Sľub cisárovnej Sisi – recenzia knihy

8
Sisi - recenzia

O cisárovnej Alžbete Bavorskej zvanej Sisi toho bolo napísaného už veľa. Takže moja prvá poklona slovenskej autorke Michaele Elle Hajdukovej patrí zato, že sa pustila do tejto témy. A ukázala nám trochu inú realitu tohto bavorského dievčaťa, z ktorej sa stala cisárovná. A nebola nato pripravená. Nový román nám tiež ukazuje, že vzťah Sisi a jej manžela cisára Františka Jozefa zasa tak ideálny nebol.

Autorka Michaela Ella Hajduková vystavala v románe Sľub cisárovnej Sisi tri postavy a zasadila ich do troch časových línií. Prvá sa odohráva v súčasnom Berlíne, kde spoznávame mladú introvertnú prekladateľku Amáliu.

Miluje starožitnosti a nový malý toaletný stolík z 19. storočia ukrýva zvláštnu čiernobielu fotografiu známej ženy a vyryté písmená A.D.

BUX.sk internetové kníhkupectvo

Nový nábytok prináša do jej relatívne pokojného života záhady. Amália vyrastala v detskom domove, takmer nevychádza z bytu a trpí spánkovou paralýzou. A práve v snoch sa jej začne objavovať záhadná postava.
Čítajte tiež: Princ Harry Náhradník – recenzia knihy

Odchod z komfortnej zóny

Po smrti svojej kamarátky sa Amália rozhodne odísť na výlet. Po stopách Sisi. Ide s ňou aj jej dlhoročný kamarát. Naplánuje celý výlet. Bad Ischl, Viedeň, Gödöllő… Nočné desy ju neopúšťajú ani na cestách. Hranice sa však stierajú. Ktosi sa s ňou snaží cez sny komunikovať. 

Na scénu prichádza Romy Schneider

Svetoznáma filmová Sisi z 50 rokov Romy Schneider nemala jednoduchý život. Vlastne ju počas celého jej života porovnávali s jej najznámejšou filmovou postavou. Bola však viac a chcela viac.

Zamilovala sa do Alana Delona, odišla s ním do Francúzska, učila sa jazyk, vystupovala v divadle. Bola krásna, nadaná a deprimovaná.

Alan Delon ju opustil a ona sa pokúsila o samovraždu. Neskôr sa vydala, no jej manželstvo šťastné nebolo. V tejto časti, u tejto postavy sa dozvedáme informácie, ktoré sú všeobecne známe.

Vo všeobecnosti autorka vychádzala pri postavách Romy Scheider a Sisi zo známych aj menej známych faktov.
Čítajte tiež: Posledná čarodejnica z Ostrihomu – recenzia

A prichádza Alžbeta Bavorská

Priznám sa, že dosiaľ som čítala a premýšľala, kam ma kniha zavedie. A tu ma pohltila. Dostávame pohľad na ženu, ktorá sa vlastne “omylom” stala cisárovnou. Sledujeme jej rast, pôrody, depresie, ľudskosť, súcit a smútok za deťmi, ktoré vychováva stará matka Žofia.

Jej vzťah s Františkom vôbec nie je taký ideálny, ako sa nám ho snažil predostrieť azda najznámejší film o Sisi. František Jozef má milenky a Sisi to musí prijať. Má veľa práce s vládnutím a ona, síce matka, no bez detí, sa cíti osamotená.

Upne sa na svoje vlasy, jazdu na koni, výzor a je priam posadnutá štíhlou postavou. To jej duši stále nestačí a začne chorľavieť. Odchádza na Madeiru a neskôr Korfu. Sem sa potom vo svojom živote vracia ešte veľakrát.

Na svojich cestách sa stretne s rumunskou kráľovnou Alžbetou Zu Weid (známou pod prezývkou Carmen Sylva) a stanú sa z nich nerozlučné priateľky. Sisi oplakáva smrť svojej prvorodenej dcéry, Carmen zomrela jediná dcéra.

Potom prišli už len potraty a žiadne dieťa. Maľuje, píše básne a podobne ako Sisi aj ona sa s manželom odcudzila.

Dali si sľub. Že keď jedna prejde na druhý breh, dá tej druhej vedieť, aké to je. Ako s tým súvisí Amália?

Iný pohľad na ideál

Napísala som vám taký krátky obsah toho, čo si v tejto 448 stranovej knihe od slovenskej autorky Michaely Elly Hajdukovej prečítate. Kniha Sľub cisárovnej Sisi vyšla vo vydavateľstve Motýľ.

Potešil ma iný, ako toľko profanovaný sladký pohľad na Sisi. A to, že autorka vychádzala z historických faktov. Čo nie sú potvrdené fakty v doslove knihy priznala. Napríklad sa hrala s myšlienkou, že Sisi mala pomer s grófom Andrásyim.

Aj keď by som jej ho dopriala, toto potvrdené nie je. A úprimne platí to, čo som napísala na začiatku. Je pomerne dosť panovníkov, o ktorých sa toľko píše a točia sa o nich filmy. Sisi bola fenomén svojej doby a budúcnosť ukázala, že to bol jej manžel, kto stál v jej tieni.

Michaela sa pustila do neľahkej úlohy, pretože kult obľúbenej, krásnej, úžasnej Sisi je veľmi silný.

Sisi bola veľmi mladá, keď sa vydávala. Vyrastala obklopená prírodou, voľnosťou, zvieratami a mala otcovu bohémsku povahu. Zrazu ju zatvorili do zlatej klietky. Toto všetko a ešte ďalšie okolnosti z nej vyformovali veľmi komplikovanú ženu.

Andrea Hinková – Tarová

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.