Urobte si radosť! Tešte sa z maličkostí

2
www.pexels.com

S príchodom leta sme všetci nabití pozitívnou náladou. Na kožu nám konečne dopadajú slnečné lúče, ktoré pre telo fungujú ako zásobáreň energie. Aj tak si však z času na čas potrebujeme zdvihnúť náladu niečím radostným – či už dobrým skutkom alebo sladkým dezertom.

S psychologičkou a koučkou Kamilou Velkovou sme dali dokopy 5 dôvodov, prečo je dôležité robiť si radosť každý deň.

Keď sme šťastní, sme empatickejší, kreatívnejší a celkovo sa cítime dobre po psychickej aj fyzickej stránke. Naša radosť navyše prináša dominový efekt, ktorý vníma aj okolie.

Ako dosiahnuť radosť? Úplným základom je robiť veci, ktoré vám robia radosť, teda to, čo vás najviac baví – v každý moment.

www.pexels.com

Upracte si svoj domov


Ľahko sa to hovorí, horšie praktizuje. Naše domovy sú zahltené vecami, ktoré sme si kúpili, aby nám krátkodobo urobili radosť. Pokúste sa v rámci letnej očisty prevzdušniť nielen šatník, ale napríklad aj kredenc od prebytočného riadu, špajzu od starého haraburdia a podobne.

Tradičné čínske učenie Feng-šuej nachádza životnú harmóniu medzi človekom a prírodou prostredníctvom obydlia. Ak žijete v preplnenom priestore, ktorý blokuje prúdenie energie, dáva zmysel, že ani vy necítite doma šťastie.
Čítajte tiež: Pritiahnite si upratovaním novú energiu

Nechajte si veci, ktoré vám robia radosť

„Jeden zo životných zákonov, ktorý keď si uvedomíte, tak vám môže veľmi pomôcť je, že život je neustála zmena – meníme sa my, ale aj všetko okolo nás. A my k tej zmene môžeme prispieť.

Buďte k sebe úprimní. Uvedomte si, čo vám v živote robí radosť a čo si doma držíte len z určitej nostalgie,“ hovorí psychologička a koučka Kamila Velková. Preto, až sa nabudúce pustíte do triedenia vecí, položte si otázku, či vám tá či oná vec prináša radosť. Ak nie, viete, ako postupovať. 

www.pexels.com

Venujte si chvíľku v lese


Mnoho štúdií potvrdzuje, že jedinci, ktorí si pravidelne doprajú voľno a oddych, sú  produktívnejší než tí, ktorí zaslúžený odpočinok neustále odkladajú.

Vedeli ste, že už 30 minút týždenne strávených v prírode dokáže znížiť tlak a depresiu? Podľa výskumu Yoshifumiho Miyazakiho sú najviac ozdravné prechádzky v lese. Zvyšujú hladinu tzv. anti-rakovinových proteínov. Naviac je dokázané, že sústredené nádychy a výdychy harmonizujú telo aj myseľ.

Prechádzajte sa bosými nohami

TIP: Keď budete nabudúce v lese, spomeňte si na techniku grounding. Táto vedomá prechádzka bosými nohami spočíva v tom, že sa uzemníte k zemi a čerpáte z nej energiu. Kde inde to vyskúšať, než na mäkučkom machovom koberci?

www.pexels.com

Buďte vďační


Každý deň si napíšte, za čo ste vďační. Stačí jedna vec. Skúste nepremýšľať nad budúcnosťou, ale nad tým, čo vás teší práve teraz.

Veľakrát sú hýbateľmi radosti práve maličkosti, ako napr. partnerov úsmev, dobrá káva či niečo sladké pod zub.
Čítajte tiež. Šťastie je rozhodnutie!

„Mnoho prieskumov dokazuje, že pocit vďačnosti je veľmi liečebným. Čím viac si vedome budete uvedomovať, za čo ste vďační, tým väčšia je pravdepodobnosť, že ho budete pociťovať i „nevedome“. Maľovanie a písanie je skvelým nástrojom pomoci.

Môžete ale zaradiť aj snenie – pred tým, než zaspíte si uvedomte, za čo všetko ste vďační,“ potvrdzuje psychologička Velková.  


Nájdite šťastie v pomoci ostatným


Nie nadarmo sa hovorí, že pomáhať k radosti ostatným prináša blažený pocit aj nám samotným. Byť pozorný a veľkorysý, vnímať potreby druhých a pomáhať im prináša radosť a uspokojenie, ktoré pretrvá aj dlhší čas.

Môžu za to tzv. zrkadlové neuróny, ktoré napodobňujú to, čo vnímajú okolo. Tým, že pomôžete ostatným, urobíte šťastnými nielen ich, ale sami sa stanete šťastnými.
Čítajte tiež: Smejte sa! Vaša duša sa pridá

Ak sa zameriate na druhých, pomôže vám to dokonca napr. pri strese v práci, zlých pocitoch či frustrácii.

Usmejte sa pre seba


Dokonca aj obyčajný úsmev je náložou pozitívnej energie, a to nielen pre ostatných, ale hlavne pre vás. Smejeme sa, pretože sme šťastní a vďaka úsmevu náš mozog produkuje dopamín, vďaka ktorému sme o to šťastnejší.

Skúste sa pousmiať zakaždým, keď sa budete cítiť skleslo. Vo chvíli, keď to urobíte, sa podvedome pozitívne naladíte. Emócie sa síce rodia v mozgu, ale svaly v tvári dokážu pocity posilniť či dokonca aj transformovať.

„James-Langeova teória emócií potvrdzuje, že plačeme, pretože sme smutní, ale zároveň sme smutní, pretože plačeme. Ak sa donútime vykúzliť úsmev na tvári, aj keď nám nie je práve do smiechu, nálada sa nám zlepší,“ dodáva psychologička.
http://samanskesviecky.sk

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.