Veterinár varuje pred strihaním srsti a studenou vodou v horúčave

0
Majitelia musia venovať zvýšenú pozornosť pri hydratácii psov a mačiek v horúcom počasí.

Štvornohí miláčikovia, predovšetkým tí panelákoví, sú horúcim počasím enormne zaťažovaní. Majitelia musia venovať zvýšenú pozornosť pri hydratácii psov a mačiek v horúcom počasí. Ak ju majiteľ zanedbá, môže podľa neho dôjsť až ku kóme k zrúteniu celého organizmu. Strihanie srsti a ochladzovanie studenou vodou je ďalšia častá chyba. Štvornohý miláčik v lete – to je téma článku.

Novodobý chovateľ rozmýšľa smart”

Pravidelný prísun vody je samozrejmosť nie len v teplom počasí. V lete ale veterinár odporúča:  “ideálne je podávať zvieratám vodu v pravidelných intervaloch.

V normálnych podmienkach by pes mal vypiť 100 ml vody na kilogram za deň, mačka 40 ml vody na kilogram za deň.

To sú priemerné hodnoty, ktoré sa musia v teplých dňoch podľa potreby navýšiť. Zvyšok, ktorý v miskách zostane, tam nenechávajte.

Pravidelný prísun vody je samozrejmosť nie len v teplom počasí. V lete ale veterinár odporúča:  “ideálne je podávať zvieratám vodu v pravidelných intervaloch.

Zostanú v nej sliny, prípadne aj iné nečistoty. V teplých dňoch sa potom voda rýchlo pokazí a hrozia komplikácie.

V prípade, že sme cez deň v práci a nemôžeme zaistiť pravidelný prísun vody, sú už dnes v širokom portfóliu chovateľských potrieb MojaLekáreň.sk rôzne smart pomôcky, ako fontánky, ktoré zaistia zvieraťu prísun vody podľa potreby v priebehu celého dňa.”

Pri dehydratácii dochádza k neokysličovaniu krvi v celom organizme.

“Najcitlivejší na nedostatok kyslíka je mozog, takže dochádza ku kóme a potom k zrúteniu celého organizmu. K zrúteniu môže dôjsť niekedy aj veľmi rýchlo najmä vo veľmi teplom uzavretom priestore,” upozorňuje MVDr. Leoš Železný, externý konzultant veterinárnej online poradneMojaLekáreň.sk.

Ak je váš štvornohý miláčik zvyknutý na granule, nemusíte ich kvôli počasiu meniť za kapsičky. Zmeňte režim kŕmenia.

Aj vývarom k lepšej hydratácii

Ak je váš štvornohý miláčik zvyknutý na granule, nemusíte ich kvôli počasiu meniť za kapsičky. Zmeňte režim kŕmenia. Pokiaľ je to možné, presuňte obdobie kŕmenia na čas, kedy je ešte trochu chladnejšie, teda ráno. Potom až neskoro popoludní alebo až večer.

“Je normálne, že v teplých dňoch zvieratá prijímajú menšie množstvo potravy, takže by nás to nemalo znepokojovať.  Riešením v prípade rizika nechutenstva u psa môže byť aj silný vývar z kostí. Ten zvieraťu podávame vychladnutý.

Okrem toho, že ho hydratuje, nahradí mu aj prípadné chýbajúce živiny, ktoré neprijal v strave kvôli nechutenstvu z tepla,” vysvetľuje L. Železný.

Je normálne, že v teplých dňoch zvieratá prijímajú menšie množstvo potravy, takže by nás to nemalo znepokojovať. 

Pozor! Studená voda a strihanie srsti pri prehriatí a dehydratácii nepomôže

Nezbavujte v lete zvieratá srsti strihaním či holením. Srsť je účinná bariéra medzi slnkom, teplom a kožou.

V horúcich dňoch určite viac pomôže, ak ich utrieme napríklad mokrým uterákom, môžeme ich osprchovať alebo sa ísť so zvieraťom vykúpať.

“Čomu by sme sa ale mali vyvarovať je hádzanie prehriateho zvieraťa do vody alebo polievanie studenou vodou. To by mohlo mať za následok teplotný šok. Skôr treba potierať vodou srsť, aby sa začala odparovať a tým zviera postupne začala ochladzovať.

Snažiť sa namočiť labky a preplachovať ústnu dutinu, umiestniť ho na chladnejšie tienisté miesto. Pokiaľ zviera veľmi nereaguje, potom je to už na návštevu veterinára. V prípade kómy návštevu ordinácie ale určite neodkladajte,” varuje Železný.

Skvelé sú chladiace postroje a podložky. “Tie so samochladiacim a samoaktivačným gélom regulujú teplotu tela a zabraňujú nebezpečnému prehriatiu. V teplých dňoch tak zvieraťu poskytujú príjemný komfort,” radí veterinár.

Starostlivosť o maznáčikov v lete v kocke – štvornohý miláčik v lete:

  • Pravidelný prísun nezávadnej pitnej vody a jej výmena – ideálne cez smart fontánky.
  • Prechádzky skoro ráno alebo až večer.
  • Kŕmenie v chladnejšej dobe počas dňa /skoro ráno, neskôr večer/.
  • Obmedzenie aktívneho pohybu počas horúceho dňa.
  • Ochladzovanie pomocou smart podložiek a postrojov, nie nárazovo studenou vodou.

Foto: http://www.canva.com

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.