svojho autistu

Oslava však prejde a znova to nabehne naspäť. Zlyhanie teda prichádza preto, že si dávame ciele, ktoré chceme dosiahnuť kvôli niekomu druhému. Nepoznáme svoje ‚prečo‘ a nemáme dostatočne silnú motiváciu,“ tvrdí P. Sasín.  

Pri predsavzatiach je dôležité pochopiť a uchopiť svoj motív, motiváciu, prečo to chceme urobiť.

Nepresne formulujeme

Náš jazyk obsahuje veľa slov, ktoré používame pri formulácii cieľov, a pritom nám skôr škodia ako pomáhajú. Asi aj vám sa stalo, že ste si dávali ciele a predsavzatia formou: „Chcem mať viac…“, „Chcem vážiť menej…“, „Chcem byť lepší v …“

Práve v takejto formulácii sa ukrýva druhé nebezpečenstvo. Ak ste niekedy počuli o knihe „Tajomstvo“, potom viete, že hlavným motorom je naše podvedomie.
Čítajte tiež. Ako schudnúť a nezostať len pri predsavzatí?

A to pracuje s našimi želaniami doslovne. „Ak je teda našim cieľom mať viac peňazí‘, naše podvedomie nás počúva a snaží sa nám toto želanie čo najrýchlejšie splniť.

V takom prípade človek s cieľom mať viac peňazí nájde na ceste 1 cent a pre naše podvedomie je tento cieľ splnený. Máme viac peňazí. Vtedy si povieme: ‚Nie, nie, nie, takto som to nemyslel…‘.

Je veľmi dôležité byť čo najpresnejší v tom, čo pre nás znamená mať viac peňazí a podľa toho formulovať svoj cieľ.

Predsavzatie. Ako si správne priať?

Peter Sasín vo svojej knihe Magická Vlna nabáda čitateľa k tomu, aby pri stanovovaní svojich cieľov využíval všetky svoje zmysly.

Napríklad cieľ mať množstvo peňazí si môžeme predstavovať v rovine, že slobodne cestujeme po svete a do detailov si predstavujeme ako nás slnko hreje na pokožke, čašník nám podáva obľúbený nápoj, ako tento nápoj vonia, chutí, je chladený alebo horúci, predstavujeme si ľudí, ktorí sú s nami, čo majú oblečené, o čom sa rozprávame.

„Naše podvedomie nás vedie od jedného splneného cieľa k druhému, preto je dôležité ich formulovať čo najpresnejšie,“ dodáva P. Sasín.

Vyjadrujeme to, čo nechceme

Predstavte si, že prídete do reštaurácie a čašník sa vás opýta, čo chcete. Ak by ste mu povedali: „Nechcem vyprážané mäso, cestoviny, ani polievku.“

Keď vám potom čašník prinesie tatarský biftek, bude to to, čo ste chceli? Alebo budete spokojný s tým, že splnil vaše prianie a nepriniesol to, čo ste nechceli?

Naše podvedomie je ako čašník, len s tým rozdielom, že nerozumie, že toto nechcete.

Nechcem byť chudobný, znamená že ním byť chcete

„Tretím z najčastejších dôvodov je to, že ľudia vyjadrujú väčšinou to, čo nechcú. Napríklad nechcem byť chudobný, nechcem byť chorý, nechcem mať nadváhu a podobne. Lenže naše podvedomie nerozumie záporu ‚ne-‘ a dokáže si predstaviť len obraz, ktorý mu dávame.

Keď mu teda poviem, že nechcem byť chudobný, tak ten obraz je v danom momente tá chudoba a naše podvedomie nevie vygenerovať odraz hojnosti a bohatstva,“ vysvetľuje Peter Sasín.

Predsavzatia. Od Nového roka …

Ak si fajčiar zvykne hovoriť známu vetu: „Od Nového roka nefajčím,“ potom už jeho fokus je zlý, zameraný práve na činnosť, ktorú nechce vykonávať. „Človek sa musí zamerať na obraz, ktorý nie je spojený s fajčením. Na pozitívny cieľ.

„Rozmýšľajte o predsavzatí na tzv. hlbokej úrovni a odpovedajte si na otázky, čo pre vás znamená prestať fajčiť a čo pre vás znamená fajčiť naďalej. Potom uvažujte nad tým, čo začnete robiť namiesto toho.

Podvedomie vie, že trávi určitý čas s niečím, na čo bolo navyknuté a vy mu potrebujete dať nový návyk.“ Peter Sasín vo svojej novej knihe dáva čitateľovi presný návod, ako si splniť svoje ciele a predsavzatia a hovorí:

„Vždy je dobrý čas na predsavzatie. Vnímam, že veľa predsavzatí sa koná hlavne v decembri a potom dlho, dlho nič. Ľudia, ktorí dosahujú svoje ciele, si vytvorili návyk dávať si záväzky, predsavzatia a ciele po celý rok. Vždy je na to dobrý čas!“

Neskúšajte, experimentujte!

Autor už v úvode knihy zdôrazňuje, že plniť si sny a ciele môžeme zábavnou formou, tak ako v detstve, keď sme sa učili chodiť. Deti vidia, že to ide, pretože dospelí okolo nich chodia.

Deti vykročia, padnú na zem, znova sa postavia a vykročia opäť. Je to pre nich hra a zábava. Neviažu sa na to, že teraz spadli a už sa im to nikdy nepodarí.

Vidia okolo seba len pozitívne príklady a vytrvajú, kým sa im to nepodarí. Táto hravá forma je aj cestou, ktorú opisuje v Magickej Vlne Peter Sasín:

„Nemám rád slovo ‚skúšať‘. Evokuje pocit, že sa to nemusí podariť. Oveľa radšej mám slovo ‚experimentovať‘, pretože pre mňa znamená, že nech bude výsledok akýkoľvek, prinesie nám potešenie a túžbu pokračovať v experimentovaní ďalej.“

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.