Princ Harry Náhradník – recenzia knihy

12
Celý život ho prenasledoval bulvár

Hneď na začiatku musím napísať, že som od knihy Náhradník asi čakala viac. Kniha veľa odhaľuje, púšťa čitateľa do miest, ktoré majú byť pre bežného smrteľníka ukryté. Na druhej strane niektoré dôležité udalosti len prejde po povrchu. Ako celok fajn, ale fajn nie je wau!

Človek nevie, či má princa Harryho ľutovať, alebo nechápať, že nepochopil, do akej rodiny sa narodil. A keďže ja nie som fanúšik kráľovstiev v tomto storočí, budem viac na jeho strane. Po prečítaní knihy mi príde ako veľmi príjemný človek.

Ako chlapec prišiel o mamu a ešte za okolností, ktoré ho z Anglicka “vyhnali”. Musím tiež po pravde povedať, že podľa mňa sa k nemu Megan Markle nehodí. Príde mi vypočítavá. A nemám vôbec nič proti farbe jej kože. Veď to je jedno, biely, žltý, čierny – ide o charakter.
Čítajte tiež. Sára kráča do paláca – recenzia

Princ Harry miloval svoju mamu

Princ Harry je náhradník. Tak je aj vnímaný, ašpirantom na trón je jeho starší brat Wiliam – následník. Harry preto už v detstve zvádza boj so svojou identitou. Trpí kvôli tomu tiež komplexom menejcennosti.

“Bol som nato, aby som rozptýlil a poskytol náhradné diely. napríklad aj ľadvinu,” trpko konštatuje princ Harry.

Do toho mu v roku 1997 zomrie jeho milovaná mama – princezná Diana.

Mala so svojimi synmi úžasný vzťah, láska sála z každého slova, keď o nej Harry píše. Keď zomrela v tom nešťastnom parížskom tuneli prenasledovaná paparazmi, princ Harry si to nechcel priznať. Predstavoval si, že zinscenovala svoju smrť, aby už od nich mala pokoj.

Časom uzná, že už nie je medzi nami, no on ju pri každom dôležitom životnom kroku cíti.

Dospievanie bez lásky a objatia

V knihe postupne opisuje svoje detstvo a dospievanie plné osamelosti. Bez lásky, objatia, či všetkého, čo 13 ročné dieťa potrebuje. Píše tiež o svojom nadštandardnom vzťahu k starej mame – kráľovnej Elisabeth II. Tá mala najviac povinností, avšak dokázala si “ukradnúť” čas na strávenie času s ním. Myslím si, že ju uctieval a ona mala rada jeho.
Čítajte tiež. Jedna dobrá vec niekedy stačí – recenzia

Otec – Princ Charles ho mal tiež zrejme rád, ale takým svojim spôsobom. Povinnosti korunného princa a jeho neustály boj proti klimatickým zmenám, mu nedávali veľa času na rodičovské povinnosti. Ak k tomu pripočítame ešte jeho “upratovanie” súkromného života a snahu včleniť Camillu do rodiny, synovia išli trochu bokom.

Princ Harry vyrastal osamelý

Bez opory staršieho brata

Starší brat Viliam tiež nebol Harrymu veľkou oporou, aj keď mali vo všeobecnosti pekný vzťah. No napríklad v škole Etone sa Harry musel tváriť, že sa nepoznajú. Tak si vytvoril svoj svet so svojimi ľuďmi. Je ešte dôležité povedať, že sa mu v škole veľmi nedarilo.

Princ Harry a jeho najväčší nepriateľ – bulvár

Zrejme spôsob, akým zomrela jeho matka ešte znásobil jeho negatívny vzťah k bulváru. Navyše, žiť s paparazzmi neustále v pätách musí byť riadne vyčerpávajúce. Poznačilo to celý jeho život. Počas jeho vojenskej kariéry bol považovaný za živý terč. Preto, kým je aj preto, že ho bulvár vždy našiel.

Všetky jeho vzťahy stroskotali na bulváre.

Keď si našiel priateľku a tú zbadal bulvár, stávali pred jej domom, obťažovali jej rodinu, príbuzných, priateľov, vyťahovali špinu a aj bežné veci obracali na zlo. To nemôže vydržať žiadna žena.

Pokoj nachádzal jedine v Afrike u svojich priateľov. Afrika má v tejto knihe celkovo zvláštne miesto. Harry miluje tento kontinent a veľa rád sa sem vracia. Akoby mu poskytovala vnútorný pokoj. Podrobne opisuje prírodu a zvieratá žijúce v nej. A tiež stanovačky a pokojné posedenia s priateľmi.

Princ Harry stretáva Megan

Autobiagrafia Princ Harry Náhradník má takmer 500 strán. Sprevádza čitateľa detstvom, dospievaním, vojenskou kariérou, neúspešnými vzťahmi a prichádza osudové stretnutie. S rozvedenou americkou herečkou Megan Markle, ktorá v tom čase účinkovala v úspešnom seriáli Kravaťáci.

Najprv sa stretávajú tajne, vlastne jedno z prvých, ak nie prvé stretnutie, prebieha pod Africkým nebom. Tam, kde to má Harry tak rád. V tajnosti dokázali udržať svoj vzťah približne 2 mesiace. Po prevalení začala honba. Na Megan, jej rozvedených rodičov, na štáb Kravaťákov, na jej bývanie v Kanade…Nič príjemné.

Ona to však ustála, ukončila natáčanie, prišla svadba a ostatné už viete. Bulváru najprv prekážala farba jej kože, potom šaty, následne, že vystúpila z auta a vlastne všetko. A rodina sa ich nezastala.

Otec – princ Charles len povedal, nech si to nevšímajú a nechajú to tak. Ten tlak bol však tak silný a neochota rodiny riešiť situáciu tak ľahostajná, že princ Harry zobral rodinu a odišiel do bezpečia USA.

Zvyšok už poznáte.

Útek do USA

Kniha pôsobí skôr ako román, než životopis. Neviete, čo máte Harryho ľutovať alebo považovať za rozmaznané princiatko. Z knihy ide láska, smútok, túžba po pochopení, porozumení. Harry nikoho nehejtuje, opisuje svoj život zo svojho uhľa pohľadu. A v tom mu nemôže nikto nič vytknúť. Každý má právo byť šťastný. Aj Princ Harry /Náhradník.

Ilustračné foto: http://www.pexels.com

Andrea Hinková – Tarová

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.