Samozavlažovaním ušetríte a znížite rast burín

2

Záhradkári často robia chybu, keď polievajú príliš veľa, príliš málo alebo jednoducho nesprávne. Automatické systémy zabezpečia prísun správneho množstva vody v správny čas. Zoptimalizované polievanie ušetrí nielen prácu, ale aj peniaze.

Zabudnite na manuálne polievanie


Automatické zavlažovacie systémy riadia zavlažovacie počítače a rozvody. Tie majú spoľahlivé časové alebo senzorové systémy. Zabezpečia, že zalievaná plocha dostane potrebné množstvo vody bez toho, aby ste museli systém manuálne obsluhovať.

Samozavlažovanie


Riadiaca jednotka sa namontuje priamo na vodovodný kohútik, alebo k dažďovému barelu. Zavlažovacie počítače sú kompatibilné, takže sú vhodné pre všetky bežné systémy. Výhodou automatizácie zalievania je možnosť ovládať až 6 rozvodov naraz a nastaviť niekoľko zavlažovacích programov.

Takto môžete vo vašej záhrade zavlažovať oblasti s rôzne silnou intenzitou.

Automatizáciu na záhrade oceníte predovšetkým počas vašej neprítomnosti a počas dovoleniek. Nemusíte sa totiž obávať, že by záhrada bez vašej starostlivosti vyschla.

Samozavlažovanie šetrné k prírode aj peňaženke


Úspora vody na záhrade je jedným z prvých krokov, ktoré môžete podniknúť smerom k udržateľnejšiemu spôsobu života. Automatické zavlažovacie systémy dokážu ušetriť až 70 % vody spotrebovanej na záhrade.

Inštaláciou meračov vlhkosti dokáže systém vyhodnotiť potrebné množstvo vody.



Merače vlhkosti nájdete v dvoch variantoch: meranie podľa vlhkosti pôdy alebo podľa evapotranspirácie.
Druhý variant je komplexný systém sledujúci teplotu vzduchu, slnečné žiarenie, vlhkosť vzduchu a množstvo zrážok. Táto metóda je veľmi presná a ušetrí obrovské množstvo vody a financií.

Samozavlažovanie – zdravšia záhrada a ochrana ekosystému


Pôda je sieť živých organizmov, minerálov a živín. Nadmerné obrábanie, chemické látky, ale tiež nesprávne polievanie v nej môžu spôsobiť mnohé problémy. Keď polievate záhradu hadicou, necháte do pôdy vsakovať príliš veľa vody.

Výsledkom môže byť podmočená zem, erózia či odkysličovanie pôdy. Väčší odtok vody tiež spôsobí, že sa z pôdy vymývajú živiny. Zavlažovacie systémy na rozdiel od hadice produkujú menšie kvapôčky v primeranom množstve.
Čítajte tiež: Vytvorte si záhradu na balkóne či terase



Správne množstvo vody zabezpečí dostatočnú výživu koreňov, a zároveň nespôsobí podmočenie pôdy. Systém pracuje predovšetkým v noci alebo skoro ráno, kedy sú hodnoty výparu najnižšie.

Pri polievaní je dôležité, aby sa voda neliala priamo na kvety a listy. To by mohlo spôsobiť plesne alebo iné problémy. Automatické záhradné postrekovače sa hodia na zavlažovanie trávnikov. A kvapôčková metóda je najlepšou voľbou pre kvetinové záhony či úžitkové záhrady.

www.pexels.com

Prevencia nerovnomerného polievania


Starostlivo navrhnutý zavlažovací systém zaistí, že voda bude smerovať tam, kde je to potrebné. Okrem zníženia nákladov tak zabránite nerovnomernému polievaniu. Najčastejším problémom nejednej záhrady sú buriny, ktoré odoberajú vlhkosť z pôdy.

Inštaláciou automatického zavlažovania zaistíte, že voda bude rovnomerne distribuovaná na správne miesto. Cieleným zalievaním tak znížite rast burín, a zabezpečíte zdravý rast okrasných či úžitkových rastlín.

Čítajte tiež: Založte si trávnik a trávte čas na záhrade

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.