RECENZIA: Kniha Škovránkovo tajomstvo

1

Dvojgeneračný román o silných ženách, sile komunity a drsnej, no nádhernej škótskej vysočine. Román Škovránkovo tajomstvo má dve časové línie, ktoré sa v závere spoja, aby Škovránok mohlo vyspievať jedno tajomstvo zakázanej lásky.

Alexandra Gordonová dosiahla v Londýne veľký úspech. Spieva na veľkých mólach, podmaňuje si divadelné dosky. Jej rýchly život zahŕňa konkurzy, predstavenia a opäť konkurzy. Až jedného dňa jej zlyhá hlas.

Je totiž tehotná a jej hlasový fond už nie je schopný vytiahnuť také oktávy, na aké boli všetci zvyknutí. Navyše hrať role osudových žien s bruškom, sa divadlám tiež nepáči. Je rok 1977 a vtedy sa na tehotenstvo pozeralo inak, ako je tomu dnes.

Najhoršie sa však zachová jej priateľ, ktorý jej dá na výber. Buď on alebo dieťa.
Čítajte tiež: Kaviareň v Kodani – recenzia

Návrat domov

Alexandra, teraz už Lexie sa vracia domov. Na škótsku vysočinu. Mama Flora jej prednedávnom zomrela a zanechala jej hájovňu. To bude teraz domov Lexie a jej dcéry Daisy. Najprv som nechápala, prečo autorka zasadila prítomnosť románu vlastne do minulosti – do rokov 1977 – 1978.

Neskôr som pochopila. Lexie sa mala stretnúť s priateľkami svojej mamy a ešte s jedným veľmi zaujímavých človekom. Aby sa príbeh mohol pekne prelínať a rozvíjať.
Čítajte tiež: Hrad v Škótsku – recenzia

Vojna na Škótskej vysočine

Druhá časť príbehu Škovránkovo tajomstvo sa totiž odohráva počas vojny. Loch Ewe sa stane vojenskou základňou pre arktické konvoje Kráľovského námorníctva plaviace sa v nebezpečných vodách Severného ľadového oceána.

Druhá svetová vojna zasiahne do života všetkých ľudí. Tí pomáhajú, ako vládzu. Do Loch Ewe prichádzajú deti z Dublinu a zaraďujú sa do tunajších rodín. Dievčatá si urobia vodičský kurz, aby mohli jazdiť na dodávkach a sanitkách.

Námorník Alec, syn pána miestneho ardthuathovského sídla, sa zaľúbi do mladučkej hájnikovej dcéry Flory a ona mu city opätuje. Avšak jeho otec sir Charles sa stavia proti ich láske a navyše si aj vojna vyberá svoju krutú daň.

Škovránkovo tajomstvo – láska, vojna, sila žien

Aké je Škovránkovo tajomstvo? Autorka Fiona Valpyová vám ho porozpráva postupne. Zažijete frustrovanú Lexie v Londýne a neskôr pri príchode do Loch Ewe. Má pocit, že sklamala a cíti sa ako vyvrheľ s nemanželským dieťaťom.

A to aj napriek tomu, že ju tu domáci privítajú aj s jej dcérskou s otvorenou náručou. Najprv to nevidí, potom začne pátrať. Po tajomstvách, ktoré jedného dňa musia byť vypovedané. Aby sa príbeh mohol uzatvoriť a Lexie pochopiť.

Čo sa stalo medzi jej rodičmi? Akú silu má tunajšia komunita? Prečo najlepšie priateľky jej mamy sú pre malú Daisy ako náhradné babičky?

Nádherný príbeh o sile žien. O vojne, ktorá zobrala všetkým. A najmä o láske, ktorá je všade. V minulosti aj prítomnosti. A určite aj v budúcnosti.

Andrea Hinková – Tarová

Knihu Škovránkovo tajomstvo kúpite najvýhodnejšie na Knihy pre každého

Originálny názov: The Skylark’s Secret
Počet strán: 288
Väzba: Pevná s prebalom
Štýl: historický
Jazyk: slovenčina
Vydavateľstvo: Tatran

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.